2016 KHK 2 YIL DENETİMLİ SERBESTLİK HK.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı, İnfazın Ertelenmesi, Denetimli Serbestlik, Koşullu Salıverilme, Adli Sicil (Sabıka) ve Arşiv Kaydı, GBT, Özel veya Genel Af, Ceza İnfaz Kurumları, Özel İnfaz Çeşitleri, Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma...
Hulul
Site Üyesi

Re: 2016 KHK 2 YIL DENETİMLİ SERBESTLİK HK.

Mesaj gönderen Hulul »

mektepli1967 yazdı:
27 Kas 2019 18:08
IŞIKDEMİR yazdı:
26 Kas 2019 16:17
Onu diyenler doğru demişler.
Sayın IŞIKDEMİR
Sizin görüşünüze katılmıyorum.Şöyleki aşağıda TCK 7.Maddesini ekliyorum.Eğer incelerseniz elde edilen hak yeni kanun çıksa dahi sanığın lehine olan yasadan faydalanır diyor.2016 Yılında verilen khk ile 2016 yılı temmuz ayı öncesi işlenen suçlarda denetimli serbestlik 2.Yıl uygulanır demekte.Yasa şimdi değişse dahi suç 2016 Yılı khk'dan faydalandığı için bu infaz yasasından faydalanır diye düşünmekteyim.
Madde 7- (1) İşlendiği zaman yürürlükte bulunan kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz. İşlendikten sonra yürürlüğe giren kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı da kimse cezalandırılamaz ve hakkında güvenlik tedbiri uygulanamaz. Böyle bir ceza veya güvenlik tedbiri hükmolunmuşsa infazı ve kanuni neticeleri kendiliğinden kalkar.

(2) Suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise, failin lehine olan kanun uygulanır ve infaz olunur.
TCK MADDE 7 Gerekçesi ;

Madde, kanunun zaman bakımından uygulanmasına ilişkindir. Lehe olan kanunun uygulanacağı kuralı muhafaza edilmiştir. Yü­rürlükteki usul hükümleri, kesinleşmiş hükümler hakkında lehe olan yeni kanunun nasıl uygulanacağını göstermek bakımından yeterli görülmüştür.

İkiden çok kanunun değişmesi halinde bunlardan hangisi daha lehte ise onun uygulanacağını belirtmek maksadıyla maddenin ikinci fıkrası ka­leme alınmıştır.

Maddenin üçüncü fıkrasında güvenlik tedbirleri hakkında, infaz usul ve uygulamaları yönünden hüküm zamanında yürürlükte olan hükümlerin geçerli olacağı belirtilmiş ve böylece, tedbirlerin “iyileştirme” işlevi vurgu­lanmıştır.

Süreli ve geçici kanunların bu madde kapsamı içinde olmamasının, adalet, sosyal yarar ve kanunun etkinliği gereği bulunduğu kabul edildiğin­den, son fıkraya metinde yer verilmiş ve böylece süreli ve geçici kanunların etkinliğinin ve adaletin sağlanması istenilmiştir.

Bilindiği gibi bir kısım ceza kanunları, olağanüstü halleri ve geçici du­rumları karşılamak amacıyla ve dolayısıyla nitelikleri yönünden geçici ola­rak veya kanun metninde açıkça belirtilen süre kadar yürürlükte kalmak üzere meydana getirilirler.

Bu tür kanunların, nitelikleri gereği, yürürlükte bulundukları süre içinde işlenmiş bütün suçlar hakkında uygulanmaları zo­runludur. Aksi takdirde söz konusu kanunların caydırıcı etkileri kalmaz veya azalır. Oysa, çeşitli nedenlerle suçların failleri ele geçirilememekte ve örne­ğin iştirak halinde işlenen bir suçta kaçan fail, kanunun uygulama süresi geçtiğinde hiçbir yaptırım ile karşılaşmamaktadır.
Merhabalar bizim cezamiz kesinlesti 3 yil cezamiz var henuz cagri kagidi elimize ulasmadi bizde marta ayina kadar erteleme yaptirmak istiyoruz ama kanun degisirse diye tereddutteyiz.acaba bu lehe kanun uygulamasi cezasi kesinlesenler icinde gecerlimidir 3 ay erteleme istesek mart ayinda bizde 2 yillik denetimden faydalanabilirmiyiz

Serkannn
Kıdemli * Üye

Mesaj gönderen Serkannn »

