Alkol aldıktan kaç saat sonra araba kullanabilirsiniz? – kararara.com


Sarhoş araba kullanmak tehlikeli bir kombinasyondur ve haklarına ve kendilerinin ve başkalarının güvenliğine değer veren herkes, sarhoş bir gecenin ardından araba kullanmaktan kaçınır. Ama ya ertesi sabah? Gerçek şu ki, alkolden tamamen kurtulmak için birkaç saatten fazla uyku gerekebilir.
Araba kullanmanın ne zaman güvenli olduğu nasıl anlaşılır
İçtikten kaç saat sonra araba kullanabilirsiniz? Bu oldukça basit bir soru, ancak cevabı etkileyen birkaç faktör var. Dikkate alınması gereken en önemli üç nokta şunlardır:
• Ne kadar içtiniz?
• Hangi süre için
• Cinsiyetiniz, vücut tipiniz ve metabolizmanız
Ülkenizdeki yasal sürüş kısıtlamalarının ne olduğunu bilmek de önemlidir. Avustralya’da deneyimli sürücüler için yasal sınır 0,05 kan alkol konsantrasyonudur (BAC). Öğrenci ve test sürücülerinin yalnızca BAC değerleri 0,00 ise araç kullanmasına izin verilir.
ne kadar içtin
Alkol tüketimi birimlerle ölçülür, bir birim yaklaşık 375 ml’lik bir kutu %3,5 orta kuvvette biraya, yaklaşık 100 ml %12 şaraba veya bir 30 mg güçlü alkole eşittir. Şimdiye kadar çok iyi, ancak şarap genellikle 100 ml’den çok daha büyük bardaklarda servis edildiğinden, bazı biralar %3,5 ABV’nin üzerinde olduğundan ve alkollü içkiler genellikle birlikte içildiğinden, birim sayısını kaybetmek kolaydır.
Zaman sınırı
Vücudunuzun alkolü parçalayabileceğinden daha hızlı içerseniz, kandaki alkol seviyeniz yükselir. Aç karnına alkol almak, alkolün daha hızlı emilmesine neden olur, ancak yemek yemek vücudunuza giren alkol miktarını değiştirmez, sadece bunu yapma oranını değiştirmez.
içtikten sonra ne olur
Alkol kan dolaşımına girer ve karaciğerde parçalanmaya başlar. İnsanlar genellikle alkolü işlemenin ne kadar sürdüğünü sorarlar. Genel cevap – saatte bir birim – oldukça iyi bilinmektedir. Genel olarak konuşursak, erkekler alkolü kadınlardan daha hızlı parçalayabilir ve daha büyük vücutlu insanlar zamanla kana geri salınan yağ dokularına daha fazla alkol emebilir. Bireysel metabolik hızlar değişir ve herhangi bir derecede karaciğer hastalığı vücudun alkolü parçalama yeteneğini azaltır.
Özel örnek
Bir öğrenci veya test sürücüsü olduğunuzu düşünelim. Bir veya iki içki içtiniz ve şu anki BAC’niz 0,05. Araba kullanmadan önce alkolü sisteminizden tamamen çıkarmanız gerekir. İçtikten ne kadar sonra alkol ölçer testi yapabilirsiniz? Mevcut en doğru hesaplamaları kullanarak, cevabın yaklaşık üç buçuk saat olması muhtemeldir. Buna dayanarak, kolay
Deneyimli sürücülerin bile bir gece içki içtikten sonra sabahları araba kullanırken çok dikkatli olmaları gerektiğini unutmayın.

En iyi tavsiye alkollü içecekleri alkolsüz içeceklerle değiştirmek, akşamın geri kalanında alkolsüz içeceklere geçmek ve şüpheniz varsa tren, otobüs veya taksiye binmektir.

Bir Cevap Yazın