Berat Albayrak başvuruyor, mahkeme tak engelliyor


AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığına yönelik haberlerimize erişim engeli getirildi. Mahkeme, Albayrak’ın avukatlarının her başvurusuna engelleme getirdi.

Cumhuriyet Gazetesi’nde 20 Ocak tarihinde Hazal Ocak imzasıyla “Damat işi biliyor” başlığıyla yayınlanan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığına yönelik aralarında TELE1 ve ABC Gazetelerinin de olduğu birçok internet sitesinin haberine erişim engeli getirildi.

Medyada geniş yer bulan ve İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 12 Şubat tarihli kararıyla erişime engellenen haberde, Bakan Albayrak’ın Erdoğan’ın projeyi duyurmasının ardından 13 dönümlük arazi aldığı ortaya çıkmıştı. Albayrak’ın avukatı da yaptığı açıklamada Albayrak’ın araziyi aldığını ama haberin algı operasyonu olduğunu öne sürmüştü.

LeMan karikatür dergisi de 22 Ocak’ta yayınlanan sayısında konuyu kapağına taşımış Kanal İstanbul güzergahından arazi satın alan Bakan Albayrak’ı eleştirmişti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da ortaya çıkan arazilerle ilgili “Kimin arsası var, bakanmış, yurtdışındanmış, benim umrumda değil” açıklamasında bulunmuştu.

KARİKATÜR VE İMAMOĞLU AÇIKLAMALARINA DA ENGELLEME

Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul’da arazilerinin çıkmasını, Albayrak’ın kendi sözleriyle karikatürleştiren Leman Dergisi’nin kapağı haberlerine de erişim engeli getirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da söz konusu arazilerle ilgili yaptığı açıklamaların yer aldığı haberlere de erişim engeli getirildi.

Kanal İstanbul rantında Berat Albayrak’ın arazisi çıktı! Avukatı ‘algı operasyonu’ dedi

İlgili engelleme kararında şunlar kaydedildi:

“5651 sayılı Kanun’un 6/A maddesi uyarınca, Kanun’un 9. maddesine göre verilmiş erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasını sağlamak üzere, Erişim Sağlayıcıları Birliği kurulmuş ve faaliyete başlamıştır.

5651 sayılı Kanun’un 3/3 madde hükmü uyarınca Kanun kapsamındaki faaliyetleri yurt içinden ya da yurt dışından yürütenlere, internet sayfalarındaki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve benzeri kaynaklarla elde edilen bilgiler üzerinden elektronik posta veya diğer iletişim araçları ile bildirim yapılabilir.

Erişimin engellenmesi kararlarına karşı 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilir. Erişimin engellenmesi kararlarına karşı yargılama makamlarına sıklıkla itiraz yoluna başvurulmakta ve itirazın haklı nedenlere dayanması durumunda erişimin engellenmesi kararları kaldırılmaktadır.

Bu hükümler uyarınca, ekteki udf dosyasında belirtilen karar ( İSTANBUL ANADOLU 7. SULH CEZA HAKİMLİĞİ’nin 12.02.2020 tarih ve 2020/1032 D. İş) Birliğimize tebliğ edilmiş olup, 5651 sayılı Kanun’un 9 uncu maddesi çerçevesinde mahkeme hükmünde belirtilen içeriğe erişimin engellenmesi kararı tarafımıza iletilmiştir. Ancak “HTTPS protokolüne” tabi içeriklere erişimin engellenmesi teknik olarak mümkün olmadığından söz konusu hak ihlali teşkil eden içeriklerin yayından kaldırılmasını ve tarafımıza ivedilikle bilgi verilmesini rica ederiz.”

Kanal İstanbul rantında Berat Albayrak’ın arazisi çıktı! Avukatı ‘algı operasyonu’ dedi

Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul’daki arazisiyle hakkında İmamoğlu’ndan açıklama

 

Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul’da arazisi çıktı…Avukatı hem kabul etti, hem de böyle savundu

‘Büyük lokma yiyeceksiniz ama büyük laf etmeyeceksiniz’

 

Leman’dan Berat Albayrak’a kendi lafıyla gönderme

 Haberin Tam Metni

Bir cevap yazın