Sil

Son dakika af haberleri: 2020 af yasası ve ceza indirimi ne zaman çıkacak, son durum nedir?

Genel af yasası ve İkinci Yargı Paketi ile ilgili son dakika haberleri mahkûm ve yakınları tarafından takip edilen konular arasında yer alıyor. Aylardır gündemden düşmeyen İkinci Yargı Paketi’nin yakın bir zamanda Meclis’e geleceği konuşulurken, konu hakkında en son açıklamayı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül yapmıştı. Gül, İkinci Yargı Paketi ile ilgili kendisine yöneltilen soru üzerine ‘Bu tarihte olur dememiz Meclis’in saygınlığına aykırı olur. Cumhurbaşkanımız da söyledi, bu konu birkaç hafta içinde neticeye kavuşur.’ açıklamasında bulunmuştu. Peki, Genel Af Yasası ve İkinci Yargı Paketi ne zaman çıkacak? Ceza indiriminde son durum ne? Konuyla ilgili tüm son dakika gelişmelerine ve yapılan açıklamalara haberimizin içerisinde yer verdik…

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [694.73 KB]

Yeni İnfaz İndirimi Yasası Teklifinin Tam Metni ve Karşılaştırma Tablosu – Mart 2020

yeni-infaz-affi-indirimi-yasasi-kanun-teklifi-tam-metni-mart-2020

Genel Af Yasası, İkinci Yargı Paketi ve Ceza İndirimi ile ilgili son dakika haberleri mahkûm ve yakınları tarafından merakla takip edilen konular arasında yer alıyor. Daha önce 39 maddeden oluşan Birinci Yargı Paketi Meclis’ten geçmiş ve gözler İkinci Yargı Paketi’ne çevrilmişti. Genel Af Yasası’nın da içinde olması beklenen paket ile ilgili araştırmalar devam ederken Adalet Bakanı Gül, Başkan Erdoğan’a infaz düzenlemesi ile ilgili sunum yapmıştı. Edinilen bilgiye göre, evde ve hafta sonu infaza yenileri eklenecek. Mahkûmlar hafta sonu ve gece hapiste, hafta içi ve gündüz işinde olacak. Yaşlı mahkûmlar cezalarını evde tamamlayacak.

Öte yandan konuyla ilgili son açıklama da Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den gelmişti. Gül yaptığı açıklamada;

“Meclisin takdir edeceği gündeme bağlı. Bu tarihte olur dememiz Meclis’in saygınlığına aykırı olur. Cumhurbaşkanımız da söyledi, bu konu birkaç hafta içinde neticeye kavuşur. Uzun zamandır çalışılıyor. Bu konuda Meclis karar verecek. Toplumu rahatsız etmememiz lazım.” dedi.

Öte yandan İnfaz Düzenlemesinin hangi suçları kapsayacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, Af Yasası ve İkinci Yargı Paketi ne zaman çıkacak, hangi infaz düzenlemelerini kapsayacak? İşte konuyla ilgili tüm detaylar…

İKİNCİ YARGI PAKETİ VE AF YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Cezaevlerindeki doluluğu azaltmak için hazırlanan infaz indirimi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yeni bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda, 6 suç dışındaki suçlarla ilgili cezalarda indirime gidilmesinin yanı sıra, alternatif infaz yöntemleri üzerinde duruldu. Peki, af yasası ne zaman çıkacak, ceza indirimi kimleri kapsayacak?

Son Dakika: Genel Af Yasası, Ceza İndirimi ve İkinci Yargı Paketi son durum! Af Yasası ve İkinci Yargı Paketi ne zaman çıkacak, tarih belli mi?

AK Parti’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı infaz sistemine ilişkin yasa teklifi, alternatif infaz yöntemlerinin de aktif olarak sistemde kullanılmasını öngörüyor. Bu yöntemler şöyle sıralanıyor:

EVDE İNFAZ: Belli yaşın üstündekilerin, belli suçlardan cezalarını evde geçirmeleri öngörülüyor. 65 yaş için 1 yıl, 70 yaş için 2 yıl, 75 yaş ve üstü için ise 4 yıla kadar kalan cezanın evde çekilmesi planlanıyor. Hamile kadınların cezalarını da evde geçirmeleri yönünde öneri teklifte yer alıyor. Uygulama elektronik kelepçe takılarak evlerinin dışına çıkılmaması şeklinde olacak.

HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU İNFAZ: Hükümlüler sabah işte olacak, akşam cezasını çekmek için cezaevinde kalacak. Ya da hafta içi normal hayatını sürdürüp hafta sonunun cezaevinde geçirecek. Mevcut sistemde çok fazla uygulanmada da 6 aya kadar olan suçlarda bu yöntem bulunuyor. Yeni düzenleme ile 2 yıla kadar hapis cezasını öngören suçlar için bu infaz yönteminin uygulanması planlanıyor.

DENETİMLİ SERBESTLİK: Denetimli serbestliğin kapsamı genişletilerek belli suçlarda denetimli serbestlik kapsamına alınması düşünülüyor.

6 SUÇU KAPSAMIYOR

Düzenlemenin terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçları kapsamayacağı öngörülüyor.

40 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Kısa süreli hapis cezaları konusunda hafta sonu ve gece infaz yöntemleri de uygulanacak. Bu haktan yararlanacak hükümlüler hafta içi dışarıda, hafta sonu hapiste olacak. Gece infazı konusundaki şartları yerine getirenler için de gündüz işe gidebilme imkânı sağlanacak.

Bu durumdaki hükümlüler, gündüz dışarıda, gece ise hapishanede kalan cezalarını tamamlayacak. Mevcut mevzuata göre, 6 ayın altındaki cezalar için bu yöntemler uygulanabiliyor. Yeni yapılacak düzenleme ile bu sürenin 2 yıla çıkarılması planlanıyor. Yasa çıktıktan sonra, 2 yıl ve altında hapis cezası kalanlar, Cuma günü saat 19.00’da cezaevine girecek ve Pazar günü saat 19.00’da çıkacak.

İkinci Yargı Paketi ve infaz düzenlemesiyle ilgili soru üzerine Gül, bu konudaki hazırlığın bütün yönleriyle sürdürüldüğünü söyledi.

Gül, bu kapsamda hâkim, savcı, akademisyen ve hukukçu milletvekillerinin görüşlerini belirttiğini bildirerek, “Bunun kapsamı, muhtevası, son hali TBMM’de AK Parti grubunun öncülüğünde diğer partilerle ortaya konacaktır.” diye konuştu.

Yargı paketinde özellikle hukuk usulüne ilişkin bazı düzenlemelerin öngörüldüğünü aktaran Gül, şunları kaydetti:

“İnfaz paketi ayrı. Bunun ötesinde hukuk yargılamalarına yönelik ayrı düzenleme var. 4,5 milyon dava, hukuk davası olarak görülüyor. Bu davaların 6 ila 8 ay daha erken bitmesi anlamında, yine noterlik ve idari usulle ilgili birtakım düzenlemelerin eş zamanlı olarak Meclis’ten çıkarak hayata geçmesini bekliyoruz.”

Hangi suçlara af gelecek? Af yasası son gelişmeler nelerdir? İkinci yargı paketi ne zaman Meclis’e gelecek?

İkinci yargı paketi, af yasası ve ceza indirimi hakkındaki son detayları öğrenmek isteyen vatandaşlar gelişmeleri yakından takip ediyor. Uzun bir süredir üzerinde çalışan yasa ve düzenlemeyle ilgili detaylar yavaş yavaş netleşmeye başladı. Hangi suçlara af geleceğini merak eden vatandaşlar af yasası ile ilgili gelişmeleri öğrenmek istiyor. Peki, hangi suçlara af gelecek? İkinci yargı paketi ne zaman Meclis’e gelecek? İşte af yasasında son gelişmeler…

Af yasası uzun süredir gündemde yer alan konular arasında bulunuyor. Üzerinde çalışan yasa ve düzenleme hakkındaki detaylar yavaş yavaş netleşiyor. Bu kapsamda af yasası hakkındaki açıklamaları yakından takip eden yüz binlerce kişi ceza infaz düzenlemesi ve af yasasındaki son gelişmeleri bilmek istiyor. Peki, af yasası ne zaman Meclis’e gelecek? İşte ikinci yargı paketi ve ceza indiriminde son durum…

