Septik artrit ile ne yapmalı?

Bazen bakteriyel artrit olarak da adlandırılan septik artrit, reaktif artrit, diğer bazı klinik isimlerle birlikte, vücudun eklem boşluklarını etkileyen bir enfeksiyon türüdür. Enfeksiyon, bakteri gibi bir dizi farklı mikroorganizmadan kaynaklanabilir. En yaygın suçlu, Staphylococcus aureus olarak bilinen bakterilerdir. Vücuttaki tüm eklemlerden, diz en sık etkilenen enfeksiyon türüdür.

Organizmaların cerrahi bir insizyon da dahil olmak üzere eklemlere nüfuz etmesinin birçok farklı yolu vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yirmi bin hastalık vakasının meydana geldiği tahmin edilmektedir.

Septik artritin hastaların dikkat etmesi gereken üç ana semptomu vardır. Bunlar arasında yüz ve bir derece Fahrenheit’in üzerindeki sıcaklıkta keskin bir sıçrama, eklemlerin şişmesi ve eklemlerdeki keskin ağrılar, özellikle operasyonu hemen takip eden günlerde.

Septik artrit problemi, elbette, derhal çözülmesi gereken acil bir tıbbi sorundur. Doğru tanı da dahil olmak üzere acil tıbbi yardım olmadan (ve bazı durumlarda zamanında tıbbi yardımla bile), enfeksiyon o kadar ciddi hale gelebilir ki eklem kıkırdağına zarar verebilir ve kan enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu olduğunda, ciddi yaralanma ve hatta ölüm mümkündür.

Septik artrit şüphesi veya semptomlar ortaya çıkar çıkmaz, cerrah artrodezis düzenlemelidir. Bu, sıvıyı eklemdeki boşluktan uzaklaştıran bir prosedür türüdür. Daha sonra sıvı, ekimin gerçekleştirilebilmesi için laboratuvara gönderilir. Eklem enfeksiyonları hızla yayılabildiği ve çok şiddetli hale gelebildiği için, genellikle ürün geri dönmeden önce antibiyotik verilir. Enfeksiyon tespit edilirse, sıvı bir insizyon kullanılarak boşaltılmalı ve enfekte olmuş tüm doku çıkarılmalıdır.

Daha önce belirtildiği gibi, septik artrit genellikle etkilenen eklem, şişme ve ateşte ciddi rahatsızlığa neden olur. Diğer semptomlar arasında iştahsızlık, taşikardi (kalp çarpıntısı olarak da bilinir), etkilenen bölgede sıcaklık, sinirlilik ve halsizlik yer alır.

Şu anda artrit ağrısını ve rahatsızlığını kontrol etmeye yardımcı olan başka ilaçlar alıyorsanız, septik artrit ile ilişkili şiddetli ağrı, ilaçlar genellikle ağrıyı ve ateşi maskelediği kadar hissedilmeyebilir.

Yetişkinler çoğunlukla dizlerinin en çok septik artrite ve bazı durumlarda ellerin eklemlerine eğilimli olduğunu bulur. Çocuklar en çok kalçalarda etkilenir. Kalça eklemindeki septik artrit, ağrıya neden olan herhangi bir hareketi önlemek için çocukların kalçalarını sabit bir pozisyonda tutmasına neden olabilir.

Daha nadir görülen septik artrit vakaları boyun, sırt ve başı etkileyebilir.

Septik artrit tedavisinin hızlı olması ve eklemlerden sıvının drenajının yanı sıra uygun antibiyotiklerin kullanılması zorunludur. Bu kombinasyon genellikle enfeksiyonu ortadan kaldırmak için yeterlidir. Ayrıca, tedavi herhangi bir nedenle ertelenirse, enfeksiyon yayılabilir ve bu da eklemlerde kalıcı hasara ve dejenerasyona neden olabilir.

Eklem hasarı ve dejenerasyonuna ek olarak, septik artritin diğer komplikasyonları eklem deformasyonu ve osteoartriti içerir. Eklemin cerrahi olarak tamamen rekonstrüksiyonunun gerekli olduğu durumlar bile vardır. Enfeksiyonun protez eklemi etkilemesi durumunda, bu protez eklemin değiştirilmesi gerekebilir.

Septik artritin doğru ve doğru bir şekilde teşhis edilmesine yardımcı olmak için, bir eklem sıvı analizi yapmak gerekir (yukarıda tartışıldığı gibi). Bu, sağlık personeline, enfeksiyona neden olan tam bakterileri belirlemek için gerekli bilgileri sağlayacaktır, böylece uygun tedavi yapılabilir. Eklemlerin etrafındaki sıvı, sinovyal sıvı olarak da bilinir, genellikle kalın ve berrak görünür. Bakteriler bu sıvı üzerinde etkilendiğinde, sinovyal sıvının rengi, hacmi, makyajı ve dokusu değişecektir. Sıvı testine ek olarak, bir kan testi de yapılmalıdır. Bu, sağlık hizmeti sağlayıcılarının bakterilerin kan dolaşımına girip girmediğini belirlemelerine yardımcı olmak içindir. Ayrıca, görüntü testleri de yaygın olarak kullanılmaktadır. Eklem hasarının derecesini belirlemek için röntgen veya diğer görüntüleme şekilleri gibi testler yapılır.

Septik artrit gibi cerrahi bir işlemden sonra siz veya tanıdığınız biri her yaralandığında, kişisel yaralanma avukatınıza mümkün olan en kısa zamanda başvurmanız önemlidir. Bu tür yaralanmalardan kaçınılabilir ve her ne pahasına olursa olsun önlenmelidir. Septik artrit gibi bir komplikasyon durumunda, zamanında uygun tıbbi yardım sağlamak önemlidir. Herhangi bir nedenle tedaviyi ertelemek veya yanlış tanı koymak başka bir tıbbi yanlış uygulama veya ihmaldir. Bu durumda, yasal haklarınızı korumak için derhal bir yaralanma avukatına başvurmanız gerekir.

Tıbbi uygulama hatası ve ihmal konusunda uzmanlaşmış yaralanma avukatları, bu hukuk alanının karmaşıklığına çok aşinadır. Hak ettiğiniz tazminatı almak ve geçmiş, şimdiki ve gelecekteki tıbbi faturaları karşılamanıza yardımcı olmak için çok çalışacaktır. Gelir kaybı, kullanım kaybı, ağrı ve ıstırap nedeniyle de tazminat alınabilir. Bazı durumlarda, ilk hasara neden olanları cezalandırmak için cezalar gerekebilir.

Bu vakalar doğada oldukça karmaşık olabilir ve kendi başlarına düşünülmemelidir; Olumlu bir sonuç elde etmek için profesyonel yasal yardım en iyi seçimdir. Yaralanma avukatları genellikle önceden herhangi bir ödeme talep etmediğinden, yasal sistem üzerinden dağıtıldığı için talebinizi finanse etme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu, büyük rahatlık sağlayabilir ve kişisel sağlığınıza ve iyileşmenize odaklanmanıza izin verebilir.

Bir cevap yazın