Fetö suçundan 2 yıl 3 ay 15 gün cezanın infazı?

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı, İnfazın Ertelenmesi, Denetimli Serbestlik, Koşullu Salıverilme, Adli Sicil (Sabıka) ve Arşiv Kaydı, GBT, Özel veya Genel Af, Ceza İnfaz Kurumları, Özel İnfaz Çeşitleri, Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma...
tekotek
Site Üyesi

Fetö suçundan 2 yıl 3 ay 15 gün cezanın infazı?

Mesaj gönderen tekotek » 12 Eki 2019 21:21

Merhabalar.
Nişanlım Fetö suçlamasıyla etkin pişmanlıktan da yararlanarak 2 yıl 3 ay 15 gün ceza almıştı. 157 gün daha önce tutuklu kaldı. 3 Eylülde tekrar tutuklandı. Cezaevinde infazını tekrar yatmaya başladı.

Eline içeri girdiğinde müddetname vermişler. O kağıtta 14 Aralık 2020 yazıyor.
Daha önceki yattığı 157 gün ve 3.9.2019 ile 14.12.2020 arası olan süreyi hesaplayınca. Toplam sürenin 3/4 ü yapıyor.

Daha ne kadar içeride kalması gerek? Hesaplama sitelerinde hesap yapınca 3 ay 15 gün olarak gözüküyor.
Denetimli serbestlikten 1 yıl olarak faydalabilecek mi?
Ham cezanın 1/3 ünü kapalıda yatması gerekir diyenler var. Direkt kapalıdan DS'ye geçilemiyor diyenler var?
Bir de "mükerrirlere özgü ceza infazına göre ÇEKTİRİLMESİNE ve sanık hakkındaki cezanın infazından sonra denetimli serbestlik tedbiri UYGULANMASINA" şeklinde bir ibare var mahkeme sonuçlarında. Bu demektir?

Herkesten farklı şeyler duyuyorum. Bu konuda en net bilgi nedir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Hayırlı ve adaletli günler dilerim.

koala
Site Üyesi

Re: Fetö suçundan 2 yıl 3 ay 15 gün cezanın infazı?

Mesaj gönderen koala » 13 Eki 2019 12:51

Bu konuda farklı cezaevlerinde farklı uygulamalarla karşılaşılmaktadır ama son dönemde yaygın olan prosedür şu şekildedir:

2 yıl 3 ay 15 günün 1/3 ünü kapalıda geçirecek.(Gerekçe: Açık CİK’na ayrılma yönetmeliğine göre terör suçluları cezanın 1/3’ünü kapalıda geçirmelidir.)
O süre 14 Aralık 2019’dan sonra dolacağı için ( yani 12 aylık denetim süresi başlamış olacagından) direkt kapalıdan denetimli serbestliğe ayrılacaktır yada düşük bir ihtimalle önce açığa gönderilip bir kaç gün içerisinde oradan denetime ayrılabilir.

Av.Burhan
Yeni Üye

Mesaj gönderen Av.Burhan » 13 Eki 2019 13:05

koala yazdı:
13 Eki 2019 12:51

2 yıl 3 ay 15 günün 1/3 ünü kapalıda geçirecek.(Gerekçe: Açık CİK’na ayrılma yönetmeliğine göre terör suçluları cezanın 1/3’ünü kapalıda geçirmelidir.)
Yönetmelikte 1/3 ü kapalıda geçer diye bir madde yok. Bunu nerden çıkardınız aceba?

koala
Site Üyesi

Mesaj gönderen koala » 14 Eki 2019 11:15

Av.Burhan yazdı:
13 Eki 2019 13:05
koala yazdı:

Yönetmelikte 1/3 ü kapalıda geçer diye bir madde yok. Bunu nerden çıkardınız aceba?
Ben de bir dönem bu konuyu araştırmıştım ve sayın adminin cevabıyla da netleştirmiştim.

viewtopic.php?f=246&t=364664&start=30

tekotek
Site Üyesi

Mesaj gönderen tekotek » 14 Eki 2019 12:24

Av.Burhan yazdı:
13 Eki 2019 13:05
koala yazdı:

Burhan Bey,
http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?Me ... atIliski=0

Madde 6/c bendinde böyle bir ibare var. Buna göre ham cezanın 1/3 ü mutlaka kapalıda mı geçmesi gerekir?

