Terfi Almak İçin 13 Taktik

Terfi Almak İçin 13 Taktik

İşyerinizde yükselmek mi istiyorsunuz? Terfi almanızı kolaylaştıracak ve hak ettiğiniz konuma ulaşmanızı sağlayacak 13 taktiğimiz var:

1.Patronunuzun İşini Kolaylaştırın

Eğer terfi almak istiyorsanız patronunuzun ya da amirinizin işini kolaylaştırmanız gerekir. Unutmayın, siz onların size verdikleri görevleri yerine getirmek için işe alındınız. İş performansınızın iyi olması demek onların omuzlarındaki yükü ciddi anlamda hafifletecektir. Bu da hak ettiğiniz terfiyi almak için yapmanız gereken en önemli adımlardan birisidir. Çünkü patronunuz ya da amiriniz performansınızı görünce, daha yüksek bir kıdemde çalışmanızın onların işini çok daha kolaylaştıracağını düşünecektir.

2.Emeğinizin Görünmesini Sağlayın

Bir köşede iyi ve kaliteli iş çıkarıp beklemekle terfi alabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir fikriniz varsa hemen aklınızdan çıkarmanızı öneririz. İş ortamı genelde çok hızlı, yoğun iş ortamının olduğu bir yerdir. Böyle olunca birilerinin sizi fark etmesi için kendinizi göstermeniz gerekir. Eğer terfi almak istiyorsanız mutlaka amirinizin ya da patronunuzun çalışmalarınızı fark etmesini sağlayın. Kendinizi göstermekten çekinmeyin.

3.Kendi Proje Planlarınızı Oluşturun

Terfiye hak kazanan insanlar güvenilir ve sorumluluk alabilen insanlardır. Sorumluluk almaktan kaçmadığınızı ve terfi için uygun olduğunuzu göstermenin en kolay yollarından birisi de proje ve plan tasarlamak olacaktır. Eğer bir iş ya da proje tasarlamak gibi bir teklif işyerindekilere sunulursa mutlaka bu proje ve plana katılın. Eğer yapabiliyorsanız işvereninizi etkileyecek bir proje ya da sunumu tek başınıza hazırlayın. Bu sizi fark etmelerini sağlayacaktır.

4.CV’nizle Fark Yaratın

Terfi almak için yapmanız gereken bir diğer önemli şey CV’nizi güncel tutmak olacaktır. İş terfisi için başvurduğunuzda işvereniniz sizden güncel CV’nizi talep edebilir. Bu duruma karşı hazırlıklı olmak ve CV’niz ile göz kamaştırmak için hemen cvmaker.com adresini ziyaret edebilirsiniz. CV’nizi ilgi çekici bir şablonla dakikalar içerisinde hazırlayabilirsiniz. CV oluşturma önerileri ve güncel CV oluşturma kriterlerine uygun CV’niz ile işvereninizi etkileyebilirsiniz.

5.Meslektaşlarınızın Başarısını Takip Edin

Bir işyerinde terfi almanın yollarından birisi de meslektaşlarınızdır. Meslektaşlarınızın başarılarını takdir etmeniz ve onların güvenini kazanmanız terfi pozisyonu için aranan uyumluluk ve ekip çalışmasına yatkınlığınızı göstermenin bir yolu olacaktır. Aynı zamanda bazen işverenler terfi için diğer çalışanların da fikrini alabilmektedir. Bu nedenle diğer çalışanların sizin çalışmanızı ve sorumluluk alma yetinizi takdir etmesi çok önemlidir.

6.Patronunuzu Terfi İstediğinizden Haberdar Edin

Patronunuzun gözüne girdikten sonra terfi istediğinizi ona söyleyebilirsiniz. Unutmayın, patronların iş yükü ve sorumluluğu çok fazla olduğundan ona bunu hatırlatmanızda yanlış bir şey yoktur. Eğer hatırlatmazsanız iş yoğunluğundan aklına gelmeyebilir. Bu nedenle, çalışmalarınızla onun güvenini kazandıktan sonra mutlaka terfi için çalıştığınızdan bahsetmenizi öneririz.

