HAGB kesinleşme tarihi

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
Newaccount
Yeni Üye

HAGB kesinleşme tarihi

Mesaj gönderen Newaccount » 01 Ara 2019 22:22

HAGB (Hükmün açıklanmasının geri bırakılması) aldıktan sonra 5 yıl içinde yeni bir suç işleyince HAGB açıklanıyor malum. Peki bu beş yıl mahkemenin HAGB verdiği tarihten itibaren mi başlıyor yoksa HAGB istinaf veya yargıtayda kesinleştikten sonra mı?

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Re: HAGB kesinleşme tarihi

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 01 Ara 2019 22:57

Kesinleşme tarihi ile birlikte başlar.
Resim

Newaccount
Yeni Üye

Mesaj gönderen Newaccount » 01 Ara 2019 23:11

IŞIKDEMİR yazdı:
01 Ara 2019 22:57
Kesinleşme tarihi ile birlikte başlar.
Asliye cezada aldığım HAGB bir üst mahkemede (ağır ceza oluyor) kesinleşti (yani karara itiraz edilmişti itiraz bir üst mahkeme olan ağır ceza tarafından reddedildi) ama istinaf mahkemesini kast ediyorsunuz kesinleşme ile sanırım. Yani istinaf (veya yargıtay) onayı, kesinleşmesi sonrası suç işlenirse HAGB bozulmuş oluyor, doğru mu anladım?

Bir sorum daha olacak 10 ay hapis cezası aldım. Ve HAGB verdi mahkeme. Denetim süresi içinde yeni bir suç işleyip bu HAGB'yi bozarsam 10 ay yatar mıyım yoksa bu 10 ayın denetimli serbestlik nedeniyle yatarı olmaz mı?

Newaccount
Yeni Üye

Mesaj gönderen Newaccount » 02 Ara 2019 22:45

Konu güncel

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 04 Ara 2019 15:48

İstinaf veya Yargıtay'ın kararı onadığı tarih kesinleşme tarihidir. O tarihten sonraki 5 yıl içerisinde kasten bir suç işlenirse açıklanması geri bırakılan hüküm açıklanır. Hükmü açıklanan 10 ayın denetimli serbestlik nedeniyle yatarı olmaz.
Resim