Çin’de Telif Hakkı Politikasına Saygı Gösterme Çabaları

[ad_1]

Edebiyatta intihal ve telif hakkı ihlali; Müzik; drama; Sanat; ses kaydı; tüm dünyada mimari tasarıma ve hükümet çalışmalarına, telif hakkı politikasına çok dikkat edilmektedir. Ancak bazı yazarlar ve yayıncılar, telif hakkıyla korunan eserlerinin yasadışı çoğaltılması karşısında şaşırdılar. Ünlü yazarların büyük hikayeleri konteynıra alınmış kargoyla yağmalandı ve tüm dünyaya dağıtıldı. Çin ciddi bir korsan sorunuyla karşı karşıyadır, belki de kitapların çoğu orada basılarak yayınlanmaktadır.

Bu telif hakkı yasasının ihlali, New York Times’ın en çok satanlar listesindeki tüm kitaplar korsan bir yayıncı tarafından binlerce kopya olarak yayınlandığında ve orijinal çalışma piyasaya çıkmadan önce dünya çapında dağıtıldığında çok ciddi bir sorun haline geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nde bile kendi pazarlarında bu kadar çok korsan kopya vardı.

Çin, ülkelerinde buldukları korsan DVD’leri, kitapları veya dergileri yakarak kendilerine yönelik bu ihlali durdurmak için çaresiz önlemler alıyor. Barbara Demik, Los Angeles Times gazetesinde, Pekin’de çok sayıda bu tür iddia edilen eserin bulunduğunu ve büyük ölçekte yakıldığını bildirdi. Bu, şu anda para ve zaman kaybı gibi görünse de, bu cüretkar eylemin intihale karşı uzun vadede daha fazlasını yapması muhtemeldir.

Orijinal eserlerin güvenliğini sağlamak için Çin’de Ulusal Telif Hakkı İdaresi kurulmuştur. Çin hükümeti, dünyanın dört bir yanındaki herkesin bu korsanlık sorununu ortadan kaldırmak için atacağı adımların farkında olmasını istiyor. Bu önlemler, Çin’deki telif hakkı yasasının artan ihlalinden giderek daha fazla endişe duyduklarından, Çin ile çalışan dünyanın dört bir yanındaki tüccarları ve yatırımcıları işlerinde daha güvenli hale getirecek. Ayrıca, diğer ülkeler tarafından sıklıkla kopyalanan ve onlara büyük zarar veren Çin’in yerel mallarını da koruyacaktır. Korsanlık sadece ülkedeki yabancı yatırımcıları değil aynı zamanda yerel pazarı da etkilediği için burada hızlı hareket gerekiyordu.

Çin bu tehdidi ortadan kaldırmak için sadece ülke içinde değil dünyanın geri kalanında da büyük çaba gösteriyor. Telif hakkı yasasına daha iyi uymak için diğer ülkelerle birlikte çalıştı. Eleştirmenler, her yerde dolaşan tonlarca korsan kopyaya kıyasla bunun okyanusta sadece bir damla olduğuna inanıyor. En azından çabalar bir yerde başladı.

[ad_2]

Bir cevap yazın