AF YASASI VE CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİNDE SON GELİŞMELER

AK Parti’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı infaz sistemine ilişkin yasa teklifi, alternatif infaz yöntemlerinin de aktif olarak sistemde kullanılmasını öngörüyor. Bu yöntemler şöyle sıralanıyor:

EVDE İNFAZ

Belli yaşın üstündekilerin, belli suçlardan cezalarını evde geçirmeleri öngörülüyor. 65 yaş için 1 yıl, 70 yaş için 2 yıl, 75 yaş ve üstü için ise 4 yıla kadar kalan cezanın evde çekilmesi planlanıyor. Hamile kadınların cezalarını da evde geçirmeleri yönünde öneri teklifte yer alıyor. Uygulama elektronik kelepçe takılarak evlerinin dışına çıkılmaması şeklinde olacak.

HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU İNFAZ

Hükümlüler sabah işte olacak, akşam cezasını çekmek için cezaevinde kalacak. Ya da hafta içi normal hayatını sürdürüp hafta sonunun cezaevinde geçirecek. Mevcut sistemde çok fazla uygulanmada da 6 aya kadar olan suçlarda bu yöntem bulunuyor. Yeni düzenleme ile 2 yıla kadar hapis cezasını öngören suçlar için bu infaz yönteminin uygulanması planlanıyor.

DENETİMLİ SERBESTLİK

Denetimli serbestliğin kapsamı genişletilerek belli suçlarda denetimli serbestlik kapsamına alınması düşünülüyor.

6 SUÇU KAPSAMIYOR

Düzenlemenin terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçları kapsamayacağı öngörülüyor.

40 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Kısa süreli hapis cezaları konusunda hafta sonu ve gece infaz yöntemleri de uygulanacak. Bu haktan yararlanacak hükümlüler hafta içi dışarıda, hafta sonu hapiste olacak. Gece infazı konusundaki şartları yerine getirenler için de gündüz işe gidebilme imkânı sağlanacak. Bu durumdaki hükümlüler, gündüz dışarıda, gece ise hapishanede kalan cezalarını tamamlayacak. Mevcut mevzuata göre, 6 ayın altındaki cezalar için bu yöntemler uygulanabiliyor. Yeni yapılacak düzenleme ile bu sürenin 2 yıla çıkarılması planlanıyor. Yasa çıktıktan sonra, 2 yıl ve altında hapis cezası kalanlar, Cuma günü saat 19.00’da cezaevine girecek ve Pazar günü saat 19.00’da çıkacak.

Gündüz veya hafta içi işine gidip, gece veya hafta sonu cezaevine döneceklerin büyük bölümünün ‘Ekonomik suçlarla ilgili ceza alanlara’ uygulanacağı, böylece işlerini yürütebilmelerine imkân verileceği belirtiliyor. AK Parti kaynakları, ceza indirimi ve farklı infaz uygulamaları ile cezaevi dışına çıkacakların sayısının ilk etapta 40 bin civarında olacağını, ilerleyen süreçte ceza süreleri doldukça cezaevi dışına çıkacakların sayısının 100 bini aşacağını dile getirdi.

Corona virüs sonrası mahkumlara af talebi arttı.

Mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden düzenleme henüz meclise gelmedi. On binlerce mahkum ve mahkum yakını , infaz düzenlemesinin biran önce meclise gelmesini istiyor.

ADALET BAKANI CEZAEVLERDEKİ ÖNLEMLERİ AÇIKLADI

Önceki gün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül , cezaevlerinde alınan önlemler ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Kuruma ilk kabul işlemleri esnasında hastalık belirtisi gözlemlenen tutuklu ve hükümlüler, hastanelere sevk edilerek, sağlık raporları doğrultusunda ceza infaz kurumlarına kabul edilmektedir. İlk kabul işlemleri, tutuklu ve hükümlülerin son dönemde yurt dışına gidip gitmediği kolluk marifetiyle tespit edildikten sonra yapılmaktadır.

