Kaliforniya’daki Zorunlu ve İsteğe Bağlı Yargı Konseyi Formları

California için zorunlu ve isteğe bağlı Yargı Konseyi formları bu makalenin konusudur. California Yargı Konseyi Formları, California Hükümeti Kanunu Bölüm 68511 uyarınca isteğe bağlı olarak kabul edilir veya isteğe bağlı olarak onaylanır. Zorunlu formlar kullanılmalıdır. Bazı mahkemelerin yerel kuralları, Yargı Konseyi’nin isteğe bağlı biçimlerinin bir kısmını veya tamamını bu bölgedeki mahkemelerde zorunlu kılmakla birlikte, isteğe bağlı formların kullanılması gerekebilir, bu nedenle Kaliforniya davasının herhangi bir avukatı veya partisi dikkatle gözden geçirmelidir. yerel mahkeme kuralları.

Zorunlu formun bir örneği, Kaliforniya’da tasfiye, yasal ayrım veya hükümsüzlük için dosyalamada kullanılan dilekçe formu olan FL-100 formudur. İsteğe bağlı bir form örneği, aile hukuku davalarında kullanılabilecek bir anket formu olan FL-145’tir. Form numarasının ilk birkaç harfi, amaçlandığı kasanın türünü gösterir. Örneğin, FL aile hukuku formunu temsil eder.

Kaliforniya’da aile hukuku ve vasiyetname gibi bazı dava türleri, çok sayıda zorunlu adli tavsiye biçiminin kullanılmasını gerektirir.

Hakimler Konseyinin belirli bir formunun zorunlu veya isteğe bağlı olup olmadığını belirlemek için, bu formun ilk sayfasının sol alt köşesine bakın. Formun California Yargı Konseyi tarafından zorunlu veya isteğe bağlı olarak kabul edilip edilmediğini gösterecektir.

İsteğe bağlı formlar, kullanıldıkları hallerde geçerliyse, California Mahkemesi Kural 1.35 uyarınca tüm mahkemeler tarafından kabul edilmelidir.

Hukuk mesleğindeki bazı kişilerin, çoğu olmasa da, Yargı Konseyi formlarının çoğunun ilk sayfasının sağ alt köşesinde, California Kanununun bu form için geçerli bölümleri olduğunu bilmemesi gerçeği. Örneğin, Hukuk Muhakemeleri Usulü Kanununun 2030.10 – 2030.410 arası bölümleri ve Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nun bu forma uygulanan 2033.710 kısımları daha önce belirtilen FL-145 formunda verilmektedir. Bir form sağlanan herkes, ilk sayfanın sağ alt köşesine dikkatle bakmak ve ardından kodun tüm alıntı yapılan bölümlerine bakmak isteyebilir. Bu, bazı durumlarda yararlı olabilir.

California Yargı Konseyi’nin tüm formlarını görüntülemek için California Court’un resmi web sitesini aşağıdaki bağlantıdan ziyaret edebilirsiniz: http://www.courts.ca.gov/forms.htm

Yazar içtenlikle bu makaleyi beğendiğinizi umuyor ve size bilgilendirici görünüyordu. Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen başkalarına bunu anlatın.

Saygılarımla,

Stan Boorman

Bir cevap yazın