Hulul yazdı:
04 Ara 2019 16:36
mektepli1967 yazdı:
27 Kas 2019 18:08
IŞIKDEMİR yazdı:
26 Kas 2019 16:17
Onu diyenler doğru demişler.
Sayın IŞIKDEMİR
Sizin görüşünüze katılmıyorum.Şöyleki aşağıda TCK 7.Maddesini ekliyorum.Eğer incelerseniz elde edilen hak yeni kanun çıksa dahi sanığın lehine olan yasadan faydalanır diyor.2016 Yılında verilen khk ile 2016 yılı temmuz ayı öncesi işlenen suçlarda denetimli serbestlik 2.Yıl uygulanır demekte.Yasa şimdi değişse dahi suç 2016 Yılı khk'dan faydalandığı için bu infaz yasasından faydalanır diye düşünmekteyim.
Madde 7- (1) İşlendiği zaman yürürlükte bulunan kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz. İşlendikten sonra yürürlüğe giren kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı da kimse cezalandırılamaz ve hakkında güvenlik tedbiri uygulanamaz. Böyle bir ceza veya güvenlik tedbiri hükmolunmuşsa infazı ve kanuni neticeleri kendiliğinden kalkar.

(2) Suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise, failin lehine olan kanun uygulanır ve infaz olunur.
TCK MADDE 7 Gerekçesi ;

Madde, kanunun zaman bakımından uygulanmasına ilişkindir. Lehe olan kanunun uygulanacağı kuralı muhafaza edilmiştir. Yü­rürlükteki usul hükümleri, kesinleşmiş hükümler hakkında lehe olan yeni kanunun nasıl uygulanacağını göstermek bakımından yeterli görülmüştür.

İkiden çok kanunun değişmesi halinde bunlardan hangisi daha lehte ise onun uygulanacağını belirtmek maksadıyla maddenin ikinci fıkrası ka­leme alınmıştır.

Maddenin üçüncü fıkrasında güvenlik tedbirleri hakkında, infaz usul ve uygulamaları yönünden hüküm zamanında yürürlükte olan hükümlerin geçerli olacağı belirtilmiş ve böylece, tedbirlerin “iyileştirme” işlevi vurgu­lanmıştır.

Süreli ve geçici kanunların bu madde kapsamı içinde olmamasının, adalet, sosyal yarar ve kanunun etkinliği gereği bulunduğu kabul edildiğin­den, son fıkraya metinde yer verilmiş ve böylece süreli ve geçici kanunların etkinliğinin ve adaletin sağlanması istenilmiştir.

Bilindiği gibi bir kısım ceza kanunları, olağanüstü halleri ve geçici du­rumları karşılamak amacıyla ve dolayısıyla nitelikleri yönünden geçici ola­rak veya kanun metninde açıkça belirtilen süre kadar yürürlükte kalmak üzere meydana getirilirler.

Bu tür kanunların, nitelikleri gereği, yürürlükte bulundukları süre içinde işlenmiş bütün suçlar hakkında uygulanmaları zo­runludur. Aksi takdirde söz konusu kanunların caydırıcı etkileri kalmaz veya azalır. Oysa, çeşitli nedenlerle suçların failleri ele geçirilememekte ve örne­ğin iştirak halinde işlenen bir suçta kaçan fail, kanunun uygulama süresi geçtiğinde hiçbir yaptırım ile karşılaşmamaktadır.
Merhabalar bizim cezamiz kesinlesti 3 yil cezamiz var henuz cagri kagidi elimize ulasmadi bizde marta ayina kadar erteleme yaptirmak istiyoruz ama kanun degisirse diye tereddutteyiz.acaba bu lehe kanun uygulamasi cezasi kesinlesenler icinde gecerlimidir 3 ay erteleme istesek mart ayinda bizde 2 yillik denetimden faydalanabilirmiyiz
Bu konuyu iyi araştırmanızı tavsiye ederim. Forumdaki cevaplar çok çelişkili. Normal şartlarda lehe olandan yararlanmanız gerekiyor ancak aksini iddia edenler var neye dayanarak söylediklerini bilmiyorum belki bir bildikleri vardır ama net bir durum yok.

Ben sizin yerinizde olsam asla riske atmazdim martı beklemenin size ne faydası olacak. Bence derhal girdi çıktı yapıp bu durumdan kurtulun.

Serkannn
Kıdemli * Üye

Mesaj gönderen Serkannn »

Arkadaşlar ortada net bir durum olmadığı için insanları yanıltmamak adına kimse cevap vermek istemiyor. İki kesim var

1) İnfaz yasasında değişiklik olursa 2016 öncesi suçlar 2 yıl denetim hakkını kaybetmez. Çünkü yasa değişirse suç tarihine bakılır ve o tarihteki lehe olan yasa uygulanır. Mantıklı olan ve herkesin bildiği bu şekildedir bunda herkes hem fikirdir.

