Kablo Seçiminin Önemini Hafife Almayın

Kablo Seçiminin Önemini Hafife Almayın

Günümüzde birbirinden farklı sayısız alanda kullanılan kablolar birçok açıdan son derece önemli ürünlerdir. Apartman tesisatlarından elektronik cihazlara son derece geniş bir kullanım alanı olan kablolar farklı ihtiyaçların en üst düzeyde karşılanması amacına yönelik olarak çok farklı türlerde üretilirler. Kullanımı en yoğun olan kablolardan biri NYAF kablolar olup yapılarında birçok farklı tel vardır ve ince yapıya sahiptirler. Farklı özelliklere ve birçok avantaja sahip olan NYAF kabloların kullanım alanlarına ve amaçlarına en uygun şekilde seçilmesine özen gösterilmelidir. Bu sayede kabloların yanlış seçiminden kaynaklanabilecek olan maddi zarar da dahil olmak üzere birçok olumsuzluk engellenebilmektedir.

Yalıtkan olarak termoplastiğin kullanıldığı NYAF kablolar bakırdan, çok telli, ince ve B grubu teller kullanılarak üretilir. NYAF kabloların 0,5-500 milimetrekare arası kesitleri vardır. Değişen kesitlerde üretilebilmelerinin yanı sıra çok telli ya da ince tek gövdeli türleri de bulunan NYAF kablolar yaklaşıl 105 dereceye kadar olan ısılara dirençli olma özelliğine sahiptirler.

NYAF kablo iç tesisat uygulamalarında NYA kablolar kadar sık kullanılmamakla birlikte bodrum, otopark ve benzeri alanlarda kroşeyle sabitlenerek ya da kablo kanallarının içinde kullanılmaları söz konusu olabilir. NYAF kabloların seyyar kablo olarak dış alan kullanımları da tercih edilebilir.

NYAF kablolar topraklama kablosu olarak da kullanılmakta olup taşınabilir ve hareketli cihazların bağlantılarında, otomatik kumandaların terminal bağlantılarında, elektrik panolarının içinde, nemli alanlarda ise kablo kanallarının içinde birçok farklı ihtiyacın karşılanmasına yönelik olarak kullanılabilirler. Bununla birlikte NYAF kabloların kullanım alanının genellikle kuru alanlar, hareketli tesisatlar, panolardaki kumanda devreleri ile sıvaların altı ve üstü olduğu söylenebilir. Elektrik ve elektronik ürünlerin montajında sıklıkla kullanılan NYAF kablolar aynı zamanda esneklik isteyen işlerde de sıklıkla tercih edilirler.

NYAF kablolar mutfak eşyalarının zarif yapısı ile uyumlu olmaları nedeniyle birçok ev aletinin içerisinde de kullanılır. En büyük avantajlarından biri olarak ise çok geniş bir sıcaklık aralığında çalışabiliyor olmaları sayılabilir. İnce bir yapıya sahip olmaları da NYAF kabloların avantajlarından biri olup bakır iletken telleri aracılığıyla elektrik akımının son derece başarılı bir şekilde iletilmesi görevini üstlenirler. 

Data Kabloları Neden Kullanılır?

İki cihaz arasında video, fotoğraf, program gibi verilerin aktarılması için data kablolarından yararlanılır. Data kablo içinde herhangi bir veri bulunan tüm cihazlarda vardır. Özellikle telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazlarda kullanılan data kablosunun da kendi içinde farklı türleri vardır.

En çok kullanılan data kablosu türlerinden biri halojen free data kablolarıdır. En büyük özellikleri arındırılmışlıkları ve alev geciktiricilikleri olan data kabloları olası bir yangın durumunda PVC kablolara göre çok daha avantajlıdırlar. Çünkü PVC kablolar yoğun duman, karbondioksit, karbonmonoksit, hidroklorik asit gibi zehirli gazlar çıkarırken bu durum halojen free kablolarda söz konusu değildir. Halojen free kablolar olası bir yangının hem insanlar hem de eşyalar üzerinde yaratabileceği olumsuz etkilerin bertaraf edilmesi için tasarlanmıştır. Oldukça yüksek güvenilirliğe sahip olduklarından dolayı konutlarda, kamu binalarında, endüstriyel binalarda geniş alçak gerilim enerji, kontrol ve haberleşme kablosu seçenekleri ile kullanılırlar.  Bu sayede olası bir yangın durumunda insanlar yoğun dumana maruz kalmadan tahliye edilebilirler. Aynı zamanda güvenlik alarmı ve video gözetim gibi sistemler çalışmaya devam edebilirler.

Halojen free data kablolarının kullanım amacı yangın gibi istenmeyen bir durum sırasında enerji, telekomünikasyon, data gibi kablolarla bağlantılı ve taşıyıcı kanalların da dahil olacağı bir şekilde ilgili sistemin her bir parçasının ve önemli sistemlerinin beslenmesinde ve kontrolünün sağlanmasında kullanılan kabloların işlevlerinin belirli bir süre daha yerine getirebilmesidir. Böylece yangın sırasında asansör, aydınlatma, havalandırma, anons sistemi, ameliyathane, giriş ve çıkış kapıları gibi bölümler merkezi kontrol sistemi sayesinde bir süre daha çalışmaya devam edebilirler. Halojen free data kabloların insan hayatının yanı sıra önemli eşyaların ve belgelerin korunmasında da oldukça önemli bir role sahiptir.

Siz de kullanım alanlarınız ve amaçlarınız için en doğru kablo türlerini seçerek alacağınız performansı ve güvenliği en üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Kablo Deposu kalitesi ve güvencesi ile en kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla satın alabilmek için https://www.kablodeposu.com.tr/ adresini ziyaret ederek 7/24 alışveriş yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın