İdare Mahkemesinde Yargılama Usulü

İdare, Devlet Memurluğu, Disiplin Suç ve Cezaları, Yolluk, Özlük Hakları, Atama, Tayin, İptal ve Tam Yargı Davaları, İdarenin Sorumluluğu, Kamu Maliyesi ve Vergiler...
beratgil
Onaylı Üye

Re: İdare Mahkemesinde Yargılama Usulü

Mesaj gönderen beratgil » 04 Tem 2019 23:57

kanuni yazdı:
19 Haz 2019 09:06
IŞIKDEMİR yazdı:
salacak yazdı:Yanıtınız için çok tşk ederim.
Son olarak bir şey sormak istiyorum.ceza davam idari davadan 3 ay sonra..İdare mahkemesi hakkımda olumsuz karar verir ve mesleğe geri döndürmezse,3 ay sonra ceza davasından beraat edersem ki beraat edeceğime eminim bu durumda ne olacak.

Beraat ederseniz idare mahkemesi kararına gerek kalmadan kurumunuza başvuracaksınız geri dönmek için.
Sn SALACAK, tüm bu anlatımlardan şunu anlıyorum.
Siz memursunuz ve bir eylemimizden dolayı memuriyetten çıkarılma disiplin cezasını aldınız. Daha sonra idarenin bu işleminin iptali ve memuriyete geri dönmek için idari yargıda dava açtınız. Aynı zamanda anılan eyleminizde ilgili ceza mahkemesinde yargılanıyorsunuz. Endişeniz ise beraat edeceğinize kesin gözüyle baktığınız ceza davasından önce idari davanın aleyhinize olarak ret kararıyla sonuçlanması. Bu olursa ve ilgili mercilerce sırasıyla önce ret sonra da beraat kararları gelirse ne yapmalıyım diyorsunuz.
Öncelikle bu forumda doğru yönlendirmek adına şunu söylemeliyim ki İdari Makamlar verdikleri disiplin cezalarının kesinleşmesi sonrasında aynı disiplin cezasını 2. Bir işlemle geri alamaz.
Size verilen bir disiplin cezasıdır ve Sn IŞIKDEMİR'İN belirttiği şekilde idari yargıdaki muhtemel ret kararı sonrasında ceza mahkemesinden beraat kararı alırsanız mahkemeye gerek kalmadan idareye başvurunuz halinde yeniden memuriyete geri döneceğini şeklindeki bir söylemin idare/disiplin hukukunda bir karşılığı yoktur.
Yapmanız gereken idare mahkemesindeki davanızda bir dilekçe vererek konunun aynı zamanda ceza mahkemesinde sona ermek üzere olan yargılama konusu olduğunu ve bunun sonucunun beklenmesi gerektiğini talep etmenizdir.
Size tavsiyem idare/disiplin hukukunda uzman bir avukattan yardım almanızdır.
Öte yandan idare ve disiplin hukuku ile ceza hukukunun birebir aynı olmaması durumudur. Yani sizin ceza hukukunda ceza almanız disiplin hukukunda ceza almayacağınız anlamına gelmez.
Tekraren söylüyorum, buradaki yönlendirmeler yanıltıcı olabilir. Bu sebeple böyle önemli bir konuda uzman bir avukattan yardım alınız...

Merhaba.

Anlayamadığım bir konu sizinle paylaşmak isterim.

ceza davası başladı diye idare kişiyi görevden çıkarıyor.
hiçbir disiplin soruşturması yapılmadan
savunması alınmadan
idare ceza davasında iddiaları somut gösteriyor ceza davasında kişi hakkında iddialar beyandan ötürü daha sonra beyan veren tanık tanımıyorum bu kişiyi diyor .
Mahkemenin ara kararında istenilen işlem dosyası davacıya gönderilmiyor.
Ne idare Mahkemesi nede idare kişiye niçin ne ile suçlandığını ve görevden çıkarma işlemin hukuki boyutu yazılı tebliğ edilmiyor.

Tüm bu noksanlıklar neticesinde YD açılan dava da mahkeme red ediyor.BİMDE kararı onama veriyor?

Benim anlamadığım Danıştay yukarıda yazılan her hususu bozma nedeni gösteriyor. İdare Mahkemelerin gerekçesiz karaları neden yerleşlik doktrinde mevcut kararlara göre neden dikkate alınmıyor.

Yapılan disiplin soruşturmalarında savunma alınmadan ceza vermek yada görevden çıkarma gibi tüm hayatı etkileyen savunma hakkı tanımayan idarenin yaptığı işlem nasıl hukuka uygun denilebiliyor.

salacak
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen salacak » 05 Tem 2019 02:49

Teoman bey.son soruma verdiğiniz yanıtı silmişsiniz.Verdiğiniz bilgide mi yanlışlık vardı.Tşk ederim.

