Şerit nezaketi trafik cezalarını azaltabilir

Altın kural büyük ölçüde küçümseniyor. Bu, başkalarına size davranılmasını istediğiniz gibi davranmanın basit bir konseptidir veya belki Gümüş Kuralı başkalarına davranılmasını istemediğiniz gibi davranmaya DEĞİLDİR atfediyorsunuzdur. Bu ilkelere uymaya çalışanlarımız bundan ancak faydalanabilir, çünkü bu ilkeler akılda tutularak hayatın birçok zorluğundan kaçınılabilir. Bu düşünce tarzı sürüş alışkanlıklarına kadar uzanabilir.

Sürücülerin birbirlerine kaba davranmalarının kaç kazaya neden olduğunu bir düşünün. Hızlanma, uygun olmayan şerit değişiklikleri, geçişi reddetme ve diğer trafik ihlallerinin tümü, diğer sürücülere biraz dikkat edilerek önlenebilecek kaba davranışlar olarak kabul edilebilir. Dikkatsizce şerit değiştirmek gibi, görünüşte küçük bir kabalık belirtisi bir kazaya, trafik ihlaline veya her ikisine birden yol açabilir. Florida’nın trafik cezalarından her yıl başka hiçbir şeye tekabül etmeyen eylemler için aldığı milyonlarca doları da bir düşünün.

Bu amansız esneklik genellikle kutsal sol şeride uzanırken, sürücülerin yol vermeyi reddettiği tek zaman bu değildir. Çoğu zaman, taşıt yolunun kenarına çekilmesi gereken diğer sürücüler trafiğe yeniden girmekte zorlanır çünkü çok az sürücü yola geri dönme düşüncesini uzatmaya isteklidir. Görünüşe göre pek çok sürücü “Ben geçtikten sonra gidebilir” diye düşünüyor olmalı ve geçişin veya hızdaki hafif bir düşüşün onlara hiçbir maliyeti olmadığını düşünmeden, ancak birisi için son derece yararlı olabilir. bir diğeri.

Birleşme, sürücülerin bir başkasının onları sollamasını önlemek için sık sık acele etmeye çalıştığı başka bir durumdur. Genellikle birleşme, belirli bir şeritte çalışırken sürücüleri hareket etmeye zorlayan şeridin sonuna koni veya varillerin yerleştirilmesinin bir sonucu olarak meydana gelir. Bununla birlikte, bu koşullarda, diğer sürücülerin birisinin yakınlaşmasına izin vermeyi reddetmesi genellikle trafik kazalarına yol açar. Tabii ki, şeridin birleştiğini gören eşekler var, bu yüzden mümkün olduğunca çok sayıda diğer aracın önüne geçmek için hızlanıyorlar. Kimse Birçoğumuz bu aptaldan kurtulmak istiyoruz, ancak kaza riski, onun aptal olma girişimini başarıdan engellemekte sahip olabileceğimiz küçük zafer duygusuna değmez. Kabul edelim – uzlaşmazlığınız bu adamın hala bir pislik olduğu gerçeğini değiştirmeyecek.

Girişten bir otoyola çıkmaya çalışmak da zor olabilir. Yine, birçok sürücünün tutumu, bir sonraki kişinin diğerlerini içeri alacağı şeklinde görünüyor. İşlek bir yolda yavaşlamaktan, en azından çok yavaşlamaktan çekindiği açıktır, çünkü kimse arka tarafı istemez. Bu nedenle, birinin otoyola çıkmasına veya bir şeritten diğerine geçmesine izin vermek yapılacak doğru şeydir, ancak dikkatli yapılmalıdır.

Şerit nezaketi, çok sık duyduğunuz bir terim değildir. Ancak, eminim ki bu, tüm sürücülerin günlük veya neredeyse günlük olarak karşılaştığı bir durumdur. Kısacası, şerit nezaketi, diğer sürücülere verilen bir tavizdir. Tüm deneyimli sürücüler otoyoldaki sol şeridin amacını bilir. Daha hızlı trafik veya daha yavaş araçları sollamak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, günlük yolculuğunuz sırasında kaç kez birinin koltuğunu diğer sürücülere vermeyi reddettiğini görüyorsunuz? Çoğu zaman, bir sürücü bu çok sevilen sol şeritte bir pozisyon aldığında, ulaştığını hissettiği yere yol verme isteğinin tavizsiz olduğu görülüyor.

