Hırsızlık suçu, suç tarihi, karar tarihi, tekerrür mü?

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
efecann
Site Üyesi

Hırsızlık suçu, suç tarihi, karar tarihi, tekerrür mü?

Mesaj gönderen efecann » 31 Ağu 2019 15:26

merhabalar benim size kızaca bir sorum olacak benim hırsızlık olayından dolayı suç tarihim 20.02.2014 karar tarihim 22.05.2015 tarihinde 2yıl h(tescilli) ceza aldım ve 2yıllık denetim koydular bana ve benim ilk olay sırasında aynı suç olarak hırsızlıkdan ayrı bir mahkemem daha vardı ikinci olayımın suç tarihi.01.05.2015 karar tarihim ise 28.07.2015 ben bu tarihde 2yıl1ay hapiz cezası ve 2000lira hagb para cezası ve 6ay hapiz cezası aldım bu olaya göre benim şu handa e devletden yargıtaydan bakdığımda 2yıl1ay olan cezam onaylanmasına diyerekden savcı isdemi olmuş şu anda yargıtay 13cü ceza dairesinde ve arşivde yazıyor e devletimde ayrıca benim bu ilk olay ve ikinci olaya göre ilk olayda karar tarihi ikinci olayda ise suç tarihimi yok ise ikinci olayda da karar tarihimi önemli yani benim size sormak isdediğim bu anlatdığıma göre benim dosyalarım ve suçlar aynı olduğu icin tekerrür oluyor mu yok ise tekerrür olmuyor mu ve benim 2yıl1ay ikinci dosyam geldiğinde nasıl bir hesaplama karşıma cıkacak infaz olarak tekerrür oluyor ise iki dosyadan mı tekerrür olarak hesaplanacak yok ise ilk dosyam normel 2/1 ve ikinci dosyam tekerrür olarak 4/3 mü yok ise er iki dosyamda tekerrür olarak 4/3 mü hesaplanacak ve ben bu durumda ne kadar ceza evinde kalırım yani sizlerden öğrenmek isdediğim direk olarak acığamı gecerim yok ise kapalıyamı gecerim sizlerin bilgisine gercek anlamda ihtiyacım var ona göre dışarıdaki işlerimi halletmem gerekli yardımcı olacağınız icin şimdiden tüm emeği gecen herkeze teşekkür ederim saolun var olun

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Re: Hırsızlık suçu, suç tarihi, karar tarihi, tekerrür mü?

Mesaj gönderen teoman » 01 Eyl 2019 08:01

Bu tekerrür olmaz, her iki dosyanın cezası da ayrı ayrı infaz edilecek, bu kararlar kesinleştiğinde tekrardan cezalarının toplanması yapılıp koşullu serbest kalma tarihi belirlenir, burada suçların işleniş tarihine bakacaksınız.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

efecann
Site Üyesi

Mesaj gönderen efecann » 01 Eyl 2019 15:41

güzel cevaplarınız icin ayrı ayrı teşekkür ederim teoman bey ilk verilen ceza bana hagb diğil ilk verilen ceza 2yıl verdi ve bunuda h(tescil) yabdı bana iki yıl suç işleme dedi bende iki yıl suç işlmedim amma ikinci mahkemem de ilk karardan sonra sonuçlandı yani benim anladığıma göre şu şekildemi oluyor 2yıl tescilli 1/2 yatarı 1yıl 2yıl1ayın yatarı ise 1/2 1yıl 15gün bunlar bu sekilde cerrah işdima yabılacak ve toplam olarak 2yıl 15gün olmuş oluyor ve 15gün acıkda yatıp tahliyemi olacağım ilk sucum benim 02.20.2014 bundan söylediğim gibi erteleme verdi 2yıl suç işlemediğin zaman cezan bitecek denildi bununda karar tarihi 22.05.2015 tarihnde karara bağlandı ikinci olayım ise 01.05.2015 tarihinde oldu bundan da söylediğim gibi 2yıl1ay hapiz cezası 6ay hagb ve 2000binlira hagb olarak ceza aldım aldığım karar tarihi ise 28.07.2015 tarihi cevaplarınız icin cok teşekkür ederim saolun

