Kimya departmanları için yangın kaçış işaretleri

[ad_1]

Kimya departmanları söz konusu olduğunda, yangın kaçış işaretlerinin yanı sıra diğer tehlike işaretlerinin de sergilenmesi büyük önem taşımaktadır. Bölümde kullanılan kimyasallar genellikle bazıları tehlikeli ve tehlikeli olan her türlü bileşenin bir karışımıdır. Bir kaza veya patlama durumunda, bu kimyasallarla ve işaretlerle çalışırken özel dikkat gösterilmesi ve diğer güvenlik önlemlerinin alınması gerekir.

Önemli Gereksinimler

Bir tehlike durumunda çıkış işaretlerine ek olarak, herhangi bir kimya departmanının bir acil durum planı olmalıdır. Plan, kullanılan tüm tehlikeli maddeleri detaylandırmalıdır – acil durum ekipmanının bulunduğu, acil durumları bildirme prosedürleri ve acil durum çıkış yollarının bulunduğu yerler. Personel yukarıdaki prosedürlerin tümü konusunda eğitilmelidir ve bir afet meydana gelirse ve meydana geldiğinde, tahliye sırasında bir kontrol listesi hazırlanmalıdır.

Öğrenci eylemleri

Tüm kimya öğrencileri, yangın çıkış işaretlerinin nerede olduğunu bilmeli ve bir yangın durumunda harekete geçecek şekilde eğitilmelidir. Herhangi bir kimyasal dökülme ile başa çıkmak için hazırlıklı olmalı ve raporlama, kaçış vb. Gibi diğer tüm acil durum prosedürlerinden haberdar olmalıdırlar.

Yangın durumunda yapılacaklar

Stratejik konumlara yerleştirilen yangın çıkışları için işaretlere ek olarak, binadaki herkesin tahliyesini sağlamak için ortak alanlara yangın alarmları yerleştirilmelidir. Herhangi bir nedenle alarm çalışmazsa, sorumlu kişiler her bölüme gidip tehlikeyi ve binadan hızlı bir şekilde tahliye edilmesi gerektiğini beyan etmelidir. Engelli insanlar varsa, yardım edilmeli ve daha güvenli bir yere taşınmalıdır.

Tüm yangın olaylarında olduğu gibi, binadaki asansörler kullanılmamalıdır. Odada yangın söndürücüler bulundurmak, yangının küçük olması ve kontrol altına alınabilmesi durumunda yardımcı olacaktır. Yangın küçükse bir başka yararlı ipucu, alevi söndürmek için bir battaniye kullanmaktır. Kimyasallar kullanıldığından, bazı kimyasallar suya duyarlı olabileceğinden asla su kullanmayın.

Kimyasal dökülmeler

Kimya bölümünde ortaya çıkabilecek bir diğer kaza tehlikesi kimyasal sızıntıdır. Bu durumda dökülmeyi emicilerle derhal durdurun. Dökülmeleri kontrol altına almak ve genel temizliği etkilemek için gereken maddeleri içeren tüm kimyasal tesislerde özel bir dökülme müdahale arabası mevcuttur. Kimyasallar genellikle tehlikeli maddeler içerdiğinden, uygun şekilde yönetilmezlerse yangına neden olabilirler.

Yangın eylemi

Yangın çıkması durumunda tüm Kimya Fakültesi sakinleri kurumlarına en yakın binaya gitmelidir. Öğretim elemanı sınıftaki öğrenci sayısını belirtmeli ve hepsinin tehlike alanı dışında olduğundan emin olmalıdır. Yangın kaçış işaretleri genellikle merdiven boşluklarının yakınına yerleştirilir. Ancak merdiven dumanla doluysa bundan kaçınılmalı ve farklı bir çıkış kullanılmalıdır. Her kimya departmanı herhangi bir tehlikeli duruma hazırlıklı olmalıdır. Kullanılan tehlikeli maddeleri, acil durum eğitimini, kaçış yollarını ve tahliye gerekiyorsa laboratuvarı kapatmak için bir kontrol listesini detaylandıran uygun bir plan hazırlanmalıdır.

[ad_2]

Bir cevap yazın