Yüksek ateş, öksürük gibi rahatsızlıkları gözlemlenen tutuklu ve hükümlülerin, gecikmeksizin hastaneye sevki sağlanmakta, tedavileri tamamlanan ve test sonuçları negatif çıkanlar kuruma kabul edilmektedir. Şu ana kadar ceza infaz kurumlarımızda koronavirüs testi pozitif çıkan tutuklu ve hükümlü bulunmamaktadır. Hastalık belirtisi gözlemlenmeyen ilk kez kuruma gelen tutuklu ve hükümlüler ise imkanlar dahilinde 14 gün süreyle ayrı bir bölümde tutulmaktadır.

Son dönemde yurt dışına çıkmış olan yabancı ve Türk vatandaşı ziyaretçilerin tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etmesine izin verilmemektedir. Gerekli görüldüğü takdirde açık görüş dahil bütün ziyaretlerin kademeli olarak sınırlandırılması planlanmaktadır.

Bütün ceza infaz kurumları için yeteri kadar ateş ölçer, dezenfektan ve temizlik malzemesi temin edilmiş olup salgın ihtimaline karşı bütün ceza infaz kurumlarında ilk müdahale esnasında gerekli olan tulum, maske, eldiven, gözlük, galoş, bone ve sıhhi önlük ihtiyacı giderilmiştir.”

İNFAZ DÜZENLEMESİNDE SON DURUM: NUMAN KURTULMUŞ AÇIKLADI

Mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesi hala Adalet Bakanlığı’nda. Tgrt Haber ‘e konuk olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, infaz düzenlemesi ile ilgili çalışmaların Adalet Bakanlığı tarafından sürdürüldüğünü , son aşamalara gelindiğini söyledi.

KORONA VİRÜSÜ SONRASI MAHKUM YAKINLARININ TALEPLERİ

İran ‘da 70 bin mahkumun korona virüsü sonrası tahliye edilmesi ile birlikte Türkiye ‘de de mahkumlar için bir düzenleme yapılması talepleri gündeme geldi. Mahkum ile mahkum yakınları infaz düzenlemesinin biran önce bitirilmesini istiyor.

19.03.2020 tarihli güncelleme:

İnfaz indirimi af yasası son dakika haberi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yargıda koronavirüs tedbirleriyle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yaptığı açıklamada, cezaevlerinde herhangi bir koronavirüs vakasına rastlanmadığını ifade etti. Bakan Gül, “Hafta sonu noter hizmetleri ertelenmiştir. Bütün noterlerde de 24 saat dezenfekte çalışmaları yapılmıştır” dedi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da korona sebebiyle infaz indirimlerini gündemine aldı. Peki af mı çıkacak? Cezaevlerine koronavirüs affı mı geliyor?

Koronavirüs nedeniyle af mı var? İşte detaylar. İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyada ölümlere sebep olan koronavirüsün Türkiye’ye de sıçramasıyla, ülke içinde tedbirler üst seviyeye çıkarıldı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da korona sebebiyle infaz indirimlerini gündemine aldı. Feyzioğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Cezaevleri kapasitesinin çok üzerinde dolu. Islah imkanı yok. Hem acilen bir defaya mahsus infaz indirimi yapmalıyız hem de kalıcı bir infaz reformu. Mükerrir herkesi kapsam dışı bırakmak yerine, kapsam dışı bırakılan suçtan sabıkası olanı kapsam dışı bırakmak daha yerinde olacaktır.” ifadesini kullandı

20 Mart 2020 Güncellemesi

İnfaz affı 2020 son dakika gelişmelerini burada paylaşalım

Uzun bir süredir Meclis’ gelmesi beklenen Af Yasası ve İkinci Yargı Paketi ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Geçtiğimiz gün Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılan koronavirüs zirvesinin hemen ardından saatler 19.00’ı gösterdiğinde ‘acil’ bir infaz düzenlemesi toplantısı gerçekleştirildi. Yaklaşık 1.5 saat süren toplanın ardından infaz düzenlemesi ile ilgili oldukça önemli kararlar alınırken, konuyla ilgili ayrıntılar ise ortaya çıktı. İkinci Yargı Paketi’nin içinde olması beklenen Af Yasası uzun bir süredir mahkûm ve aileleri tarafından takip edilen konular arasında yer alıyordu. Peki, Çankaya’da yapılan toplanın ardından Af Yasası, İkinci Yargı Paketi ve İnfaz düzenlemesinde son durum ne? İşte son dakika haberinin ayrıntıları…