2) İnfaz yasasında köklü bir değişikliğe gidilerse 2016 öncesi sonrası gibi bir durum olmaz ve herkes yeni infaz yasasına göre değerlendirilir. Daha açığı 2016 öncesi suçlarda 2 yıl denetim diye bir hak kalmaz. 2016 sonrası 1 yıl denetim diye bir hak kalmaz. Herkes yeni infaz yasası ne ise ona göre yargılanır. Ancak bunu savunan kesim neye dayanarak bunu söylüyor hicbirsey bilmiyoruz. Bize en azından şu yasadan şu maddeden dolayı diye bir açıklama yapsalar herşey açığa kavuşur. Misal bunu savunanlar ;

A) İnfaz kanununda değişiklik olursa lehe yada aleyhe bir durum olmaz son yasa ne ise o uygulanır diye bir madde mi var ?
B) İnfaz yasasında değişiklik olursa khk ile çıkan yasalar iptal edilir diye bir madde mi var?

Yada bambaşka bir sebeb mi var lütfen bir aciklama yapın takipte olan ve merak eden bir çok insan var .

Hulul
Site Üyesi

Mesaj gönderen Hulul »

Esray yazdı:
04 Ara 2019 00:14
Hulul yazdı:
01 Ara 2019 20:35
Esray yazdı:
30 Kas 2019 01:04

Manisa/Alaşehir'de ikamet ediyorum, dosya İzmir'de, daha önce İzmir'de ikamet ediyordum ondan dava orda görüldü. Denizli/Sarayköy Açık cezaevini önerdi infaz memuru, bize de çok yakın orası. Manisa için çok sıkı 1 haftadan önce çıkarmazlar ancak Sarayköy'e giderse en çok 3 günde çıkar dedi.

Ceza alan kişi eşim, ayın 9'unda teslim olacak nasipse, çünkü yıllık izin o tarihe alabildi, ek 10 gün daha süre verildi teslimi için. Girip çıktıktan sonra da süreci tek tek yazacağım: çünkü ben bu forumdan çok bilgi öğrendim.
Merhaba esiniz isyerinin durumdan haberi varmi acaba bende isyerinden izin alip cezaevine girdi cikti yapicam ama sonra denetimdeyken denetimli serbestliklen isyerini kontrole geliyolarmis benimde sorunum bu merak ediyorum cok
Merhaba:

Hayır işyerinin haberi yok, dürüst olalım söyleyelim desek yine sıkıntı olacak. Bulunduğum yerdeki ds memurları işe giriş evrakı ve son işyerinde ne zamandan beri çalışıyorsan onun SSK dökümünü istediler. Bize söylenen, biz aktif çalıştığınızı görürüz belki denetime gelmezler bile dediler ama ne kadar doğru bilemiyorum.
Merhaba esiniz cezaevinden ciktimi acaba 9unda gircegini yazmistiniz

Esray
Site Üyesi

Mesaj gönderen Esray »

Hulul yazdı:
11 Ara 2019 01:32
Esray yazdı:
04 Ara 2019 00:14
Hulul yazdı:
01 Ara 2019 20:35

Merhaba esiniz isyerinin durumdan haberi varmi acaba bende isyerinden izin alip cezaevine girdi cikti yapicam ama sonra denetimdeyken denetimli serbestliklen isyerini kontrole geliyolarmis benimde sorunum bu merak ediyorum cok
Merhaba:

Hayır işyerinin haberi yok, dürüst olalım söyleyelim desek yine sıkıntı olacak. Bulunduğum yerdeki ds memurları işe giriş evrakı ve son işyerinde ne zamandan beri çalışıyorsan onun SSK dökümünü istediler. Bize söylenen, biz aktif çalıştığınızı görürüz belki denetime gelmezler bile dediler ama ne kadar doğru bilemiyorum.
Şu an bekliyoruz cezaevi önünde. 4 gibi çıkacak dediler bekliyoruz

Esray
Site Üyesi

Mesaj gönderen Esray »

[quote=Hulul post_id=664335 time=1576017126

[/quote]

Merhaba Hulul;

Eşim çıktı cezaevinden. Ayın 8'inde 20.00 civarı teslim oldu 11'inde 16.15'te çıktı.

3 gün içinde ds büroya müracaat edecek.

