IP Portföy Yönetimi – Patent Azaltma ile Kârınızı En Üst Düzeye Çıkarma

Bir şirketin IP portföyü çok çeşitli patentleri, telif haklarını ve ticari markaları içerebilir. Ancak bu IP varlıklarının çoğu iş planını ve pazar gereksinimlerini karşılamaz ve mal sahibine hizmet ücretleri, bir avukatın hizmet ücretleri vb. Şeklinde binlerce dolara mal olur. Buna ek olarak, portföydeki en umut verici varlıklar fark edilmez. Patent sıyırma, mevcut ve öngörülen iş hedeflerine ve gelecekteki pazar eğilimlerine ve takipteki varlıkların reddedilmesine ideal olarak uygun olan varlıkların tanımlanması ve bunlardan para kazanılması için özel bir yöntemdir.

Neden patent kırpma?

Patent kesintileri, şirketlerin fikri mülkiyet portföylerini etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı olabilir ve pazarlarında rekabetçi kalabilir. Aşağıda listelenen başlıca avantajları şunlardır:

  1. Maliyet düşürme: Yatırım maliyetlerini bile karşılamayacak patentler için neden ödeme yapmalı? Bunun yerine, para oldukça rekabetçi olan IP varlıklarını korumak ve para kazanmak için kullanılabilir. Patentin kesilmesi, takipteki portföy varlıklarının tanımlanmasına ve terk edilmesine yardımcı olur, böylece fikri mülkiyet hizmet maliyetlerini en aza indirir.
  1. Kovuşturma Stratejisi: İddialar, sadece IP Ofisi için yönergeleri değil, aynı zamanda gelecekteki pazar beklentilerini ve şirketin ürün yelpazesini de dikkate alarak, kovuşturma aşamasında düzenlenmelidir. Patent indirimi (özelleştirme), ticari hedefler ve pazar eğilimleriyle uyumlu olması için iddiada stratejik değişiklikler yapılmasına yardımcı olur.
  1. En umut verici varlıklar için para kazanma stratejileri: Fikri mülkiyet portföyünde, iş planına ve gelecekteki pazar trendlerine mükemmel şekilde uyan varlıkların yüzdesi çok düşüktür. Ancak etkin bir şekilde para kazanılırsa önemli miktarda para kazanmaya yardımcı olabilirler. Patentten para kazanma stratejileri münhasır, münhasır olmayan ve talep temelli lisanslama vb.

Bugün, çoğu şirket IP portföylerinde milyonlarca dolar bakım ücreti harcıyor. Hatta, ödeme yaptıkları varlıkların işine değip değmeyeceğini bulmaya bile çalışmazlar. Patentleri, iş adamlarını, IP avukatları ve karar vericileri azaltarak en umut verici portföy varlıklarını belirleyebilir ve bunları karlı çabalara dönüştürebilir.

Bir patenti kesmek göründüğü kadar kolay değildir ve feragat listesine IP varlıkları eklerken şirketler çok dikkatli olmalıdır. Hukuk, işletme, pazarlama ve araştırma da dahil olmak üzere tüm departmanlara danışmanız ve kademeli olarak azalacak teknolojileri tanımlamanız önerilir. Buna ek olarak, IP uzmanlarına danışmak odaklanmanız gereken patentleri seçmenize yardımcı olabilir, ki bu çok önemlidir.

Bir cevap yazın