Hakkımda Ceza Davası Açılmış (Hakaret)

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
Reddington
Site Üyesi

Hakkımda Ceza Davası Açılmış (Hakaret)

Mesaj gönderen Reddington » 17 Eyl 2019 18:40

Merhabalar,

yaklaşık 1 sene önce istanbulda polis tarafından ifade verilmeye çağırılmıştım. 2017 sonlarına doğru mail ve telefon numarası bana kayıtlı bir forum sitesi üyeliğinden yurtdışındaki akrabam cumhurbaşkanı hakkında bir konuya, bela okuyan mesajlar yazmış (kesinlikle küfür ve hakaret yok) "allah belasını versin inşallah acı cekersin" tarzında bi mesaj. tabi site üyeliği benim telefonuma kayıtlı olduğu için beni ifade için çağırdılar (2018'de çağırdılar ve mesajın üzerinden 1 seneden fazla geçmiş) ve bende aynen bu şekilde benim yazmadığımı fransa da yaşayan akrabamın üyeliğe giriş yaptığını belirttim. Site kayıtlarında da 2017 de o mesajın atıldığı tarihte nereden giriş yapıldığını gözükmüyormuş 1 seneyi geçen mesajlarda nereden giriş yaptığını göremiyormuş emniyet.

Polis ifademi aldı ve bundan sonrası savcı da dedi.

Ve bugün sms geldi, hakkımda ceza davası açılmış. Nasıl bir yol izlemeliyim ceza alma ihtimalim nedir ? para cezası mı olur daha önce hiç bi sabıka veya bu tarz bi olayım yok.

Çok teşekkür ederim şimdiden.

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Re: Hakkımda Ceza Davası Açılmış (Hakaret)

Mesaj gönderen teoman » 18 Eyl 2019 07:34

Öncelikle iddianız doğrultusunda sizin E-meil adresinizden giren akrabanızın bu konuda yurt dışında da olsa ifadesinin alınması gerektiğini düşünüyorum, mahkemenin de bunu göz önüne alacağı kanaatindeyim.
Ayrıca bu şekil sözlerin hakaret olmadığı, bedduadan ibaret olduğunu düşünecek olur isek hakaret olarak değerlendirilmemesini düşünüyorum. Bu nedenle de beraat kararı çıkma ihtimali yüksek gibi.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

Reddington
Site Üyesi

Mesaj gönderen Reddington » 18 Eyl 2019 14:39

teoman yazdı:
18 Eyl 2019 07:34
Öncelikle iddianız doğrultusunda sizin E-meil adresinizden giren akrabanızın bu konuda yurt dışında da olsa ifadesinin alınması gerektiğini düşünüyorum, mahkemenin de bunu göz önüne alacağı kanaatindeyim.
Ayrıca bu şekil sözlerin hakaret olmadığı, bedduadan ibaret olduğunu düşünecek olur isek hakaret olarak değerlendirilmemesini düşünüyorum. Bu nedenle de beraat kararı çıkma ihtimali yüksek gibi.
Hocam o akrabamla da konuştum daha doğrusu babasıyla bana öyle bişey yazmadığını söyledi. Bir de üniversite yıllarındayken üyeliği başkalarına da verdiğimi hatırlıyorum internette birlikte oyun oynadığımız bazı çocuklar vardı zaten standart bi forum sitesi olduğu için faydalansınlar diye vermiştim. bunu ifademde belirtmedim o an hatırlamadım bile zaten.

Benim merak ettiğim asıl olay hocam, mahkemeler vs. çok absürt kararlar alabiliyor malum. Hakim tuttu diyelim sen suçlusun üyeliğine sahip çıkmamışsın vs. tarzında bi düşünceye kapıldı. Bana 7-8 ay ya da 1 sene 2 ay falan bi hapis cezası verdi diyelim. Hani en kötü senaryoyu düşünüyorum. Bunu işleme almaları söz konusu olamaz değil mi ? çünkü daha önce en ufak bi olayım sabıkam vs. yok polise bile ilk kez bu olayla gittim. 5 sene ertelemeli ceza tarzında bişey verirler sanırsam ? en kötü senaryo bu mu olur sizce. Ona göre avukat vs. tutmayı düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Mesaj gönderen teoman » 19 Eyl 2019 06:10

