Brisa 2018’de 231 milyon dolar ihracat yaptı

İstanbul, 22 Mayıs (DHA) – Küresel pazarlara 2018 yılında 231 milyon dolar ihracat yapan Brisa, net satış gelirlerinde yüzde 15-20 aralığında ve adet bazında yüzde 20 büyüme hedefi belirledi.
Zorlu pazar koşullarına karşın, Brisa’nın 2018 yılını değerlendirdiği ve 2020 yılı hedeflerini açıkladığı değerlendirme toplantısında, Brisa CEO’su Cevdet Alemdar; “Brisa, kurulduğu günden bu yana 1.5 milyar dolar yatırımı ülkesine kazandıran, iş ortakları ve çalışanlarıyla birlikte toplam 60 bin kişiye iş ve aş sağlayan bir şirket. 2018 yılını, müşteriler ve iş ortaklarımızın ilk tercihi olarak güçlü bir performans ile kapadık. Kaynaklarımızı ve işletme sermayemizi etkin ve verimli yöneterek, nakit döngümüzü iyileştirdik. İşletme sermayesi devir hızını son iki yılda 1.8’den 5.0’e çıkartarak rekora ulaştık. Daralmaların yaşandığı sektörümüzde, Türkiye’nin otomotiv sektöründeki en güçlü bayi ağı ile büyümeye odaklandık. Bayilerimizin de nakit akışlarını iyileştirdik, stoklarını yüzde 22 azalttık. Böylece son 10 yılın rekorunu kırarak 1,500’ü aşkın şirketten oluşan bayi teşkilatımıza yeni iş ortakları ekledik. Bayi güven endeksinde de zirvede kaldık” dedi.
Brisa’nın Türkiye’de, sadece lastiğin değil, yeniliğin de lideri olarak müşterilerine yönelik çözümlere odaklandığını belirten Alemdar, “Geleceğe yönelik hazırlıklarımız yapıyoruz ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik ürün ve hizmetlerimizi sürekli olarak geliştiriyoruz. Hızlı bakım servis zincirimiz Otopratik işine ivme kazandırdık ve 2019 yılına hızlı bir giriş yaptık. Türkiye binek filo pazarının yüzde 50’sini oluşturan altı büyük filo ile anlaştık. Böylece 140 bin aracın bakımı Otopratik’e emanet edilmiş oldu. Türkiye’de üretilen ilk hafif ticari elektrikli aracın ilk yerli lastiği de Brisa’dan oldu” dedi.
Bridgestone, Lassa, Dayton markaları ile Türkiye lastik pazarında faaliyet gösteren Brisa’nın 2018 yılsonu net satış gelirleri yüzde 31 artışla 3 milyar liraya ulaştı. Brisa, bu dönemde ihracatını adetsel bazda yüzde 15, dolar cinsinden cirosal bazda yüzde 26 artırdı ve toplam ihracatını 231 milyon dolara yükseltti.
2019’da ihracatta yeni hedeflere doğru emin adımlarla ilerlediklerini dile getiren Cevdet Alemdar; “Lassa markamızla ihracat yaptığımız pazarlar dünya lastik pazarının yüzde 40’ını oluşturuyor. Bu oranın daha da artırılmasında 2018’de faaliyete geçen Aksaray’daki akıllı fabrikamız, önemli bir rol oynuyor. Genç Aksaray Fabrikamızdan, üretime başladığı bir yıl içinde 56 ülkeye ihracat yapar duruma geldik. Bu yılın ilk üç ayında altı yeni ülkeye giriş yaptık ve genel olarak ihracatımızda şimdiye dek aldığımız en iyi sonuçları elde ettik. Bu başarılı sonuçlarda İzmit Fabrikamızda yer alan ARGE Merkezimizin ve genç Türk mühendislerimizin çalışmalarının büyük bir payı var çünkü sınırları ARGE’mizle, teknolojimizle aşıyoruz. Son üç yılda ARGE’ye 73 milyon lira yatırım gerçekleştirdik. Her yıl 30 proje hedefiyle yola çıkan ARGE Merkezimizde bu yıl 55 projeye hayat vereceğiz. Öte yandan, İzmit Fabrikamızda 17 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiğimiz, otomotiv üreticilerine dünya standartlarında lastik geliştirmek üzere devreye aldığımız özel karışım teknolojisi yatırımımız meyvelerini vermeye başladı. ARGE ekiplerimiz tarihi bir rekor ile 2018’de, bir önceki yılın iki katı artış ile en üst kalitede sekiz yeni orijinal ekipman ürünü geliştirdiler. Bunu da 20 bin lastikle, 340 deneme prototipi yaparak gerçekleştirdiler. Böylece, Avrupalı araç üreticilerine Türkiye’den lastik göndermeye başladık. Yıl boyunca bu başarıyı sürdürerek 2019’u ihracatta adetsel olarak yüzde 20 büyüme ile kapatmayı hedefliyoruz” diye ekledi. (Fotoğraflı)

Bir cevap yazın