İcra dosyasında farklı miktarlar

Sözleşme, Alım Satım, Bağış, Kefalet, Vekalet, Tazminat Davaları, Kusur Sorumluluğu, Sebepsiz Zenginleşme, Haksız Fiil, Faiz, Temerrüt Faizi, Gecikme Faizi, Zamanaşımı...
fatih57
Site Üyesi

İcra dosyasında farklı miktarlar

Mesaj gönderen fatih57 » 29 Oca 2019 21:35

İcra dosyasındaki benden istenen rakamla,asliye hukuk davasındaki rakam farklı,

Diyelimki ben mahkemeyi kaybettim,icra işlemi başlayacak,

İyide,benden icra dosyasındaki miktarmı alınacak,yoksa asliye hukuk mahkemesindeki miktarmı alınacak.

Eğer icra dosyasındaki rakam alınacaksa,bu haksızlık olur çünkü böyle bir borcum yok.

Eğer asliye hukuk mahkemesindeki rakam alınacaksa,

O halde,İcra dosyasında,Benden gerçek dışı bir para talep edilecek,ben bu miktara itiraz edeceğim,

ve böyle bir borcumun olmadığı anlaşılacak,buda yapanın yanına kar kalacak,

icra hukuku türkiyede gerçekten böylemi işliyor.

Beni bu konuda aydınlatacak forumda,bir hukukçu lazım.

fatih57
Site Üyesi

Re: İcra dosyasında farklı miktarlar

Mesaj gönderen fatih57 » 31 Oca 2019 16:12

sayın forum üyelerimiz bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar, yardımcı olursa memnun olurum.teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 31 Oca 2019 23:15

Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki davanın alacak davası olduğunu tahmin ediyorum.

Aradaki fark harç ve masraflardan kaynaklanıyor olabilir.

Çünkü mahkeme kararına dayalı dosyalarda mahkeme kararında belirtilen alacaktan daha fazlası talep edilemez.

Ancak örnek vermek gerekirse 10.000,00 TL tutarında bir alacak davasını kaybettiğinizde ve icra takibi başlatıldığında bunun takip öncesi faizi, takip sonrası faizi, tahsil harcı, vekalet ücreti, dosya masrafı gibi ekstra ödemeleriniz olacaktır.

Eğer aradaki farkın sebebi bunlar ise durum normaldir.

Ancak mahkeme kararında hükmedilen tutardan daha fazlası icra takibinde asıl alacak olarak talep edilirse icra mahkemesine şikayet başvurusu yapmanız gerekir.

___________________________________________________________________________________________________________
*Verilen bilgiler hukuki danışmanlık kapsamında olmayıp herhangi bir konu ile ilgili olarak kesin bağlayıcılığı yoktur. Yalnızca tavsiye niteliğindedir. Olumlu veya olumsuz aksi durumlardaki sorumluluk ve hukuken meydana gelecek hususlar bilgi talep edene aittir.
En son IŞIKDEMİR tarafından 01 Şub 2019 22:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim

fatih57
Site Üyesi

Mesaj gönderen fatih57 » 01 Şub 2019 01:01

CoskunISIKDEMIR yazdı:Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki davanın alacak davası olduğunu tahmin ediyorum.

Aradaki fark harç ve masraflardan kaynaklanıyor olabilir.

Çünkü mahkeme kararına dayalı dosyalarda mahkeme kararında belirtilen alacaktan daha fazlası talep edilemez.

Ancak örnek vermek gerekirse 10.000,00 TL tutarında bir alacak davasını kaybettiğinizde ve icra takibi başlatıldığında bunun takip öncesi faizi, takip sonrası faizi, tahsil harcı, vekalet ücreti, dosya masrafı gibi ekstra ödemeleriniz olacaktır.

Eğer aradaki farkın sebebi bunlar ise durum normaldir.

Ancak mahkeme kararında hükmedilen tutardan daha fazlası icra takibinde asıl alacak olarak talep edilirse icra mahkemesine şikayet başvurusu yapmanız gerekir.
Coşkun bey,son cümleniz tamda benim konuyu özetlemiş teşekkür ederim,

sigorta hukuk hatası yaparak,asıl borcumun çok üzerinde bir talepte bulundu,ve asıl borcumun 4 katı bir miktarla icra başlattı.

ancak yaptıkları hatayı anladılar. şimdi ise asliye hukuk mahkemesine bana düşen miktara göre dava açtı,

ama benim icra takibine itiraz etmeme neden oldu,eğer benden gerçek borcuma göre icra takibi başlatmış olsalardı ben bu takibe itiraz etmeyecektim zaten.

şimdi esas benim öğrenmeye çalıştığım nokta,haksız yere benden borcumun 4 katı bir miktarla, icra takipi başlatan sigorta cezasızmı kalacak.kendilerine kötü niyet tazminatı açmamda bir sorun olurmu.

şu an dosya adli tıbba gitti,ikinci duruşmaya gün verildi,yinede sizin dediğiniz gibi icra mahkemesine şikayette bulunmam gerekirmi.

teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 01 Şub 2019 03:16

Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki davanız itirazın iptali davası mı yoksa alacak davası mı?