Yukarıdaki mesajımda da belirtiğim gibi, hakaret olmayıp beddua içerdiği hususta değerlendirilmesi durumunda ceza çıkmayacağı kanaatinde deyim. Ceza çıkması durumunda cezanın ertelenmesi söz konusu ola bilir.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

ulgorezeg
Kıdemli * Üye

Mesaj gönderen ulgorezeg » 24 Eyl 2019 14:44

teoman hocam açıklamış , bahsettiğiniz cümleler kelimeler , hakaret olarak kabul edilmez yargıtay tarafından, yerel mahkeme beraat verir , o bile olmasa yargıtay bozar, en kötü ihtimal yerel mahkeme hagb verir , kötününde kötüsü hapis cezası verir erteler.(3 sene uslu durursan hapis yatmış gibi olursun yani)

Kısacası için rahat olsun , hiçbişey olmaz.

Reddington
Site Üyesi

Mesaj gönderen Reddington » 13 Eki 2019 00:09

teoman yazdı:
19 Eyl 2019 06:10
Yukarıdaki mesajımda da belirtiğim gibi, hakaret olmayıp beddua içerdiği hususta değerlendirilmesi durumunda ceza çıkmayacağı kanaatinde deyim. Ceza çıkması durumunda cezanın ertelenmesi söz konusu ola bilir.

iddianame elime ulaştı tam olarak mesaj şu şekilde ;

"Cehennemde cayır cayır yanarsın inşallah başkan bozuntusu senin acı çektiğin günleri görmek istiyorum. İstesenizde istemesenizde nedir ulan sen Allah mısın peygamber misin, Kula kulluk etmeye devam makarnacı tayfa daha bu başlangıç bi de başkan yapın bunu bi kulağınızın arkası kalsın öpülmedik."

Açıkcası küfür vs. falan yok ağır eleştiri ve beddua içerikli diye savunucam mesajı tabi öncesinde bu mesajın atıldığı tarihte benim IP adresimin bu üyeliğe giriş yapmadığıyla lgili bir kanıt olmadığından da bahsedicem.

Bir hukukçu olarak uzman görüşün nedir hocam bu mesajdan dolayı hakim sorun çıkarır mı ? Tek seferde beraat verir diye umuyorum.

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 13 Eki 2019 00:49

Bence cümleler hakaret suçu kapsamında. En kötü ihtimalle delil yetersizliğine sürün davayı. Yazıları sizin yazmadığınız konusunda savunmaya yönelin.
Resim

Reddington
Site Üyesi

Mesaj gönderen Reddington » 13 Eki 2019 18:21

IŞIKDEMİR yazdı:
13 Eki 2019 00:49
Bence cümleler hakaret suçu kapsamında. En kötü ihtimalle delil yetersizliğine sürün davayı. Yazıları sizin yazmadığınız konusunda savunmaya yönelin.
Hocam bir küfür veya sövme eylemi yok ya da bir itham da bulunmuyor cümlelerde (çok afedersiniz hırsız, terörist vs. gibi)

Kaba eleştiri, beddua ve sitem içerikli diyerek cümlelerde bir suç unsuru olmadığı savunucam tabi bunun öncesinde IP olayını açıklayıp o tarihlerde benim üyeliğe giriş yaptığımla ilgili bir kanıt olmadığından bahsedicem. Mesaj atılırken kullanıcı adımda değiştirilmiş zaten ve ben bunu bir kaç ay sonra tekrar eski haline getirmişim. Yani kullanıcı adım Ankara iken İstanbul yapılmış ve ben bunu farkedip Ankara olarak eski haline getirdim. Ve bu mesajda Istanbul olarak atılmış bunu da açıklayıp 2 taraftanda savunmayı düşünüyorum.

Suçlu bulsa bile HAGB verir falan diye umuyorum artık napalım. Sabıkam vs. yok sonuçta.