efecann
Site Üyesi

Mesaj gönderen efecann » 03 Eyl 2019 17:51

efecanın bina icinde muhafaza altına alınmış olan eşya hakkında hırsızlık suçunu işlediği sübut bulmuş olmakla eylemine uyan 5237 sayılı yasanın 142/2-h maddesi uyarınca suçun işlenmesindeki biçim ve özellikler dikkate alınarak takdiren asgari hadden ceza tayiniyle 5yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına demiş sonra ise hırsızlığa konu malın değerinin yerleşik yargıtay kararları gözetildiğinde az olduğu anlaşılmakla verilen cezadan tck 145 maddesi gereğince çalınan malın değeri gözetilip takdiren 3/5 oranında indirim yapılarak sanığın 2yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına sanığa verilen kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezasının önceden kasıtlı bir suçtan dolayı 3aydan fazla bir süre hapis cezasına mahkum edilmemiş olması ile suçu işledikten sonra ve yargılama sürecinde gösterdiği tavır ve davranışları dolayısıyla tekrar suç işlemeyeceği konusunda mahkememizce yeterli derece kanaatin oluşması sebebiyle tck.nun 51/1. maddesi gereğince ERTELENMESİNE. tck.nun 51/3-6. maddesine istinaden sanık hakkında kişilik ve sosyal durumu itibariyle yükümlülük içermeyen ve uzman kişi görevlendirmeyi gerektirmeyen takdiren 2yıllık denetim süresinin belirlenmesine tck nın 51/7 maddesi gereğince sanığın denetim süresi içinde kasıtlı bir suç işlemesi halinde ertelenen cezanın kısmen veya tamamen infaz kurumunda çektirileceğinin . 8fıkrasına göre bu sürenin iyi halli olarak geçirildiği takdirde cezanın infaz edilmiş sayılacağının ihtarına yapıldı tck nun 53/4 maddesinde öngörülen düzenleme nazara alınarak sanık hakkında tck nun 53/1.maddesinin tatbikine yer olmadığına sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olduğu görülmekle hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin düzenlemeye yer verilen cmk.nun 231.maddesinin takdiren uygulanmasına yer olmadığına. suç tarihi itibariyle tck 142/1-b maddesi yürürlükten kaldırıldığından sanık aleyhine uygulanmasına yer olmadığına. sanığın istanbul 3.kolordu komutanlığı askeri mahkemenin 2009/432 esas 2013/465 karar sayılı ilamı ile cmk 231. maddesi gereğince açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildiği ve sanığın 5yıllık denetim süresi içerisinde kasten yeni bir suç işlediği anlaşılmakla gereğinin taktir ve ifası için mahkemesine karar kesinleştiğinde ihbarda bulunulmasına ilk dosyamda bana bu şekilde 2yıl olan hapis cezamı benim bu sekilde geriye bırakdı bu olayımın suç tarihi.20.02.2014 karar tarihim ise ilk dosyam icin. 22.05.2015 ikinci suç tarihim ise aynı hırsızlık suçlamasından dolayı ikinci olayım allahımda biliyor ya iftira üzerine oldu ikinci hırsızlık suç tarihi 01.05.2015 karar tarihim ise 28.07.2015 tarihinde ikinci suçdan ise 2yıl1ay hapiz cezası ve 2000lira hagb para cezası ve 6ay hapiz cezası aldım bu olaya göre benim durumum sonuç olarak nasıl işlem olacak cevaplarınız icin ve kıymetli zamanınız icin sizlerden özür dilerim ve teşekkür ederim iyiki böyle yardımcı bir site kurmussunuz cok tesekkür ederim

efecann
Site Üyesi

Mesaj gönderen efecann » 04 Eyl 2019 14:13

lütfen bir bilgi alabilirmiyim bu anlatdığım durumuma göre

efecann
Site Üyesi

Mesaj gönderen efecann » 06 Eyl 2019 14:40

teoman bey cevaplarınız icin cok tesekkür ederim ilk verdiğiniz cevap gecerli olduğu icin tekrar cevap vermediniz ben bu sekilde anladım cok tesekkür ederim

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Mesaj gönderen teoman » 07 Eyl 2019 09:01

İlk verilen cevap aynen geçerlidir.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

efecann
Site Üyesi

Mesaj gönderen efecann » 07 Eyl 2019 11:37

cok saolun cok tesekkür ederim teoman bey cok mutlu bir haber verdiniz bana avukat birisine sormusdum ben sannedersem yanlıs anladı karar tarihi önemli demişdi tekerrür olur demişdi demek ki ya ben telefonda yanlış anlatdım beni gercekden cok sevindirdiniz tekerrür olmadığı icin cok saolun benim bu sekilde o zaman cezalarım toplanıp girdi cıkdı işlemi yabılacak cok saolun teoman bey ben bu durumda o zaman 2/1 infaz yasasından ve 2yıl denetim serbetslikden yararlana biliyorum o zaman cevaplarınız icin cok saolun allah razı olsun teoman bey cok saolun yani benim dosyalarımın er ikisi certrah iştima yabılacak ve ondan sonra 2/1 ve denetim serbestlikden yararlana bileceğim ve girdi cıkdı işlemim yabılacak

efecann
Site Üyesi

Mesaj gönderen efecann » 08 Eki 2019 00:14

tekrardan merhabalar sayın teoman bey bu size anlatdığım şekilde bazı hukukculara da sordum kimisi diyor gi tekerrür olur kimiside hayır ilk verilen cezayı bozmamışsınız diyor kafam cok karışdı sizde olmaz diyorsunuz ve benim bu konuda sizlere sonsuz güvenim var ve ben size sadece bazı hukukçuların neden kimisi olur kimisi yok tekerrür olmaz dediklerini meraklandığım icin soruyorum şimdiden cok tesekkür ederim beni gercek anlamda bilgilendirdiğiniz için ve bilgileriniz icin sizler gibi canı gönülden milletden bir menfaat beklemeden bu şekilde bir site gurduğunuz ve sizler gibi hukukcu arkadaşlarımızın abilerimizin millete saygı ve sevgi icerisinde bilgiler verdiğiniz icin tüm herkez icin teşekkür ederim saolun varolun

efecann
Site Üyesi

Mesaj gönderen efecann » 12 Eki 2019 03:13

merhabalar cevap verilmediğine göre tekerrür olmuyor yani ilk verilen cevap gecerli oluyor tesekkür ederim