2.el araç satış kazasız ancak alan kişi kazalı diyor ve eksper durumu hakkında

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
hukukseven1
Onaylı Üye

2.el araç satış kazasız ancak alan kişi kazalı diyor ve eksper durumu hakkında

Mesaj gönderen hukukseven1 » 10 Kas 2019 06:55

Değerli site yöneticileri ve üyeleri cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederiz saygılarımızı sunarız.
2014 model araç 150.000 TL karşılığında satışa çıkıyor aracı satan 2.sahibi.
145 bin tl anlaşılıyor alıcı gelip aracın motoruna baktırıyor sorunsuz deniyor eksper ve kasa kontrolü için alıcı gerek yok diyor satıcı nereye istersen baktiralim dese de alıcı baktirmaya gere k yok demekte.
Bunun üstüne satıcı alıcıdan aracı kendi isteğim ile eksper yaptırmadım beğendim kontrol ettim eksper istemedim diye aracın odemeisni eft yaptım diye imzalı sözleşme alıyor.
Ancak aracin hasar kaydı yok bilinen kazası da yok satıcı daha sonra iki gün sonra araç kazalı diye dava açacam ya para yatır ya da mahkemeye gideceğim demekte.simdi satıcıdan önce kaza olduğunu bunu sigorta yaptırırken öğrendiğini söylüyor satıcı böyle birşey bilmediğini beyan ediyor.
Budurumda sonuç ile alakalı bilgi ve paylaşımlarınızı rica edebilir miyim?
Ayrıca araç vekalet ile satılmış araç sahibi ehlyeti dahi yok aracı bazı nedenler ile üstüne almış ( borç alacağı olduğu için yani aracın asıl sahibinden resmiyette adı olmayandan alacaklı olduğu için araç satışında borç ödeniyor araç sahibine yani teminat gibi) budurumda dava araç sahibine mı yoksa vekalet ile satana mı açılır?
Değerli tecrübe bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim.
Saygılarımızla

Saygılarımla
İyi Çalışmalar