Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Evden Kovulma

Kişiler, Ad ve Soyad Düzeltme, Yaş Düzeltme, Aile, Nişanlılık, Evlilik, Ayrılık, Boşanma, Nafaka ve Tazminat, Velayet, Vesayet, Mal Paylaşımı, Evlat Edinme, Babalık ve Tanıma...
Cevapla
salacak
Kıdemli ***** Üye
Mesajlar: 406
Kayıt: 09 Tem 2015 00:46

Evden Kovulma

Mesaj gönderen salacak »

Selamlar..Yaşadığımız maddi sıkıntılardan dolayı eşim ve babası (ben erkeğim) beni evden attılar.Ev kayınpederimindi.Hiç bir eşya almadan çıktım evden.1,5 yıldır ne aradılar ne sordular ne boşanma davası açtılar.
şimdi yeni bir ev tuttum..
kanunen ev eşyalarımı nasıl alabilirim.Beni evden attıkları için bütün eşyaları almak istiyorum ne varsa..mobilya,beyaz eşya..hatta tabak çatal bile bırakmak istemiyorum.
kanunen yolu nasıl?isterse zorluk çıkarıp polis çağırırsa sonuç ne olur.
sonuçta boşanma davası,uzaklaştırma kararı vs hiç bi şey yok ortada.başvuru bile yok.


Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Mesajlar: 2701
Kayıt: 07 Eki 2016 15:19
Meslek: İcra ve İflas Hukuku
Konum: Virankaya

Re: Evden Kovulma

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Kayınpederinizin evindeki eşyaların size ait olduğuna dair ispat zor...
Resim
salacak
Kıdemli ***** Üye
Mesajlar: 406
Kayıt: 09 Tem 2015 00:46

Re: Evden Kovulma

Mesaj gönderen salacak »

Evde mülkiyeti kayınpederin sadece. Evde eşim ve çocuklarım oturuyor
imsel
Kıdemli *** Üye
Mesajlar: 202
Kayıt: 27 May 2016 19:32

Re: Evden Kovulma

Mesaj gönderen imsel »

ev eşyaları boşanma olmazsa eve ait gibi bence.boşanma davası açtıktan sonra ev eşyalarının size ait olduğuna yönelik mal paylaşımı davsı açıp ev eşyalarının çeyiz olarak sizin tarafınızdan alındığını yahut evlilik sürerken alındıysa katılma alacağınızı ispat edceksiniz.yoksa evlilik devam ederken şu anda kanunen alamazsınız bence.ancak elbise ve kişisel eşyalarınzı alabilirsizni.
salacak
Kıdemli ***** Üye
Mesajlar: 406
Kayıt: 09 Tem 2015 00:46

Re: Evden Kovulma

Mesaj gönderen salacak »

imsel yazdı: 03 Ara 2021 22:53 ev eşyaları boşanma olmazsa eve ait gibi bence.boşanma davası açtıktan sonra ev eşyalarının size ait olduğuna yönelik mal paylaşımı davsı açıp ev eşyalarının çeyiz olarak sizin tarafınızdan alındığını yahut evlilik sürerken alındıysa katılma alacağınızı ispat edceksiniz.yoksa evlilik devam ederken şu anda kanunen alamazsınız bence.ancak elbise ve kişisel eşyalarınzı alabilirsizni.
Normal evli olsam, evden taşınmak istesem ancak eşim hayır taşınmayacağız, bu mahalleyi seviyorum dese evden eşyaları alıp taşımak için mahkeme kararı mı gerekecek? Cevaplar mantığıma oturmadı? Çünkü boşanma davası, şikayet, vs hiç bir şey yok ortada
Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Mesajlar: 2701
Kayıt: 07 Eki 2016 15:19
Meslek: İcra ve İflas Hukuku
Konum: Virankaya

Re: Evden Kovulma

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Bilindiği üzere ziynet alacağı davalarında ispat yükü kadının üzerindedir. Ancak eşya alacağı davalarında böyle bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Bu durumda eşya alacağı talebinde bulunan davacının iddiasını ispat etmesi gerekmektedir. Davacı öncelikle dava konusu eşyanın varlığını ispat etmelidir. Ancak eşyanın varlığının ispat edilmiş olması davasının kabulü için yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda söz konusu eşyanın kendisine ait olduğu ve bu eşyanın karşı tarafta kalmış olduğu ispat edilmesi gereken diğer iki zorunlu koşulu teşkil etmektedir.

