Öğretmenlik güvenlik soruşturması ve kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak

İdare, Devlet Memurluğu, Disiplin Suç ve Cezaları, Yolluk, Özlük Hakları, Atama, Tayin, İptal ve Tam Yargı Davaları, İdarenin Sorumluluğu, Kamu Maliyesi ve Vergiler...
Nascency
Site Üyesi

Öğretmenlik güvenlik soruşturması ve kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak

Mesaj gönderen Nascency » 29 Eki 2019 23:09

Merhabalar saygıdeğer hukukçularım,
Bundan yaklaşık 2-2.5 ay öncesinde bir arkadaşımla beraber bulunduğumuz bankın altında uyuşturucu madde ele geçirildi (takriben 0.5-1gr arası)
Ben bu maddeyi eskiden kullanıyordum fakat o gün bana ait değil arkadaşıma ait olan bir maddeydi, arkadaşım bekçileri görünce yere attı, tutanağa yere attığımızı beni de olaya dahil ederek geçirmişler ve maddeyi bitki kırıntısı olarak tanımlamışlar. İfademde kesinlikle o an kullanmak için orda olmadığımı ve kullanmadığımı belirttim. Üst aramamız da zaten bir şey çıkmadı bunu da belirttim. Kan, idrar, kıl örneği için adli tıpa sevkedildik ve tahlil verdik. Kan ve idrarda çıkacağını düşünmüyorum fakat geçmişte deneyimlediğimden kıl örneğinde çıkacağı kanaatindeyim. Ayrıca örneği verdiğimiz gün UYAP sisteminde adıma dair bir adli olgu diye kayıt açıldı iki gün sonra ise arkadaşımın ve benimde adımın bulunduğu ikinci bir ortak bir dosya daha açıldı fakat ikinci açılan ortak dosyayı 2 ayın sonunda sistemden kaldırdılar yalnızca adli tıpta örnek verdiğimiz günkü açılan dosya açık olarak gözüküyor. Ben öğretmenlik mezunuyum ve kpss ye hazırlanıyorum, yarın bir gün güvenlik soruşturması içinde herhangi bir denetimli serbestlik sürecinde olursam veya süreci olumlu bir şekilde bitirip dosyayı kapatırsam soruşturmamda sıkıntı çıkar mı eğer çıkarsa sonunda hakkımı alabilir miyim, engel teşkil edecek bir durum var mıdır? Ayrıca bu olaydan kovuşturmaya yer yoktur gibi bir karar alma ihtimalim var mıdır? Bazı çevrelerden yakalanan maddenin çok az olmasından dolayı herhangi bir ceza verilmediğini de duydum, pek inandırıcı gelmese de. İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Nascency
Site Üyesi

Re: Öğretmenlik güvenlik soruşturması ve kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak

Mesaj gönderen Nascency » 30 Eki 2019 17:00

Bugün savcıyla görüştüm ve sonucunda denetimli serbestlik alacağımı ve kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı alacağımı öğrendim denetim süreci bitince dosyam kapanacak mı, yoksa açık bir şekilde 5 yıl boyunca duracak mı, güvenlik soruşturmasına denetimi bitirsem KDAE kararıyla girsem problem olur mu, kanunda herhangi bir mahkûmiyet teşkil etmekte mi, eğer olumsuz gelirse sonunda hakkımı alabilir miyim, bu konuda tecrübesi olan kişilerin yardımına çok ihtiyacım var, lütfen.

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Re: Öğretmenlik güvenlik soruşturması ve kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 31 Eki 2019 11:35

a- Taksirli suçlar memuriyete engel değildir.
b- Diğer suçlar: Bu suçlar maddede tek tek sayılmıştır. Bu suçlardan bir gün dahi ceza alanlar memur olamazlar veya memur ise görevlerine son verilir. Bunlar şu şekildedir:
"- Affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla,
- Zimmet,
- İhtilas,
- İrtikap,
- Rüşvet,
- Hırsızlık,
- Dolandırıcılık,
- Sahtecilik,
- İnancı kötüye kullanma,
- Dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya
- İstimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık,
- Resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma,
- Devlet sırlarını açığa vurma suçları."