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Mesaj gönderen teoman » 05 Tem 2019 07:01

salacak yazdı:
05 Tem 2019 02:49
Teoman bey.son soruma verdiğiniz yanıtı silmişsiniz.Verdiğiniz bilgide mi yanlışlık vardı.Tşk ederim.
Yok silmedim sorunuza cevap vermiştim.? verdiğim bilgide yanlışlık yok doğrudur. Sistemde mi acaba bir hata oluştu.? verdiğim cevabı okumuşsunuz verdiğim cevap aynen doğrudur.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

salacak
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen salacak » 13 Tem 2019 22:22

Merhaba.
Yeni bir konu açmaktansa buraya yazmayı uygun buldum.
Bilindiği gibi mahkeme kararları gecikmeksizin yerine getirilir.
Ancak buradaki gecikmesizin sözü ne kadar bir süreyi kapsar.Mahkeme kararının kaç günde yerine getirilmemesi karşısında tekrar dava açılır.
Örneğin benim olayımda Mahkemenin verdiği '' meslekten ihraç kararının iptali '' sonrası kaç günde göreve iade edilmezsem dava açmam gerekir?

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 13 Tem 2019 22:43

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu
Madde 28
KARARLARIN SONUÇLARI:
1. Madde 28 - (DEĞİŞİK FIKRA RGT: 18.06.1994 RG NO: 21964 KANUN NO: 4001/13)
1. Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez. (DEĞİŞİK CÜMLE RGT: 11.09.2014 RG NO: 29116 MÜKERRER KANUN NO: 6552/97) Ancak, (İPTAL EDİLEN BÖLÜM RGT: 01.01.2015 RG NO: 29223 ANY. MAH. 02.10.2014 T. 2014/149 E. 2014/151 K.) (İPTAL EDİLEN CÜMLE RGT: 01.01.2015 RG NO: 29223 ANY. MAH. 02.10.2014 T. 2014/149 E. 2014/151 K.) (EKLENMİŞ CÜMLE RGT: 11.09.2014 RG NO: 29116 MÜKERRER KANUN NO: 6552/97) (İPTAL EDİLEN BÖLÜM RGT: 01.01.2015 RG NO: 29223 ANY. MAH. 02.10.2014 T. 2014/149 E. 2014/151 K.) ancak disiplin hükümleri saklıdır.

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 05.07.2012 RG NO: 28344 KANUN NO: 6352/58)
2. Konusu belli bir miktar paranın ödenmesini gerektiren davalarda hükmedilen miktar ile her türlü davalarda hükmedilen vekalet ücreti ve yargılama giderleri, davacının veya vekilinin davalı idareye yazılı şekilde bildireceği banka hesap numarasına, bu bildirim tarihinden itibaren, birinci fıkrada belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yatırılır. Birinci fıkrada belirtilen süreler içinde ödeme yapılmaması halinde, genel hükümler dairesinde infaz ve icra olunur.

3. Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemeleri kararlarına göre işlem tesis edilmeyen veya eylemde bulunulmayan hallerde idare aleyhine Danıştay ve ilgili idari mahkemede maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 06.03.2014 RG NO: 28933 MÜKERRER KANUN NO: 6526/18)
4. Mahkeme kararlarının süresi içinde kamu görevlilerince yerine getirilmemesi hâlinde tazminat davası ancak ilgili idare aleyhine açılabilir.

5. Vergi uyuşmazlıklarına ilişkin mahkeme kararlarının idareye tebliğinden sonra bu kararlara göre tespit edilecek vergi, resim, harçlar ve benzeri mali yükümler ile zam ve cezaların miktarı ilgili idarece mükellefe bildirilir.

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 05.07.2012 RG NO: 28344 KANUN NO: 6352/58)
6. Tazminat ve vergi davalarında idarece, mahkeme kararının tebliğ tarihi ile ödeme tarihi arasındaki süreye 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48 inci maddesine göre belirlenen tecil faizi oranında hesaplanacak faiz ödenir. Ancak mahkeme kararının davacıya tebliği ile banka hesap numarasının idareye bildirildiği tarih arasında geçecek süre için faiz işlemez.
Resim

salacak
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen salacak » 13 Tem 2019 23:49

Çok tşk ederim.

Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Mesaj gönderen Güntülü » 14 Tem 2019 00:11

Rica ederiz.
www.kararara.com

salacak
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen salacak » 19 Tem 2019 22:42

Tekrar merhabalar.
UYAP tan baktığımda MEB idare mahkemesine istinaf başvurusu yapmış.Daha önce avukatımın 15000 tl vekalet için alamadığı 1000 tl yüzünden davadan çekildiğini yazmıştım.Kendisini şikayet ettim ancak şu an avukatım yok
Bundan sonraki süreç ve aşamalar nelerdir?
Ben şu an davama bakan ve lehime iptal kararı veren idare mahkemesine davalının istinaf başvuru dilekçesindeki hukuksuzlukları ve yazdığı istinaf gerekçesindeki yalanları belirten bir dilekçe vs verecekmiyim BU AŞAMADA.(İdare Mahkemesine)

Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Mesaj gönderen Güntülü » 20 Tem 2019 09:27

Vere bilirsiniz.
www.kararara.com

salacak
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen salacak » 20 Tem 2019 13:32

Tşk ederim..Cevap dilekçemin başlığı ne olacak.İdare mahkemesi mi istinaf mahkemesi mi?(gerçi daha istinaf mah belli değil)