Yakın zamanda tecrübe ettiğiniz fiili bir örnek var mı bu konuda? Aktarabilirseniz çok sevinirim.

tekotek
Site Üyesi

Mesaj gönderen tekotek » 15 Eki 2019 11:57

koala yazdı:
Bu konuda farklı cezaevlerinde farklı uygulamalarla karşılaşılmaktadır ama son dönemde yaygın olan prosedür şu şekildedir:

O süre 14 Aralık 2019’dan sonra dolacağı için ( yani 12 aylık denetim süresi başlamış olacagından) direkt kapalıdan denetimli serbestliğe ayrılacaktır yada düşük bir ihtimalle önce açığa gönderilip bir kaç gün içerisinde oradan denetime ayrılabilir.
Benim merak ettiğim bir konu var. Normalde bu 1/3 ile açık cezaya geçiş olayı cezası çok olanlar için lehine bir olay ancak cezası az olanlarda bu biraz aleyhine bir husus oluyor.

Mesela 6 yıl cezası olan biri 6/3=2 yıl kapalıda yattıktan sonra açığa geçmesi gerekiyor.
infaz edilmesi gereken süre de 6*(3/4)=4.5 yıl olması gerekiyor. Bunun da 1 yılı denetimli serbestlik olduğu için
açık ve kapalı cezaevlerinde 3.5 yıl kalması gerekiyor.

Bu hesap dahilinde kişi şu işlemlerden geçmesi gerekiyor.
2 yıl kapalı cezaevi
1.5 yıl açık cezaevi
1 yıl denetimli serbestlik
1.5 yıl da şartlı tahliyede geçen süre.

Toplamda 6 yıl yapıyor.
6 yıl cezası olan biri için kapalıdan açığa geçmek lehine bir uygulama.

Diğer yandan 2 yıl civarı ceza almış biri için uygulama şöyle oluyor. (2 yılın üzeri gibi düşünün. 2 yıl altı cezalarda farklı uygulamalar var sanırım. Hesabı gösterebilmek adına soruyorum.)

2 yıl ceza=24 ay
24 ay cezanın 1/3 ü 24/3=8 ay kapalıda kalması gerekiyor.
İnfaz süresi hesaplanmak istenirse 24 ayın 3/4 ü yani 24*(3/4)=18 ay yapıyor.
18 ayın 1 yılı Denetimli serbestlik uygulandığında 6 ay kapalıda yatması gerekiyor.

Yani normalde uzun cezalarda kapalıdan açığa geçmek iyi bir uygulama olurken.
Bu gibi kısa cezalarda
infaz süresine göre DS çıkarıldığında kapalıda geçen süre < açığa geçmek için kapalıda kalınması gereken süre
böyle bir ters uygulama çıkıyor.

Bu konuyu anlamak istiyorum. Bu uygulama nasıl gerçekleşmesi gerekir?
http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?Me ... atIliski=0
Buradaki mevzuatta 6/ç bendinde
Terör ve örgütlü suçlardan hükümlü olup, mensup oldukları örgütten ayrıldıkları idare ve gözlem kurulu kararıyla tespit edilenlerin koşullu salıverilme tarihine bir yıldan az süre kalması,
ibaresine göre uygulandığında 3/4 sürenin 1 yıl az kalmasında açığa geçirmeleri mi gerekiyor?
Nişanlım dilekçe ile infaz kurumuna sordu ama halen dönüş olmadı. Uygulamayı öğrenir öğrenmez ben de buraya yazacağım.

Hayırlı ve adaletli günler dilerim.