Badminton Nasıl Oynanır?

Badminton Nasıl Oynanır?

Badminton tekli oynanıldığı gibi ikişerli guruplar halinde de oynanılmaya uygun oldukça basit kurallarla şahane bir oyundur. Bu oyunda ihtiyacımız olan tek şey iki raket ve bir tür kaz tüyünden oluşan fileli toptan meydana gelmektedir. Badminton oynanılacak zemin 13,40 metre uzunluğunda, 5,18 metre eninde bir sahadan oluşmaktadır. Bu sahayı 1,55 metre uzunluğa sahip bir file ortadan ikiye böler. Bu oyunun asıl amacı topu filenin karşı tarafına göndererek sayı almaktır. Bu oyun halk tarafından her ne kadar voleybol oyununa benzetilse de aslında oyun kuralları voleybola oranla daha basittir.  Bu oyunda servis atışında bulunan oyuncu puan kazanabilir ve her set 15 puanda son bulur.

Bir sette 15 puan yapan takım ile diğer takım arasında en az iki puan fark olması durumunda 15lik puan seviyesine ulaşan takım oyuna galip gelir. Eğer bu durumda iki takım arasında sadece bir sayı fark bulunuyorsa bu açıklık iki sayıya yükselene dek oyuna devam edilir ve aradaki iki sayılık farkı tutturan takım kazanır.

Oyuna başlamak için hakem yazı tura atışı yaparak kurallara uygun bir şekilde oyuna başlayacak takımı açıklar, ardından ilk takım servis atışını yaparak oyunu başlatır. Ancak bu esnada servisi kullanacak kişinin bu atışı havada yapması gerekmektedir. Top raketten çıkarken iki ayağın da yerden kesilmiş olması tamamen bir kuraldır. Aksi durumda atış faul sayılır ve sayı geçersizdir. Top sahanın ortasındaki fileden karşı takıma ulaşmazsa, oyun sınırlarını aşarak sahanın dışarısına çıkarsa oyun dışına çıkmış olarak kabul edilir ve iki takım da bu sayıdan yararlanamaz. Eğer badminton oyunu ikişer kişilik gruplar halinde oynanmak isteniyorsa saha en ve boy genişliği olarak 42 cm. daha genişletilerek grup haline oynanılmaya uygun hale getirilir.

Badminton oyunu, genel olarak 3 setten oluşmaktadır. 15 puanlık ilk sayıyı alan takım oyunun ilk setini kazanmış olur. Bu oyunun kurallarını yazılı olarak günümüz çağına bu şekilde ulaştıran ilk badminton oyuncusu J. L. Baldwin’dir. 1934 yılında badminton için ilk Uluslar arası Badminton Federasyon sistemi kurulmuştur. İngiltere, Danimarka, Endonezya ve Çin ülkeleri 1934 yılından itibaren badmintonda önde gelen ilk dört ülke arasında yer almaktadır.

Bu oyun teorik olarak ülkenin her yerinde kolaylıkla oynanabilse de rüzgârlı havalarda oynamak pek de eğlenceli olmaz. Hafif bir topla oynanmaya uygun olan badminton esintili havalarda oynanması mümkün değildir diyebiliriz. Ancak eğlence amaçlı oynandığı takdirde kapalı spor salonlarında vb. kapalı mekanlarda da oynanılmaya müsaittir, ancak alan genişliği oldukça önemlidir. Bu oyunu okullarda eğlence amaçlı oynamak için voleybol sahalarından da yararlanmak mümkündür. Bu oyun kuralları çerçevesinde her bireyin rahatlıkla kavrayabileceği oldukça basit ve bir o kadar da eğlenceli niteliklere sahip oldukça keyifli bir spordur. Halk tarafından coşkuyla izlenen ve heyecanla oynanan badminton günümüz çağının en popüler oyunları arasında yer almaktadır.

Kaynakça

SporDurağı. “Spor Terimleri”. Erişim 3 Haziran 2022. https://sporduragi.com/

Bir Cevap Yazın