Denetimli serbestlik tedbiri uygulanan kişi memuriyete dönebilir mi?

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
Kullanıcı avatarı
Admin
Site Yöneticisi
Mesajlar: 28900
Kayıt: 22 Mar 2012 12:08
Meslek: Hukukçu
İletişim:

Re: Denetimli serbestlik tedbiri uygulanan kişi memuriyete dönebilir mi?

Mesaj gönderen Admin » 09 Şub 2019 18:15

resulbey yazdı:Suç trafik kazası ve görevimle alakalı evet
Hakkınızda denetimli serbestlik tedbiri olarak bir yükümlülük belirlenmemişse memuriyet görevinize engel bir durum yoktur. Ancak denetimli serbestlik yükümlülüğünüz varsa bu yükümlülüğü yerine getirmek memurluk yapmanıza engelse memurluğunuzun askıya alınması hukukidir diye düşünüyorum.

Diğer taraftan Devlet Memurları Kanununda memuriyetin askıya alınması diye bir kurum bulunmamaktadır. Bu müessese yargı kararlarıyla yerleştiğinden durumunuzla ilgili idare mahkemesine başvurmanız lehinize olur diye eklemek isterim.

Aşağıda konuyla ilgili içtihat yer almaktadır:

https://www.kararara.com/danistay/1d/danistay6589.htm


İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

resulbey
Site Üyesi
Mesajlar: 4
Kayıt: 08 Eki 2018 19:02

Re: Denetimli serbestlik tedbiri uygulanan kişi memuriyete dönebilir mi?

Mesaj gönderen resulbey » 13 Şub 2019 12:50

Öncelikle yarama melhem olmaya çalıştığınız ve yol gösterici önerilerde bulunup konuyla ilgili içtihadı paylaştığınız için teşekkür ederim. Denetimli Serbestlik Kurumu zaten kişinin topluma kazandırılması için tesis edilmiş bir müessese. Denetim Müdürlüğüne giden herkese zaten ilk sorulan herhangi bir iş sahibi olup olmadığıdır. Memuriyete engel hiçbir yükümlülüğüm yoktur. Paylaştığınız içtihatta askıya alma için cezaevinde olunması gerektiği aşikardır. Bundan sonra takdir millet adına karar verecek olan yüce mahkemenindir. Sağlıcakla kalın

Cevapla