İcra takibine itiraz ettiyseniz ve icra takibi durdu ise icra mahkemesine şikayet yoluna gitmenize bu aşamada gerek yoktur. İcra takibi durmadı ise şikayet yoluna gitmelisiniz.

___________________________________________________________________________________________________________
*Verilen bilgiler hukuki danışmanlık kapsamında olmayıp herhangi bir konu ile ilgili olarak kesin bağlayıcılığı yoktur. Yalnızca tavsiye niteliğindedir. Olumlu veya olumsuz aksi durumlardaki sorumluluk ve hukuken meydana gelecek hususlar bilgi talep edene aittir.
En son IŞIKDEMİR tarafından 01 Şub 2019 22:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Mesaj gönderen teoman » 01 Şub 2019 07:00

Coşkun bey, anladığım kadarı ile sigorta şirketi direk 23 bin tl icra takibi yapıyor, borçlu takibe itiraz ediliyor, alacaklı itirazın iptaline 5 bin tl üzerinden gidiyor sanırım . bana da biraz karışık geldi.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

fatih57
Site Üyesi

Mesaj gönderen fatih57 » 01 Şub 2019 14:01

CoskunISIKDEMIR yazdı:Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki davanız itirazın iptali davası mı yoksa alacak davası mı?

İcra takibine itiraz ettiyseniz ve icra takibi durdu ise icra mahkemesine şikayet yoluna gitmenize bu aşamada gerek yoktur. İcra takibi durmadı ise şikayet yoluna gitmelisiniz.
evet coşkun bey,itirazın iptali davası açtılar,icrayı önceden itiraz ederek durdurdum,

teoman yazdı:Coşkun bey, anladığım kadarı ile sigorta şirketi direk 23 bin tl icra takibi yapıyor, borçlu takibe itiraz ediliyor, alacaklı itirazın iptaline 5 bin tl üzerinden gidiyor sanırım . bana da biraz karışık geldi.
teoman bey tamda sizin dediğiniz gibi oldu,ben sigortaya kötü niyet tazminatını açmalımıyım,sadece bunu öğrenmek istiyorum,yani şartlar uygunmu.?çünkü bir seneye yakın,uykularım kaçtı.işin kötü yanı elimde kusur oranlarını gösteren mahkeme kararı varken hala beni tam kusurlu olarak görüp,icra takibine başvurmaları oldu,çok can sıkıcı bir durum bu.

yardımlarınız için teşekkür ediyorum,iyiki bu forumda bilgi alışverişinde bulundum,sayenizde bilgilenip kendimi savunabilyorum.

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 01 Şub 2019 22:39

Şimdi anladım. İtirazın iptali davasında bu hususu dile getiriniz ancak ortada icra takibi sebebiyle sizden tahsil edilmiş bir para veya haciz aşamasına geçen bir süreç bulunmadığından ayrıca bir tazminatın söz konusu olmayacağı kanaatindeyim.

Resim

fatih57
Site Üyesi

Mesaj gönderen fatih57 » 01 Şub 2019 23:11

CoskunISIKDEMIR yazdı:Şimdi anladım. İtirazın iptali davasında bu hususu dile getiriniz ancak ortada icra takibi sebebiyle sizden tahsil edilmiş bir para veya haciz aşamasına geçen bir süreç bulunmadığından ayrıca bir tazminatın söz konusu olmayacağı kanaatindeyim.

Coşkun bey teşekkür ederim,dün başka bir başlık altında şu bilgiye ulaştım,bunu yorumlarmısınız.

Öğretiye ve Yargıtay uygulamasına göre, alacağının bulunmadığını bildiği veya bilmesi gereken bir durumda olduğu halde, icra takibine girişen alacaklı, kötü niyetli kabul edilir.

Kısmi itiraz ederek sadece gerçek borcumu kabul ederek diğer fazla miktarı bertaraf edebilirdim,

ancak araştırmalarıma göre kısmi itirazda kendi payıma düşen miktar likit olmayan alacaklar bölümüne giriyor.

dolayısıyla istenen miktarın tümüne itiraz etmek zorunda kaldım. ve bu dosya itirazın iptali davasına geldi,

eğer itiraz etmemiş olsaydım,istenen rakamı 23000 tlyi tümünü vermek zorunda kalacaktım.

kanunlar önünde hakkımı savundum,borca itiraz ettim,ama bu kezde mahkeme masrafı avukat masrafı vs,diğer masrafları ödemek zorunda kalacağım.

şimdi bu sigorta benden gerçek borcumun çok üzerinde rakam talep ederek kanun önünde hesap vermek zorunda değilmi.

eğer böyleyse benim diyecek başka sözüm yok.zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim coşkun bey.

sahillaleli
Yeni Üye

Mesaj gönderen sahillaleli » 02 Şub 2019 01:14

burada önemli olan hesaplamada doğru parametrelere bakabilmekte. Her olay için farklı değerlendirmeler gündeme gelebiliyor. harçlar kanunu dahi önemli bu hesaplamalarda