Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI İdare ve Vergi Hukuku Hükmün açıklamasının geri birakilma kararı düşerse ne anlam ifade eder.

Hükmün açıklamasının geri birakilma kararı düşerse ne anlam ifade eder.

İdare, Devlet Memurluğu, Disiplin Suç ve Cezaları, Yolluk, Özlük Hakları, Atama, Tayin, İptal ve Tam Yargı Davaları, İdarenin Sorumluluğu, Kamu Maliyesi ve Vergiler...

aslann05 Kıdemli (***) Üye

Hakkında verilen "hakaret, tehdit ve şantajla" ilgili verilen HAGB kararı ni gerekçe göstererek Samsun 2.idare mahkemesi görevime son verme kararında direnm(ISRAR KARAR) gerekcesini İDDK nin onadı.
Ancak
Bu HAGB kararı şimdi ise 5 ay önce düştü.
Düşen bir HAGB kariyla hüküm kurmak nasıl yasal oluyor?
Düşmüş bir hagb sonrası şimdi 15 gün içinde KARAR DÜZELTME hakkı vermiş, tanımış.
HAGB kararı düşmesi ne anlam ifade eder.
Bu bir BERAAT midir?

Bunu hukuki olarak nasıl tanımlamak gerekiyor.?

Kıymetli hukukçular.

Hakkında verilen "hakaret, tehdit ve şantajla" ilgili verilen HAGB kararı ni gerekçe göstererek Samsun 2.idare mahkemesi görevime son verme kararında direnm(ISRAR KARAR) gerekcesini İDDK nin onadı.
Ancak
Bu HAGB kararı şimdi ise 5 ay önce düştü.
Düşen bir HAGB kariyla hüküm kurmak nasıl yasal oluyor?
Düşmüş bir hagb sonrası şimdi 15 gün içinde KARAR DÜZELTME hakkı vermiş, tanımış.
HAGB kararı düşmesi ne anlam ifade eder.
Bu bir BERAAT midir?

Bunu hukuki olarak nasıl tanımlamak gerekiyor.?

Güntülü Kullanıcı avatarı
Moderatör

HAGB kararının düşmesi denetim süresini ihlal etmeden sonlanması neticesinde kaldırılması hiç suç işlememiş gibi bir duruma dönüşmesi anlamında. Diğer konu kendi içerisinde değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.
www.kararara.com

Güntülü yazdı:
HAGB kararının düşmesi denetim süresini ihlal etmeden sonlanması neticesinde kaldırılması hiç suç işlememiş gibi bir duruma dönüşmesi anlamında. Diğer konu kendi içerisinde değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Sayın Güntülü.

Ancak bahse konulu "hakaret, tehdit ve şantaj" iddialarıyla ilgili
HAGB kararının Süresi: 03/06/2018 tarihinde dolmuş ve 2013/126 karar ile de 20/09/2018 tarihinde düşmüş ve CMK nın 231/10 ve 223/8 uyarınca ayrı ayrı ortadan kaldırılmış ve sonuçlarıyla düşmüştür.

İDARİ DAVA DAİRELERİ KURULUNUN
Bu DÜŞME kararına hiç değinmemiş olması benim için avantaj teşkil eder mi?

AYRICA:
Anayasa’nın 15. maddesinin ikinci fıkrasında “suçluluğu mahkeme kararı ile saptanıncaya kadar kimse suçlu sayılamaz”

Anayasa’nın 38. maddesinin dördüncü fıkrasında “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz.” şeklinde ifade edilen masumiyet karinesi,

AİH. SÖZLEŞMESİNİN 6. maddesinin (2) numaralı fıkrası "Kendisine bir suç isnat edilen herkes, suçluluğu yasal olarak sabit oluncaya kadar suçsuz sayılır” kuralı ihlal edilmiştir.
Bu kararla aykırı bir onama kararı olmuyor mu?

Öte yandan:
[b]Adli tahkikatların süreci zaten beklenmeden karar verilmişti[/b].
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

aslann05 yazdı:
Güntülü yazdı:

Sayın Güntülü.

Ancak bahse konulu "hakaret, tehdit ve şantaj" iddialarıyla ilgili
HAGB kararının Süresi: 03/06/2018 tarihinde dolmuş ve 2013/126 karar ile de 20/09/2018 tarihinde düşmüş ve CMK nın 231/10 ve 223/8 uyarınca ayrı ayrı ortadan kaldırılmış ve sonuçlarıyla düşmüştür.

İDARİ DAVA DAİRELERİ KURULUNUN
Bu DÜŞME kararına hiç değinmemiş olması benim için avantaj teşkil eder mi?

AYRICA:
Anayasa’nın 15. maddesinin ikinci fıkrasında “suçluluğu mahkeme kararı ile saptanıncaya kadar kimse suçlu sayılamaz”

Anayasa’nın 38. maddesinin dördüncü fıkrasında “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz.” şeklinde ifade edilen masumiyet karinesi,

AİH. SÖZLEŞMESİNİN 6. maddesinin (2) numaralı fıkrası "Kendisine bir suç isnat edilen herkes, suçluluğu yasal olarak sabit oluncaya kadar suçsuz sayılır” kuralı ihlal edilmiştir.
Bu kararla aykırı bir onama kararı olmuyor mu?

Öte yandan:
[b]Adli tahkikatların süreci zaten beklenmeden karar verilmişti[/b].
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

Hukuki bilgisi olan herkes yardimci ola bilir mi?

IŞIKDEMİR Kullanıcı avatarı
Editör

HAGB kararları masumiyet karinesi kapsamında değildir. HAGB cezanın infazıyla alakalı bir husustur. HAGB alınmış ve belki düşmüş olsa da suçun işlendiği sabit kalır.
Resim

IŞIKDEMİR yazdı:
HAGB kararları masumiyet karinesi kapsamında değildir. HAGB cezanın infazıyla alakalı bir husustur. HAGB alınmış ve belki düşmüş olsa da suçun işlendiği sabit kalır.

Sayın ISIKDEMIR.
iyide
Ozaman aciklanmamış ve de kesinlesmemiş vede ortadan kalmış bir hüküm var.
Ortdan kalkan bu hukumü esas alınarak karar verilir.
Bir sürü anayasa Mahkemesi Kararları var
Hagb kararı masumiyeti ortadan kaldirmaz diye.

Dön İdare ve Vergi Hukuku