Yukarıdaki suçlardan dolayı bir gün dahi ceza alnıması halinde kişi memur olamaz veya memur ise görevine son verilir. Bu suçlarda tecil olup olmaması önemli değildir. Bu nedenle bu suçlardan dolayı da ceza alan veya cezası ertelenenler, memur değil ise memur olamaz, eğer memur ise memuriyetine son verilir. Örneğin zimmet suçundan mahkum olma halinde alınan ceza ertelenirse dahi kişi memur olamaz veya veya memur ise görevine son verilir.
Resim

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 31 Eki 2019 11:36

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaya ilişkin olarak 191. maddesinde yer almaktadır.

Hükme göre belirtilen suçtan hakkında başlatılan soruşturmada şüpheli hakkında beş yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine (soruşturma askıdadır) karar verilmekte, erteleme süresi zarfında şüpheli hakkında asgari bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbiri uygulanmaktadır.

Erteleme süresi içerisinde ilgili yükümlülüklerine aykırı davranmadığı ve yasakları ihlal etmediği takdirde, hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmektedir. Ayrıca bu durumda kasten işlediği bir suçtan dolayı hapis cezasına mahkum olmadığından kişinin, 5237 sayılı Kanunun belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmaya ilişkin 53. madde kapsamında olmayacağını düşünüyorum.

Resim

Nascency
Site Üyesi

Mesaj gönderen Nascency » 31 Eki 2019 16:30

IŞIKDEMİR yazdı:
31 Eki 2019 11:36

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaya ilişkin olarak 191. maddesinde yer almaktadır.

Hükme göre belirtilen suçtan hakkında başlatılan soruşturmada şüpheli hakkında beş yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine (soruşturma askıdadır) karar verilmekte, erteleme süresi zarfında şüpheli hakkında asgari bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbiri uygulanmaktadır.

Erteleme süresi içerisinde ilgili yükümlülüklerine aykırı davranmadığı ve yasakları ihlal etmediği takdirde, hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmektedir. Ayrıca bu durumda kasten işlediği bir suçtan dolayı hapis cezasına mahkum olmadığından kişinin, 5237 sayılı Kanunun belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmaya ilişkin 53. madde kapsamında olmayacağını düşünüyorum.

Işık bey denetimi olumlu bitirip erteleme sürecine girersem, herhangi bir idare atama bozmasında, dava açarsam hakkım kesinlikle geri döner mi? Bide denetim bitince kovuşturmaya yer yoktur kararı alma gibi bir şansım yok mu dosya kapanmıyor mu askıda olduğu için?

Nascency
Site Üyesi

Mesaj gönderen Nascency » 02 Kas 2019 22:29

Güncel

Nascency
Site Üyesi

Mesaj gönderen Nascency » 07 Kas 2019 13:27

Tecrübeli ve konuyla ilgili kesin bilgisi olan birisi yardımcı olursa çok sevinirim.

Nascency
Site Üyesi

Mesaj gönderen Nascency » 12 Kas 2019 04:15

Saygıdeğer hukukçularım lütfen bu konuda tecrübeli birisinin açıklamasına çok ihtiyacım var, beni net olarak aydınlatırsa çok sevinirim.

Birbilen
Onaylı Üye

Mesaj gönderen Birbilen » 12 Kas 2019 16:23

Denetimi sorunsuz bitirirsen KYOK alırsın buda mesleğine engel olmaz.
Bir bilene sor...

Nascency
Site Üyesi

Mesaj gönderen Nascency » 12 Kas 2019 16:26

Birbilen yazdı:
12 Kas 2019 16:23
Denetimi sorunsuz bitirirsen KYOK alırsın buda mesleğine engel olmaz.
Savcıyla görüştüğümde 5 yıl sonunda kovuşturmaya yer yoktur verilecek 1 yıllık denetimin bitince değil dedi, denetim süresi içinde soruşturma yapılırsa sorun olur mu hocam, diyelim ki olumsuz oldu mahkeme bunu nasıl değerlendirir?