Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

BOŞANMA DAVASINDAN SONRA BİRARAYA GELEN VE ÇOCUKLARI OLAN ÇİFTİN DAVASININ REDDİ GEREKTİĞİ HK.

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Admin
Site Yöneticisi
Mesajlar: 29596
Kayıt: 22 Mar 2012 12:08
Meslek: Hukukçu
İletişim:

BOŞANMA DAVASINDAN SONRA BİRARAYA GELEN VE ÇOCUKLARI OLAN ÇİFTİN DAVASININ REDDİ GEREKTİĞİ HK.

Mesaj gönderen Admin »

YARGITAY 2. Hukuk Dairesi
2020/6611 E.
2021/550 K.

"İçtihat Metni"
MAHKEMESİ : Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 28. Hukuk Dairesi
DAVA TÜRÜ : Boşanma


Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda bölge adliye mahkemesi hukuk dairesince verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm davalı erkek tarafından temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

İlk derece mahkemesince davalı erkeğin boşanmayı gerektiren kusurlu bir davranışı kanıtlanamadığından davanın reddine karar verilmiştir. Davacı kadının istinaf kanun yoluna başvurması üzerine, bölge adliye mahkemesince davalı erkeğin boşanmaya neden olan olaylarda tam kusurlu bulunması nedeniyle davanın kabulü ile tarafların boşanmalarına karar verilmiş ise de; davalı erkeğe kusur olarak yüklenen vakıalardan sonra taraflar biraraya gelmiş ve 06.08.2020 tarihinde ortak çocukları Beril Rana doğmuştur. Bu nedenle davalı erkeğe yüklenen kusurların affedildiği en azından hoşgörü ile karşılandığı ve erkeğe kusur olarak yüklenemeyeceği anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu durum karşısında, davalı erkeğin boşanmayı gerektiren kusurlu bir davranışı kanıtlanamadığından davanın reddi gerekirken, yazılı şekilde davanın kabulüne karar verilmesi doğru olmamış ve bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ: Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, temyiz peşin harcının istek halinde yatırana geri verilmesine, dosyanın ilgili bölge adliye mahkemesi hukuk dairesine gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi. 25.01.2021 (Pzt.)


İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.
Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj