Bilmeniz gerekenler ve tıbbi bir yanlış uygulama avukatına ne zaman başvurmanız gerektiği

Amerikalılar sağlık için gezegendeki diğer insanlardan daha fazla harcıyorlar. İyi haber şu ki, yatırımımızdan iyi bir getiri elde ediyoruz. Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en iyi hastanelerinden bazılarına sahiptir. Ne yazık ki, deneyimli sağlık profesyonelleri bile hatalar yapıyor. Bu hataların ihmal düzeyine gelip gelmediği tartışmaya açıktır.

Çoğu durumda, sağlık kuruluşu, sorumlu tutulabilmesi için dikkatsiz veya kalitesiz bakımın neden olduğu yaralanmalardan doğrudan sorumlu olmalıdır. Klasik bir örnek, ameliyat sırasında hastasında bir sünger bırakan cerrah. Bu doktorun ihmal ettiği ve bu nedenle duruşmaya açık olduğu açıktır. Tabii ki, tıbbi ihmal vakalarının çoğu o kadar basit değildir.

İspat yükü

Tüm tıbbi uygulama hatası davaları dört temel unsuru karşılamalıdır. Davacı şunu kanıtlamalıdır: ilk olarak, dikkatli olma yükümlülüğü vardı; ikincisi, sağlık çalışanı kabul edilen tıbbi bakım standardını ihlal etmiştir; üçüncü olarak, davacıya verilen zarar telafi edilebilir; dördüncü olarak ve son olarak, davacı yaralanmanın dikkatsiz veya kötü muameleden kaynaklandığını kanıtlamalıdır.

İlk nokta nadiren tartışmalıdır, çünkü tıp uzmanı lisanslı bir doktor veya hemşire ise, her zaman bakım görevi vardır. Üçüncü kriterin belirlenmesi de oldukça kolaydır, çünkü hemen hemen her zarar bu yasal standarda uygundur. Ancak ikinci ve dördüncü noktalar çok daha karmaşıktır ve bireysel yoruma açıktır. Bunlar deneyimli bir tıp doktorunun zamanının çoğunu kanıtlamaya çalışarak harcayacağı unsurlardır.

Kabul edilebilir bir bakım standardı nedir?

Bu uygulamayı hem genel hem de tıbbi gruplar için tanımlayan yerel ve ulusal standartlar vardır. Ancak çoğu insanın anlamadığı şey, doktorun, kötü olduğu ortaya çıksa bile, kabul edilebilir herhangi bir tedavi şeklini seçmekte serbest olmasıdır. Örneğin, hasta ona zayıf cevap verir ve sonunda ölürse, bir kanser tedavisi önerdiğini varsayalım. Bu sonuç ne kadar trajik olursa olsun, başka bir tedavi yöntemi reçete etmemesi nedeniyle doktoru dikkatsiz yapmaz. Bu, sağlık hizmeti sağlayıcılarımıza verdiğimiz takdir yetkisidir ve kabul edilebilir standartlara uydukları sürece, tıbbi uygulama hatası avukatı onlara karşı ikna edici bir dava açamayabilir.

İhmal nedir?

Bir kez daha, bir cerrahın hastasında nasıl bir sünger bıraktığına dair bir örnek veriyoruz, çünkü bu bir ders kitabındaki ihmalin bir tanımı. Ancak çoğu durumda, eski hasta yaralanmalarının, genellikle kolay olmayan düşük kaliteli tedaviden kaynaklandığını kanıtlamalıdır. Neden? Çünkü, avukatınız tıbbi bir hata hakkında ikna edici bir şekilde tartışsa bile, davalı her zaman yaralanmalarınızın dış faktörlerden kaynaklandığını söyleyebilir. Örneğin, bacağını ciddi bir şekilde kırmış ve daha sonra doktor ona spora dönmek için yeşil ışık verdikten sonra kırmış bir hasta, tıbbi ihmal için bir avukat tutabilir. Ama aslında yaralanmanın ihmal sonucu olduğunu kanıtlamak oldukça zor olabilir. Belki de davacı bir kaza geçirdi veya tehlikeli, agresif sporlarla uğraştı.

Ne zaman aranmalı?

Bununla birlikte, yaralanmalarınızın uygunsuz veya dikkatsiz kullanımdan kaynaklandığını düşünüyorsanız, bugün bir avukatla temas kurmaktan çekinmeyin. En deneyimli yaralanma avukatları davanızı ücretsiz olarak gözden geçirecek ve hangi yasal dayanaklara dayanacağınızı size bildirecektir.

Bir cevap yazın