Denizli/Sarayköy Açık cezaevini kesinlikle öneririm. Fazla sıkı bir yer değil ve ortam cezaevi değil de sosyal tesis gibi. Ayrıca memurlar da çok iyi. Dışarıdan girdi çıktı için baya gelen varmış oraya iyi bir yer olduğu için. Ancak sırayla çalıştırıyorlar, biz oradayken tüm mahkumlar zeytin ağacı buduyordu 😀

Hulul
Site Üyesi

Mesaj gönderen Hulul »

Esray yazdı:
11 Ara 2019 20:13

Merhaba Hulul;

Eşim çıktı cezaevinden. Ayın 8'inde 20.00 civarı teslim oldu 11'inde 16.15'te çıktı.

Denizli/Sarayköy Açık cezaevini kesinlikle öneririm. Fazla sıkı bir yer değil ve ortam cezaevi değil de sosyal tesis gibi. Ayrıca memurlar da çok iyi. Dışarıdan girdi çıktı için baya gelen varmış oraya iyi bir yer olduğu için. Ancak sırayla çalıştırıyorlar, biz oradayken tüm mahkumlar zeytin ağacı buduyordu 😀
[/quote]
Cok gecmis olsun denizli saraykoy bizede yakın bizde orayi dusunelim madem.☺️ Denetim süreniz ne kadar peki

Esray
Site Üyesi

Mesaj gönderen Esray »

Hulul yazdı:
11 Ara 2019 21:07
Esray yazdı:

Merhaba Hulul;

Cok gecmis olsun denizli saraykoy bizede yakın bizde orayi dusunelim madem.☺️ Denetim süreniz ne kadar peki
[/quote]

İnfaz süresi 2/1 olacak yani ceza 2 sene 6 ay, ds süresi 1 sene 3 AY olacak sanırım. Yarın ds'de öğrenecez onu galiba. Dosya 2016 Khk'dan yararlanıyor, suç tarihi 2014.

Sarayköy yakınsa bence gidin oraya, gerçekten iyi orası, memurlar da iyi diğer mahkumlar da iyi. Sırf girdi çıktı için oraya geliyorlarmış. Bir de hafta içi gidin, cumartesi falan gitmeyin boşa yatarsınız fazladan.

Hulul
Site Üyesi

Mesaj gönderen Hulul »

Esray yazdı:
12 Ara 2019 00:27
Hulul yazdı:
11 Ara 2019 21:07
Esray yazdı:

Merhaba Hulul;

İnfaz süresi 2/1 olacak yani ceza 2 sene 6 ay, ds süresi 1 sene 3 AY olacak sanırım. Yarın ds'de öğrenecez onu galiba. Dosya 2016 Khk'dan yararlanıyor, suç tarihi 2014.

Sarayköy yakınsa bence gidin oraya, gerçekten iyi orası, memurlar da iyi diğer mahkumlar da iyi. Sırf girdi çıktı için oraya geliyorlarmış. Bir de hafta içi gidin, cumartesi falan gitmeyin boşa yatarsınız fazladan.
[/quote]
Benim cezamda 3 sene 18 ay ds olacak.bu denetimli serbestlik olayı kafami karıştırıyo isyerine gelmeleri can sıkıcı isi birakmak zorunda kalcam

Gökhan34
Site Üyesi

Mesaj gönderen Gökhan34 »

Merhaba öncelikle çok teşekkür ediyorum böyle bir sayfayı kurduğunuz için.
2017 yılında basit yaralamadan 3 bin lira adli para cezası aldım ve hagb kararı verildi
2019 yılında ise motorsikletimin farları sönmesi sonucu tek taraflı kaza geçirdim ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan dava açıldı

Eski hüküm aynen açıklanır diye yazılarınızı okudum
Birde bu trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan ne kadar ceza alabilirim

01.01.2020 den itibaren denetimlimli serbestlikten faydanlanmak isteyenler 6 ay açık ceza evinde kalmalı yazıyor
31.12.2020den sonra 6 Ay açık ceza evinde kalınmalı yazıyor
Aynı yazının altındA
Herkes için 01.01.2020den sonra her hükümlü 6 ay açık ceza evinde kalmalı yazıyor
Aynı yazıda geçiyor
Diyelim hakim 1 sene ceza verdi
6 ay açık ceza evinde mi kalacağım?
2020 ocakta mahkemem olacağı için
Denetimli serbestlikten faydalanmak için 6 ay mı açık ceza evinde kalacağım hakim 1 sene hapis verirse?
İlk cezam 3000 lira para cezası hagb
Birde geçen ekimde alkollü tek taraflı kaza kimseye zararım yok mala zarar yok
Tek taraflı kaza işte

Hapis çıkarsa bana 6 ay 1
Sene girdi çıktıdan yararlanamıyor muyum

20
Ocakta mahkemem var

Çok endişeliyim lütfen yardımcı olun
Şimdiden çok teşekkür ederim