Şerit nezaketi, diğer sürücüler için biraz sağduyu ve düşünceli sürüş meselesi olan keyfi bir kavramdır. Bir sürücü sol şeridi başka bir trafiğe vermeyi reddettiğinde kimse kazanmaz. Bir sürücü diğerlerini geciktirmediğinde yoğun trafikte yolunuzu bulmaya çalışmak sinir bozucu bir deneyimdir. Bu ek rahatsızlık, sürücünün etrafta dolaşmaya çalışarak hız yapma veya şeritleri yanlış şekilde değiştirme gibi pervasız davranışlara girmesine neden olabilir. Bir sürücünün geçmeye çalışmasını engellemenin, güvenli sürüş sorumluluğunu ortadan kaldırdığını söylemiyorum. Bunun olduğunu ve bu nedenle yolları başkaları için daha az güvenli hale getirdiğine işaret ediyorum.

Şerit nezaketi öznel olsa da, doğru şerit değişimini ve diğer araçların sollanmasını düzenleyen yasalar vardır. Bu manevralardan herhangi birini gerçekleştirdiğinizde, genel Florida yasaları, uygun dönüş sinyalini kullanmanızı gerektirir ve GS 316.083, bir aracı sollamak veya sollamak için özel olarak yasal gereklilikleri belirler. Bu hükümlere uyulmaması, seyahat kurallarının cezai olmayan bir şekilde ihlal edilmesine neden olabilir. Bu yasalar, sürücülerin dikkatli ve tutarlı bir şekilde araç kullanmalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu, trafik akışını artırmalıdır, ancak ne yazık ki bu yasalar nadiren uygulanmaktadır. Bu yalnızca birçok sürücünün can sıkıntısına katkıda bulunur. Görünüşe göre polisler hız yapanları yakalamakla daha çok ilgileniyor çünkü hız cezası, başka bir sürücüyü sollamak, yakınlaşmak veya sollamak isteyen bir sürücüye teslim olamamaktan çok daha yüksek olabilir. Hızlanma, hükümet için daha büyük bir gelir akışı yaratır, dolayısıyla bunun onların öncelikleri olacağı açıktır.

Nezaket uygulamasının avantajları vardır. Diğer sürücülerin hareketini kısıtlamazsanız, bir trafik kazası geçirme veya kaza yapma olasılığınız azalır. Diğer sürücülerin arka kapıdan geçme veya çevrenizden geçme çabasıyla trafiğe girip çıkma olasılıkları daha düşük olacaktır. Ayrıca yakıt tüketiminde bir artış bekleyebilirsiniz. Sürekli frenleme ve hızlanma olmaksızın sabit bir hızı korumak yakıt ekonomisini artıracaktır. Sürücülerin tümü veya çoğu trafik kurallarına uyarsa, trafik sıkışıklığını da azaltabilir, bu da tüm sürücülerin hedeflerine daha verimli bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olur. Son olarak, daha fazla sürücü iyi sürüş becerilerini uygularsa, kesinlikle daha az yol öfkesi olacaktır. Ek olarak, rahatsız ve sabırsız sürücülerin sayısını azaltmak, muhtemelen yıllık olarak verilen trafik cezalarının sayısını azaltabilir.

Elbette sol şeritte diğerlerini geçmek isteyen, herkesi çileden çıkaran bir sürücü var. Ne hakkında konuştuğumu biliyorsun. O, arkanızdan hızlanan, sizi korkutan ve sizi koşmaya zorlayan türden bir sürücüdür ve sonra çok yavaşlayarak sol şeridi geciktirir. Bu eylemin arkasındaki mantık benden kaçıyor. O adam olma! Ancak, herhangi bir nedenle trafik cezası alan sizseniz, ücretsiz danışmanlık için 954-967-9898 numaralı telefondan ofisimizi arayın.

Bir cevap yazın