Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Yargılama Usulü ve Avukatlık Hukuku İş yerlerinde avukatlar polis gibi arama yapabilir mi ?

İş yerlerinde avukatlar polis gibi arama yapabilir mi ?

Hukuk Mahkemeleri Yargılama Usulü, Duruşma, İspat ve Deliller, İhtiyati Tedbir, Delil Tespiti, Gider Avansı, Yargılama Giderleri, Adli Yardım, Vekalet Ücreti, Temyiz, İstinaf, Tahkim, Avukat Hakları, Avukat Disiplin İşlemleri, Barolar...

honestking Site Üyesi

Mesajlar: 20


teoman yazdı:
Gerek suçüstü hükümlerine gerekse arama kararı üzerine suç delillerinin tespiti sırasında hazır olan müşteki veya vekilleri avukatların. Bu suçların şikayete tabi olması müşteki veya vekillerinin el koyma anında hazır bulunmasını zorunlu kılmaz. Bunun bir zorunluluk olmadığı, şikayetin varlığının yeterli olduğu.
Müşteki vekilinin hiçbir şekilde arama sırasında bulunamaması gerektiğini, nihayetinde aramayı kolluğun yaptığı, CMK m-119.maddede 3.fıkrada anılan avukattan bahsedilenin arama yapılan yerde bulunan şahsın avukatının (şüpheli ) yer alabileceğini, bu şekilde yapılan aramanın konusu suç teşkil etse dahi hukuka aykırı bir aramanın olması nedeniyle toplanan ürünlerin dava konusu edilemeyeceğini düşünüyorum.
Dahası müşteki vekilinin bu şekilde aramaya katılmasının görevi kötüye kullanma suçunu oluşturacağı, şikayet edilmesi halinde baro disiplin soruşturmasına dahi gönderilebileceği kanaatindeyim.



Çok teşekkür ederim baroyada delilerimi sundum ve şikayette bulundum.


teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Mesajlar: 21692


Rica ederim, hayırlısı neyse o olsun diyeyim.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

honestking Site Üyesi

Mesajlar: 20


baro başkanlığından olumsuz yanıt aldım.Avukatlar polise bilgi vermek amacıyla aramaya katıldıkları için usulsüzlük olmuyormuş? bilirkişi neden var o zaman? ve davacı tarafın avukatları tarafından aramanın yapılması ne derece tarafsız olabilir ?

eğer yasal olarak paylaşmamda sıkıntı yok ise baro başkanlığından gelen yazıyı paylaşabilirim

Admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

Mesajlar: 28882



honestking yazdı:
baro başkanlığından olumsuz yanıt aldım.Avukatlar polise bilgi vermek amacıyla aramaya katıldıkları için usulsüzlük olmuyormuş? bilirkişi neden var o zaman? ve davacı tarafın avukatları tarafından aramanın yapılması ne derece tarafsız olabilir ?

eğer yasal olarak paylaşmamda sıkıntı yok ise baro başkanlığından gelen yazıyı paylaşabilirim


Merhaba, gelen yazıdaki kişi, kurum ve yer adlarını gizleyerek paylaşırsanız biz de bilgi edinmiş oluruz.
İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

honestking Site Üyesi

Mesajlar: 20


manisada ikmet ediyorum ve bu konunun peşini bırakmak istemiyorum yakın illerde avukat arkadaşlar var ise ve site platformuna aykırı bir durum yok ise avukat tutmak istiyorum

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Mesajlar: 21692


honestking yazdı:
manisada ikmet ediyorum ve bu konunun peşini bırakmak istemiyorum yakın illerde avukat arkadaşlar var ise ve site platformuna aykırı bir durum yok ise avukat tutmak istiyorum



Kişilerin ve iş yerinin isimlerini okunmayacak şekilde kapatarak size gönderilen yazıyı yayınlayın bizde okuyalım neymiş.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM


teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Mesajlar: 21692


Baro tarafından verilen bu karara karşı 15 gün içinde Türkiye Barolar Birliği (TBB) Disiplin Kuruluna itiraz edebilir.Karar süresi içinde itiraz edilmezse kesinleşir.

İtiraz edilmesi halinde TBB Yönetim Kurulu dosya üzerinden inceleme yapar, inceleme sonunda konuyu incelemeye değer nitelikte görürse, önceki kararı kaldırarak, disiplin kovuşturması açılması için, dosyayı önceki kararı veren baroya gönderir. TBB Yönetim Kurulunun bu kararı kesindir.

TBB Yönetim Kurulunu, itirazı haklı bulmayıp ret ederse bu karar, karar tarihinden itibaren 1 ay içinde Adalet Bakanlığına onaya gönderilir. Bu kararlar Adalet Bakanlığına ulaştığı tarihten itibaren bakanlığın onaylaması halinde karar kesinleşir. 2 ay içinde bakanlık bir karar vermediği veya onaylamadığı takdirde karar kesinleşmiş sayılır. Adalet Bakanlığı uygun bulmadığı kararı bir daha görüşülmek üzere, gerekçesiyle birlikte TBB' geri gönderir. Adalet Bakanlığının, Baro Yönetim Kurulu kararı ile Türkiye Barolar Birliğince verilen kararları gerekçe değiştirerek onama yetkisi bulunmamaktadır. Bu yolla geri gelen kararları TBB Yönetim Kurulu 2/3 çoğunlukla aynen kabul ettiği takdirde, onaylanmış, aksi halde onaylanmamış sayılır.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

honestking Site Üyesi

Mesajlar: 20


Savcılık ya da bimer yolu bu aşamada etkili olmaz o zaman bilgilendirme için teşekkür ederim

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Mesajlar: 21692


honestking yazdı:
Savcılık ya da bimer yolu bu aşamada etkili olmaz o zaman bilgilendirme için teşekkür ederim



Savcılık Bimer yolu ile ile uğraşmayın derim.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

ÖncekiSonraki

Dön Yargılama Usulü ve Avukatlık Hukuku