Şirketler markaları için markalarını nasıl kontrol ediyor?

Bir ticari markanın değerini korumak söz konusu olduğunda ticari marka izleme önemlidir. Sloganı, marka adını, rengini, ürün şeklini veya kokusunu korumanızdan bağımsız olarak, onu kontrol etmeli ve çevremizde meydana gelen olayları dikkatle izlemeliyiz. Söyleyebileceğimiz tek şey marka sahiplerinin markalarını yıl boyunca ve günün her saatinde korumak zorunda kalmaları, böylece markalarını istenmeyen olaylardan koruyabilmeleri.

İşletmeler, işletmeler ve şirketler için korumasız markaların değeri her zaman risk altındadır ve bu tüm ticari marka haklarının tamamen kaybedilmesine yol açabilir.

Ticari marka izleme hizmetleri sağlayıcısı veya marka sahibi olmanıza bakılmaksızın, ticari markalarla saatler düşünürken üç önemli sorumluluğu yerine getiriyoruz:

  • Bir işaretin yetkisiz kullanımını izleme

  • Gülünç benzer karakterlerin kullanımını izleme

  • Onaylanmış Ticari Marka Lisans Sahiplerinin Ticari Marka Kullanımını İzleme

Peki, şirketler ticari markaların etkili bir şekilde izlenmesini nasıl sağlamalıdır? İşte birkaç adım:

Bölge Tanımla: Ticari marka hakları bölgeseldir ve kural olarak ülkeye bağlı olarak verilir, bu nedenle ilk adım ticari markayı izlemek için bölgeyi, yani belirli bir ticari marka için izleyeceğiniz bölgeyi bilmektir. Bu, haklarınızın şu anda nerede geçerli olduğuna ve genişleme planlarınızın ne olduğuna bağlı olacaktır. Federal düzeyde kaydettirdiğimiz ticari markalar ve ticari isimler ülke genelinde geçerlidir, kayıt dışı ortak hukuk hakları menşe bölgelerinin coğrafi bölgesinde faaliyet göstermektedir. Ticari marka hakları da bireysel olarak verilir, bu nedenle ABD’deki haklar ABD dışında geçerli değildir.

Kötüye kullanımı incelemek için proaktif bir sistem geliştirin: Ticari markaları izleme sürecinin ikinci adımı, kötüye kullanımı tespit etmek için proaktif bir sistem geliştirmektir. Ticari marka sorunlarının çözümü genellikle eskisinden daha kolay olduğundan, etkinliklerin düzenli olarak izlenmesi bu alanda başarının anahtarıdır. Ticari marka izleme hizmeti sağlayıcılarının izleyebileceği önemli eylem planlarından bazıları şunlardır:

  • USPTO Online Federal Ticari Marka ve Kayıt Uygulamaları Veritabanında Arama Yapın

  • Periyodik İnternet kötüye kullanımı arar

  • Markanız için Google Alerts’ü ayarlayın

  • Müşteri şikayetlerini izleyin

  • Profesyonel bir ticari marka izleme servis sağlayıcısından yardım alma

  • Çeşitli üçüncü taraf çevrimiçi ticari marka hırsızlığı raporları oluşturma

Bir maddeyi derecelendirin: Bu süreçteki üçüncü adım kötüye kullanımın doğasını bulmaktır. Kötüye kullanımı onayladıktan sonra, devam etmek için gerekli adımlarla ilerleyebileceğiz. Bu, bizimki gibi üçüncü taraf ürünleri ve / veya hizmetleri kullanıp kullanmadığımızı öğrendiğimiz tek adım mı? Kullanılan bölge (coğrafi konum) bir sorun yaratacak mı ve / veya adil kullanıma izin verildiği için kullanımın yasal önemi olmayacak mı?

İşlemleri tanımlayın: Kötüye kullanımı haklı çıkardıktan sonra genellikle aldığımız birçok önlem vardır. Örneğin, suçlunun feshi ve yoksunluk mektubu göndermek, tarafın hakkınızı ihlal etmesi durumunda ilk adım olabilir. Bir federal uygulama beklemede ise, uygulamayı USPTO’ya itiraz edebilirsiniz. İnternette kullanıldığında, bir alan adı kayıt şirketi, sahip veya kullanıcı bunu reddetse bile uygunsuz veya hak ihlalinde bulunan içeriği kaldırmaya çalışabilir. Bir alan adındaki bir işaretin yanlış kullanımı genellikle basitleştirilmiş UDRP prosedürü kullanılarak çözülebilir.

Haklarınızın korunması:

Davacı hakların uygulanması için bir dava açtığında, genel ticari marka izleme sürecindeki son ve son adımdır.

Miktarı: Özetlemek gerekirse, ticari markaların izlenmesinin devam eden ve sürekli bir süreç olduğunu söyleyebiliriz ve şirketler, markalarını kötüye kullanmaktan kaçınmak için bütün yıl bunu yapmak zorundadır.

Bir cevap yazın