Kredi Kartı Kullanan Herkesi İlgilendiriyor! Paralar iade ediliyor!


Kredi kartı kullanım oranları her geçen sene biraz daha artmaktadır. Özellikle 2020’de başlayan salgın yüzünden oranlar maksimumlara ulaşmıştır. Bireyler;

  • Online alışverişlerinde,
  • Fatura ödemelerinde,
  • Borç ödemelerinde, kredi kartlarını kullanmaktadır.

Böylelikle elde para olmadığında da ödeme yapılabilmektedir. Ancak kredi kartı kullanımı konusunda belli detayların bilinmesi gerekmektedir. Çünkü aksi durumlarda istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınması mümkündür. Açıklanacak olan olayda kart kullanıcısının evine banka tarafından haciz gönderilmesi bu duruma örnek olarak gösterilebilmektedir. 

Emsal Niteliği Taşıyan Karar Çıktı!

Kredi kartı kullananlara dikkat başlıkları altında verilen haberler geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olaydan kaynaklanmaktadır. Bir vatandaş ismi açıklanmayan özel bankaların birinden kredi kartı temin etmiştir. Uzun süreli kullanımda olan kart için belli kısıtlama sistemlerini devreye sokmuştur. Siz de kredi kartınız için;

  • Otomatik ödeme,
  • Limit artırma,
  • Limit kısıtlama gibi tedbirler oluşturabilirsiniz

İsmi açıklanmayan vatandaş ise kullandığı kredi kartının limiti adına bir başvuruda bulunmuştur. N.Y. başvurusu sonrasında kredi kartındaki kullanım miktarının 700 TL’yi aşması halinde SMS almak istediğini belirtmiştir. Banka da isteği onaylamıştır. Böylelikle harcamalar her 700 TL’nin üzerine çıktığında kart sahibine otomatik SMS bildirimi gönderilecektir. N.Y. vermiş olduğu talimarlara güvenerek kredi kartını kardeşinin kullanmasına izin vermiştir.

Kredi Kartı İçin Verdiği Tedbire Uyulmadığının Altı Çizildi!        

Şahsın kardeşi kredi kartını limitleri aşmadan kullanmıştır. Ancak kullanım esnasında bilgilerin üçüncü şahısların eline geçtiği keşfedilmiştir. Bu durumun fark edilmesi ise oldukça uzun zaman almıştır. N.Y. isimli kişinin kredi kartından oldukça yüklü miktarlarda alışveriş yapılmaya devam edilmiştir.

N.Y. vermiş olduğu 700 TL limit talimatına karşın bankadan herhangi bir şekilde bildirim almamıştır. Durumun fark edilmesinden sonra başkasına ait kredi kartı kullanımı suçundan ilgili şahsa dava açılmıştır. Açılan dava sonrasında sanık suçlu bulunarak hapis cezasına çarptırılmıştır. Buna karşın kart sahibi kendine haciz ile birlikte gelen kredi kartı borcunu ödemek zorunda kalmıştır.

Kredi Kartı Başkasının Eline Geçince Harcamalar Arttı!

N.Y. isimli vatandaş durumu mahkemeye taşımıştır. Bu çerçevede;

  • Sanık hakkında ayrı,
  • Banka hakkında ayrı davalar açılmıştır.

Banka kredi kartında limit aşımı yaşanmış olmasına karşın kart sahibine herhangi bir şekilde bildirimde bulunmamıştır. Bu da kart bilgileri çalındığı için rıza dışında harcama oluşmasına neden olmuştur. Davayı açan N.Y. avukatı aracılığı ile maddi zararının giderilmesini talep etmiştir.

Bankanın avukatları ise oldukça enteresan bir savunmaya imza atmıştır. Zira banka avukatlar hem kart bilgilerinin hem de şifrenin rıza çerçevesinde verildiğini söylemiştir. Harcamalar şifre ile birlikte yapıldığından herhangi bir bildirim gönderilmedi de belirtilmiştir. Bu da davacının aslında kusurlu olduğunu anlamına gelmektedir. Banka avukatları saydıkları gerekçelere dayanarak davanın reddi talebinde bulunmuşlardır.

Gelen Sonuçlar Yargıtay’a Gitti

Mahkeme, davalı bankanın %50 oranında kusurlu olduğuna karar vermiştir. Bu neden yüzünden dava kabul edilmiştir. Ancak karar her iki tarafça da uyun bulunmadığı için temyize götürülmüştür. Yargıtay konuyu inceledikten sonra emsal niteliği taşıyan yeni bir karara imza atmıştır.

Yargıtay kredi kartı kararı ise oldukça şaşırtıcı oldu. Genel kurul, bankanın davada direnmesini haklı buldu. Çünkü kart sahibi N.Y. kartını bireysel olarak kullanmak zorundadır. Kart sahibi daha ilk başta kardeşine kullanım hakkı vererek sözleşmeye aykırı olarak hareket etmiştir. Ancak bu durum bankada hiçbir kusur olmadığını da göstermemektedir. Sonuç hangi tarafın daha çok kusurlu olduğuna bağlı olarak değişecektir. Oybirliği ise kararın Yargıtay 19.Hukuk Dairesi’ne gönderilmesine neden olmuştur.Haberin Tam Metni

Bir cevap yazın