İspat aracı olarak tanık beyanlarına başvurulması önünde herhangi bir engel bulunmasa da gerek tarafların gerekse tanıkların hayatın olağan akışına aykırı olacak şekilde beyanlarda bulunmamalarına dikkat edilmelidir. Örneğin özellikleri itibariyle kadına ait olduğu açıkça belli olan eşyaların kocaya ait olduğunun kabul edilebilmesi imkansızdır. Yine aynı şekilde münhasıran ancak ve ancak erkek tarafından kullanılabilecek bir eşya kocaya ait kabul edilmelidir. Yargıtay 8. Hukuk Dairesi'nin 17/12/2009 tarihli ve 2348/6173 sayılı ilamına göre:

- “…gelinlik, tıraş makinesi ve damatlık gibi benzeri eşyaların niteliği ve özelliği itibariyle münhasıran ait olduğu kişi tarafından kullanılan eşyalar olması nedeniyle bir eşin diğerine bağışladığı varsayılır. Bu ilke kadın-koca ayrımı yapılmaksızın açıklanan özel nitelikli tüm eşyalar için geçerli olup hüküm kurulurken göz önünde tutulmalıdır…”

Yine aynı şekilde Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin 3/10/2000 tarihli 11348/11522 sayılı ilamına göre:

- “…mahiyeti icabı kadına ait olduğunun kabulü gereken dikiş makinası ve kocanın kadına aidiyet ve iadesini kabul ettiği çocuk karyolası ve komidini, çocuk karyolası yatağı, ceviz çeyiz sandığı ve içindeki kıyafetler dahilinde pazen entare, yeşil gömlek, orlon siyah kazak…….40 adet elbise askısı dışında kalan davaya konu eşyaların kısmen varlıklarının ve atmamı itibariyle de kadına ait olduklarının ispatlanamadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle davaya konu ve yukarıda sayılanlar haricindeki eşyalar açısından davanın reddine karar vermek gerekirken tamamen kabulü yönünde hüküm kurulması doğru bulunmamıştır…”

Yukarıda yer verilen emsal karar örneklerinden de anlaşılacağı üzere eşyanın mahiyeti ispat bakımından önem arz etmekte ve yol gösterici olmaktadır. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere eşyanın varlığı ve talepte bulunanın eşyanın kendisine ait olduğunu ispat etmesi yeterli kabul edilmemektedir. Eşyanın varlığı ve eşyanın kendisine ait olduğunun ispatı sonrasında eşyanın karşı tarafta kaldığının ispat edilmesi davanın kabulü bakımından oldukça önemlidir. Bu noktada örneğin kişi evden poşet ve el çantası ile ayrılmışsa poşet ve el çantası içerisinde taşınması mümkün olmayan eşyaların karşı tarafın evinde kaldığının kabulü gerekecektir. Ancak cep telefonu gibi rahatlıkla saklanabilen taşınabilen götürülebilen türden eşyaların davalıda kaldığını davacı kanıtlamak zorundadır. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin 21/12/2000 tarihli ve 14050/16189 sayılı ilamına göre:

- “….Davacının altınları, bir çift ayakkabı, bir bohça, poşet ve el çantası ile baba evine geldiği tanık beyanları ile belirlenmiştir. O halde altınlar bohça, poşet ve el çantasına girebilecek eşyalar yönünden davanın reddi gerekir. Bu yön gözetilmeden sadece üzerindeki eşyalar dışında tüm eşyalara hükmedilmesi bozmayı gerektirmiştir..."
Resim
Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj