Hindistan’da marka tescil süresi hızlandırılmış inceleme ile kısaltılabilir

Hindistan’da, tescil bekleyen yaklaşık 2-3 ticari marka başvurusu vardır. Yıl boyunca bir marka tescil ettirmek neredeyse imkansızdır. Teknik ve hukuki yönünden dolayı, her türlü başvurunun yapılmadan önce her başvurunun uygun şekilde analiz edilmesi ve dikkatle incelenmesi çok önemlidir. Bir şeyler yanlışsa ve bakanlık nihayetinde ticari markanın kaydını yasal yönlere uymayan bir uygulamaya aktarırsa, bu yasaya aykırı olacaktır. Daha sonra işlemi iptal etmek imkansızdır ve tescilli ticari markaların günlük faaliyetleri üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Bir ticari markanın tesciline başvurduğunuzda, önce incelenir ve bir inceleme raporu düzenlenir. Bakanlık başvuruyla herhangi bir tutarsızlık tespit ederse raporda itirazda bulunur. Bakanlık başvuruyu kontrol edip yetkilendirdiği için şimdi bu ilk önemli adım. Her gün yapılan birçok yeni uygulama var. Böylece, başvurunuz için kuyruk çok uzun. Bu nedenle, herhangi bir ticari marka başvurusunu incelemek ve bir inceleme raporu hazırlamak genellikle yaklaşık 8-12 ay sürer. Bu süre ticari markanın türüne bağlı olarak değişebilir.

Aceleniz varsa ve uygulamayı hızlandırmak istiyorsanız, bunu yapmanın resmi bir yolu vardır. Bakanlık, hızlandırılmış bir ticari marka kayıt şeması sağladı. Bu şema altında, bir ticari marka başvurusunu dikkate almak için kuyruğu atlayabilir ve böylece bir ticari markayı kaydetmek için gereken toplam süreyi azaltabilirsiniz. Bu, ticari markanızı almanız için gereken 8-12 ayın 1 aya indirildiği anlamına gelir. Ancak bu, bir ticari markayı kaydederken ödenmesi gereken hükümet ücretleriyle ilgili ek bir ücret karşılığında yapılır. Tipik olarak, normal bir başvuru, resmi bir ticari marka açmak için ödenmesi gereken devlet ücreti olarak yaklaşık 4.000 rupi / gerektirir. Ancak bu devlet görevini hızlandırmak için 20.000 rupiye yükseldi.

Yalnızca önceden dosyalanmış bir uygulama hızlandırılabilir. Bu nedenle, önce 4.000 rupi / – devlet ücreti ödeyerek bir başvuruda bulunmanız ve ardından ek 20.000 rupi / – devlet ücreti ödeyerek hızlandırmanız gerekir. Pahalı görünebilir, ancak ticari markanızı hemen kaydettirmeniz gerektiğinde rakiplerinize karşı büyük bir avantaj elde etmenize yardımcı olacaktır.

Her ne kadar markaların seferi için yerler var. Hükümet, bakanlığa sefer için sadece sınırlı sayıda başvuru kabul etmesini emretti. Bu, başvuruların işlenmesini hızlandırmak için yapılır, aksi takdirde başvuruların ve başvuru sahiplerinin sayısı göz önüne alındığında, başvuruların hızlandırılması için de uzun bir kuyruk olabilir.

Ticari marka keşif gezisi, Hindistan Hükümeti’nin ticari marka kayıt portalındaki TM-63 formu doldurularak gerçekleştirilebilir. Bakanlığa keşif talepleri göndermek için bu form vurgulanmıştır.

Bir cevap yazın