Kadastro davasında mirasçının dava açma hakkı

Miras, Kanuni Mirasçılar, Veraset İlamı, Muris Muvazaası, Vasiyet, Miras Sözleşmesi, Reddi Miras, Saklı Pay, Tasarrufun İptali, Iskat, Tasarruf Nisabı, Tereke...
plantiko
Site Üyesi

Kadastro davasında mirasçının dava açma hakkı

Mesaj gönderen plantiko » 14 Ağu 2019 23:24

Merhaba Arkadaşlar,

Bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. İnternette araştırma yaparken sizin bu konu ile ilgili yazınıza rastladım. Konu ile ilgili beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

Konu köydeki yerlerimizle ilgili. Köyde 2009 yılında kadastro geçiyor ve normalde babam ve diğer 4 kardeşi olmak üzere 5 ki,şinin üzerine ya hissseli olarak yazılmaıs gerekiyor ya da yerlerin ayrılığp müstakil olarak kardeşlere pay eidlmesi gerekiyor.
Ancak annem toplamda 30 dönüm yerin 17 dönümünü kendi adına yazdırıyor babamı da ikna edip. Burda eskiden yerler hisseli olduğu için annem üzerine 2/5 hisse satışı yapılıyor. Yani dedemler 5 kardeş ve annem bir babamın babasının bir de halasının hissesini alıyor. Sonuç olarak annem normalde 10 dönüm alması gerekirken yerlerden 17 dönüm üzerine yazdırıyor kadastro geçerken. Daha sonra bu yerleri 3 parselini satıyor. 2 parselini 3. bir kişiye bir parselini de teyzeme satıyor. Ve teyzem aldığı yere ev yapıyor.
Amcam ve halalarım kendilerine yer kalmadığını ve annemin fazla yer aldığını öğreniyorlar. Halalarım arada babam oldıuüğu için ve korktukları için dava açmaktan son aan da vazgeçiyorlar. amcam ise 2012 yılında dava açıyor. ancak annemler davayaı kaybedeceklerini anlayınca amcamı tehdit ederek ve para vererek davadan vazgeçiriyorlar. amcam para karşılığı hem haklarındna feragat ediyor hem de davadan vazgeçiyor.

Babam bundan 2 ay önce maalesef vefat etti. Ben de doğal olarak mirasçısı konumuna geldim.
Sorunum şu ki;

Ben şu anda babamın mirasçısı olarak annemin haksız yere üzerine yazdırdığı yerlere için davaaçabiliyormuyum? 10 yıllık süre tam olarak kadstronun ilanını tam olarak bilmediğimden dolayı geçmş olabilir. Ancak babam yeni vefat ettiği için ben de babamım mirasçısı olarak tapu iptali isteyebiliyormuyum?

Diğer husus, eğer böyle bir hakkım varsa satılan yerlerin ve teyzeme verilen yerleirn akıbeti ne olacaktır?

Bu durumda ben tapu iptali ve tescil davası mı yoksa muris muvazaası davası mı açmalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...