Avukat katibi haciz yapabilir mi?

İcra, İlamlı ve İlamsız Takip, Haciz, Mal Beyanı, İhtiyati Haciz, Borca İtiraz, Şikayet, İstihkak ve İstirdat Davaları, Taahhüdü İhlal, Sıra Cetveli, İflas...
Ahmet12
Site Üyesi

Avukat katibi haciz yapabilir mi?

Mesaj gönderen Ahmet12 » 07 Kas 2019 07:59

Merhabalar benim turkcel finansala borcum var bu borçtan dolayı avukat katibi beni ve borçlu olmayan yengemi ve abimi arayarak borcu ödemenizi eğer ödemezseniz( benim) nişanlımı arayacağını ve borcunun olduğunu nasıl kız veriyorsunuz gb kelimeler kullanacağını söylüyor her aradığında bu kelimeleri kullanıyor bu suç teşkil etmiyor mu? Borçlu olmayan birini arayıp bu kelimeleri kullanması suç değilmi? Birde avukat katibi hacze gidebilir mi haciz işlemi yapma yetkisi varmı?

Av.Alitaylan
Site Üyesi

Re: Avukat katibi haciz yapabilir mi?

Mesaj gönderen Av.Alitaylan » 07 Kas 2019 11:48

Suç teşkil eder avukatı şikayet edebilirsiniz.

Ahmet12
Site Üyesi

Mesaj gönderen Ahmet12 » 07 Kas 2019 15:10

Sayın avukatım ayrıca avukat benimle sürekli görüştüğü için benim akrabalarımı arayıp hukuk bürosundan arıyoruz Ahmete ulaşamıyorum dediği ortaya çıktı borçlu benim benim dışımda bir başkasını arayıp veya nişanlını ve babasını arayıp parayı ondan tahsil edecem diye bir kelime kullanması hukuk yönünden cezai işlemi varmıdır. Tşk ederim

Av.Alitaylan
Site Üyesi

Mesaj gönderen Av.Alitaylan » 07 Kas 2019 16:40

Yargıtay, avukat tarafından borçluya gönderilen 'Borcunu ödemezsen evinize haciz gelecek' mesajını şikayet eden vatandaşı haklı buldu. Emsal kararla, hukuk bürolarınca borçlulara gönderilen mesajlar incelenecek, sonucuna göre mesajı atan hukukçular hakkında, 'kişilerin huzur ve sükununu bozma' suçundan işlem yapılacak. Bursa'da, alacağını tahsil edemeyen bir şirket, hukuk bürosuna müracaat etti. İddiaya göre; hukuk bürosu da borçluya mesaj attı. Mesaj sonrası öfkelenen borçlu, yargıya başvurdu. Konu Yargıtay'a taşındı. Emsal bir karara imza atan Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, oybirliğiyle, bu tür mesajların hangi sıklıkla atıldığının araştırılması ve sonucuna göre cezai müeyyide uygulanması gerektiğine hükmetti.
.Yargıtay, avukat tarafından borçluya gönderilen 'Borcunu ödemezsen evinize haciz gelecek' mesajını şikayet eden vatandaşı haklı buldu. Emsal kararla, hukuk bürolarınca borçlulara gönderilen mesajlar incelenecek, sonucuna göre mesajı atan hukukçular hakkında, 'kişilerin huzur ve sükununu bozma' suçundan işlem yapılacak. Bursa'da, alacağını tahsil edemeyen bir şirket, hukuk bürosuna müracaat etti. İddiaya göre; hukuk bürosu da borçluya mesaj attı. Mesaj sonrası öfkelenen borçlu, yargıya başvurdu. Konu Yargıtay'a taşındı. Emsal bir karara imza atan Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, oybirliğiyle, bu tür mesajların hangi sıklıkla atıldığının araştırılması ve sonucuna göre cezai müeyyide uygulanması gerektiğine hükmetti.

Ahmet12
Site Üyesi

Mesaj gönderen Ahmet12 » 07 Kas 2019 18:40

Telefonla borcumu ödeyeceğim demek taahhüt yerine geçermi her hangi bir cezai işlem yapılabilir mi