7.İş Kalitenizi Arttırın

Bir işyerinde terfiye hak kazanan pek çok kişi iş kalitesi yüksek, sorumluluk sahibi olan ve vazgeçilmez olan personellerdir. Bu nedenle işvereninize iş kalitenizin yüksek olduğunu göstermeniz sizin faydanıza olacaktır.

8.Ofis Dedikodularından Uzak Durun

Ofiste dedikodu kazanı sürekli kaynar. Bu kazanın cazibesine kapılıp başka meslektaşlarınızı ve patronunuzu kesinlikle kötülemeyin. Unutmayın, her zaman patrona dedikoduları yetiştiren bir çalışan vardır. Hiçbir işveren kendisini kötüleyen bir çalışanı terfi etmek istemez. Bu nedenle bu dedikodulardan uzak durmanızı öneririz.

9.Bağlılığınızı Belli Edin

İşinize ve işvereninize bağlılığınız iş terfisi bakımından çok önemlidir. Terfi ile birlikte üzerinizde daha fazla iş yükü ve sorumluluk oluşacaktır. Bu nedenle işinize bağlı olduğunuzu ve işvereninizin işini kolaylaştırmak için çalıştığınızı göstermeniz gerekir. Bunu göstermek için kariyer gelişim kurslarına, seminerlerine katılabilirsiniz. Aynı zamanda ekip çalışmalarında kendinizi gösterebilir; sektörde yeni iş ağları oluşturarak işvereninize sadık bir personel olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

10.İş Sorunlarıyla Baş Etme Yeteneğinizi Geliştirin

İşyerinde asla bitmeyen şey işler ve sorunlardır. Özellikle stres yönetimi iyi bir çalışanın yetkin olması gereken bir konudur. İşyerinde bir sorun çıktığında ya da bir müşteri ile bir problem yaşadığınızda sakin olun. Bu problemin paniğine kapılarak ortamın daha çok gerilmesine neden olmayın. Bunun nedenine problem ya da ortaya çıkan sorunun çözülmesi için çözüm yöntemleri geliştirin. Özellikle aniden ortaya çıkan sorunları kısa sürede halleden kişiler işyerinde yükselme konusunda kollarında altın bir bilezik olan insanlardır.

11.İstisna Olun

Bir personelin terfi alması için vazgeçilemez, istisnai bir çalışan olduğunu göstermesi gerekir. Eğer sadece size verilen görevlerle yetiniyor, kendinizi geliştirmiyor ve iş performansınızı düşürüyorsanız terfiye hak kazanamazsınız. Eğer terfi istiyorsanız işvereniniz tarafından istisnai bir çalışan olduğunuz düşünülmelidir. Bunu yapmak için de iş kalitenizi yükseltmeniz, kendinizi sürekli geliştirmeniz ve işvereninizin gözüne girmeniz gerekir. İşvereniniz terfiye sizin hak kazandığınıza kanaat getirecek kadar sizin çalışmalarınızı takdir etmelidir.

12.Olumlu Bir Tavır Sergileyin

İşyeri stresli bir ortama dönüşebilir. Bu durumlarda panik ve strese kapılmayın. Kötüleyici, sinir bozan bir üslup kesinlikle kullanmayın. Bu üslup yerine olumlu ve pozitif bir üslup kullanın. Böylelikle üzerinizde daha fazla sorumluluk olduğunda da işinizi hakkıyla yapabileceğinizi işvereniniz görecektir. Aynı zamanda olumlu tavır yeni iş bağlantıları ve insan ilişkileri için de elzemdir. Bu nedenle, normalde karamsar bir insan olsanız da işyerinde bu özelliğinizi bir rafa kaldırmanızı öneririz.

13.Yeteneklerinizi Geliştirin

İşverenler durağan, standart ve stabil çalışanları terfi etmeye layık görmezler. Bu nedenle eğer terfi istiyorsanız yeteneklerinizi geliştirmenizde ve kendinize yeni beceriler katmanızda fayda vardır. İş temposundan yeteneklerimi nasıl geliştirebilirim ki diye düşünüyorsanız hiç korkmanıza gerek yok! Kariyerinize yeni bir soluk getirecek ve kariyerinizi parlatacak kariyer programları ile hak ettiğiniz terfiye kolayca ulaşabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın