Nitelikli Dolandırıcılıkta Teşebbüs

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
mektepli1967
Kıdemli ** Üye

Nitelikli Dolandırıcılıkta Teşebbüs

Mesaj gönderen mektepli1967 » 12 Eki 2019 12:03

Merhaba,
Öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.Benim sorum şu şekilde.
Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığım bir davadan dolayı verilen hükmü yargıtay yetkili ceza dairesi suçta teşebbüs olup olmadığını araştırılması gerektiği gerekçesi ile bozdu.Dava dosyasına konu 7.Adet Senet vardı.Senetlerin 4.Adedinde kefil var.Yapılan yeni yargılamada bana 7.Defa suçun tamamlandığını gerekçe göstererek teşebbüs uygulamadılar.4.Defa teşebbüs uyguladılar ,Toplam 11.Defa ceza verdiler..Her bir müşteki için ayrı ayrı ceza verdiler 7.Defa suçun tamamlandığını davaya konu senetler ile ilgili haciz işlemi yapıldığı gerekçesi ile suçun tamamlandığına karar verdiler fakat ben bu senetlerden hiç birisinden herhangi bir şey alamadım.İcraya mahkeme kararı ile tedbir aldırdılar ve parayı icra müdürlüğünde depo ettirdiler.Kısacası ben herhangi bir menfaat elde demedim.Suç tamamlanmadı.
Kısaca icraya verilen ve herhangi bir şey almadan icra müdürlüğü tarafından haciz işlemi yapılması (kaldı ki yapılan hacizden de herhangi bir şey alınmadı) sebebiyle suç tamamlanmış olur mu ?
Bildiğim kadarı ile dolandırıcılık suçunda suçun tamamlandığına davaya konu senetten para yada herhangi bir menfaat elde edilirse suç oluşur lakin başka sebepler ile suç tamamlanamazsa suç teşebbüste kalmaz mı ? Başka yargılandığım davalarda suçun teşebbüste kaldığı yönünde karlar verildi ve yargıtay tarafından onandı cezaları infaz ettim.
Benim öğrenmek istediğim icra müdürlüğü tarafından davaya konu senet ile ilgili icra müdürlüğünün haciz yapmaları suçun tamamlandığı anlamına mı gelir.Suçun tamamlanması için davaya konu senet ile ilgili bir menfaatin tarafımdan alınması gerekmez mi ? Ben herhangi bir para yada başka bir şey elde edememe rağmen suçun tamamlandığına nasıl olur da karar verilir ?
Sizce suç tamalanmışmıdır ? Buna benzer yargıtay kararı varsa eklermisiniz ?

mektepli1967
Kıdemli ** Üye

Re: Nitelikli Dolandırıcılıkta Teşebbüs

Mesaj gönderen mektepli1967 » 14 Eki 2019 14:20

Merhaba,
Sanıyorsam sorunun uzun olması sebebiyle sormak istediğim sorunun anlaşılmasını zorlaştırdım.Sizlerin de bildiği gibi Türk Ceza Kanunun 35.Maddesi suçta Teşebbüsü düzenlemiştir.
TCK 35 Maddesi: Kişi, işlemeyi kastettiği bir suçu elverişli hareketlerle doğrudan doğruya icraya başlayıp da elinde olmayan nedenlerle tamamlayamaz ise teşebbüsten dolayı sorumlu tutulur.
Demektedir.Bundan önce 2.Ayrı davada aynı icra işlemi yaptığım Senet ile ilgili yargılandım ve her iki ayrı mahkeme suçun teşebbüste kaldığını gerekçe göstererek (Senet ile ilgili icra takibi yapıldı fakat senetten dolayı herhangi bir para alınamadı) Teşebbüs uygulandı.
Bu dava dosyası ile ilgili olarak yerel mahkeme hüküm kurdu.teşebbüs uygulamadı.Bende yargıtay'a itiraz ettim.Yargıtay davaya suçun teşebbüste kalıp kalmadığının araştırılmaması sebebi ile eksik inceleme gerekçesi ile dosyayı bozdu.
yerel mahkeme yeniden yargılama yaptı davaya konu 7.Senet vardı.Bu senetler ile ilgili olarak icra dairesi haciz işlemi yaptığı gerekçesi ile suçun tamamlandığını gerekçe göstererek bana suçun tamamlanmış halinden ceza tayin etti.SDavaya konu senet ile ilgili ben herhangi bir para almadım kısaca hiç bir şekilde maddi imkan elde edemedim.Senette borçlu olan kişilerin avukatları mahkeme kararı aldırarak paraları icrada depo ettirdiler.Bu sebeple ben suça konu senetlerden dolayı herhangi bir şey elde edemedim.
Benim merak ettiğim icra dairesi tarafından haciz işlemi yapılması sebebiyle suçun tamamlandığı kanısına varılabilir mi ?
Davaya konu icra işlemi yapılan senetler ile ilgili herhangi bir şey alınmaması sebebiyle suçun tamamlanmadığı kanısına varılmaz mı
?

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 14 Eki 2019 21:05

mektepli1967 yazdı:
14 Eki 2019 14:20
Benim merak ettiğim icra dairesi tarafından haciz işlemi yapılması sebebiyle suçun tamamlandığı kanısına varılabilir mi ?
Davaya konu icra işlemi yapılan senetler ile ilgili herhangi bir şey alınmaması sebebiyle suçun tamamlanmadığı kanısına varılmaz mı [/u][/b]?
Haciz işlemi yapılmış, ihtirazi kayıtla para depo edilmiş. Haciz işlemi yapılan bir dosya demek kesinleşmiş bir alacak demektir. Düşünce yerindedir.
Resim

mektepli1967
Kıdemli ** Üye

Mesaj gönderen mektepli1967 » 15 Eki 2019 00:41

Merhaba,
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim Sayın IŞIKDEMİR.Konu ile ilgili yargı kararı varsa ekleyebilirmisiniz ?
Benim kanımca suç tamamlanmamıştır.Teşebbüste kalmıştır.Davaya konu senetler ile ilgili sanık herhangi bir menfaat elde edememiştir.Sanık elde olmayan sebeple senede dayalı parayı alamamış bu sebeplede suç tamama ermemiştir.Daha önceki davalarda da haciz işlemi yapılmıştı fakat mahkemeler suçu teşebbüs olarak değerlendir di ve yargıtayda onadı ? Bu sizce nasıl oldu o zaman ?
İlgi ve alakanız için yeniden teşekkür ederim.Umarım konu ile ilgili yargı kararı eklersiniz.İyi geceler.

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 15 Eki 2019 16:12

14 adet senedin icra takibine konulması ile ilgili dolandırıcılığın ne suretle yapıldığına dair daha önce bir olaya veya davaya rastlamadım. Emsallerime baktığımda da göremedim. Ancak ortada kesinleşmiş bir takip ve haciz işlemi varsa artık sanığın hakimiyetine girmiş bir alacak vardır düşüncesiyle mahkemenin düşüncesine katılıyorum.
Resim