BAŞKAN ERDOĞAN TALİMATI VERDİ! MAHKÛMLARA YÜZDE 50 İNFAZ İNDİRİMİ YOLDA
Hürriyet’in haberine göre, Hükümet yaklaşık 300 bin mahkûmun bulunduğu cezaevlerinde koronavirüs salgını riskine karşı, uzun süredir üzerinde çalışılan infaz düzenlemesini süratle çıkarmaya hazırlanıyor.

İşte detaylar
Çankaya Köşkü’nde önceki gün yapılan koronavirüs zirvesinden hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile akşam saat 19.00’da “acil” bir infaz düzenlemesi toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan ve yaklaşık 1.5 saat süren toplantıya AK Parti Grup Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş, Bülent Turan, Naci Bostancı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldı.

SÜREÇ BURAYA GETİRDİ

Edinilen bilgiye göre toplantıda Erdoğan, 18 yıldır bir infaz düzenlemesi kararının alınamadığını anlatarak, “Bir infaz düzenlemesi yapıyoruz. Süreç bizi buraya getirdi” dedi. Koronavirüs dolayısıyla cezaevlerinin boşaltılması tartışmalarının da gündeme geldiği toplantıda Erdoğan, sürecin getirdiği zorunluluklara işaret etti. Erdoğan, “Bu bedeli bir kişinin affıyla da bin kişinin affıyla da ödeyemeyiz. O yüzden geniş tutulmalı. Bu işi bir an önce çözün” talimatını verdi.

BU SUÇLAR ASLA GİRMESİN

Erdoğan toplantıda, TCK’daki cezasızlık düzenlemesinin aynı kalmasını ve “Cinsel suçlar, kasten adam öldürmek, madde madde ticareti, örgütlü suçlar, terör suçlarını işleyenler ile mükerrirlerin (tekrar suç işleyenler)” kapsam dışı bırakılmasını istedi.

Hürriyet’in ayrıntılarına ulaştığı taslakla cezasızlık algısı ortadan kaldıracak şekilde bir ay hapis cezası alan bile belirli bir süre cezaevinde kalacak.

KİMLERİ KAPSIYOR?

Cinsel, madde, örgütlü, terör suçlarını işleyenler ile mükerrirler (tekrar suç işleyenler) hariç cezaların infazı 2/3 (yüzde 67) yerine 1/2 (yüzde 50) olarak uygulanacak. Cezaevinde kalınacak sürenin 5’te 1’i denetimli serbestlikte geçirebilecek. Doğum yapan bir kadın, doğumun üzerinden 1.5 yıl geçmeden cezaevine konulamayacak. 70 yaşın üzerindekiler 2 yıl ve altındaki cezalarını, 75 yaşın üzerindekiler ise 4 yıl ve altında kalan cezalarını konutta çekecek. Taslak ana hatlarıyla şöyle: Bir yıllık otomatik denetimli serbestlik mekanizması sona eriyor. Örneğin 1 ay hapis cezası alan kişi de artık 12 gün cezasını açık cezaevinde geçirecek.

HAFTAYA MECLİS’TE

Mahkemelerin verdiği cezaların 2/3’ü (yüzde 67’si) yerine 1/2’si (yüzde 50’si) kapalı cezaevinde çekilecek. Doğum yapan kadınların aldıkları ceza 3 yıl ve altında ise bu ceza konutta infaz edilecek. Koşullu salıverilme süresinde herhangi bir yeni suçtan örneğin 1 yıl ceza alan bir hükümlünün, koşullu salıverildiği süreden sadece 2 yılı yanacak.

İnfaz düzenlemesiyle ilgili teklifin, bu dönemde Meclis gündemine getirilmesine muhalefetin de tepki göstermeyeceği, engel olmayacağı düşünülüyor. Düzenlemeye önümüzdeki hafta son şeklinin verilmesi ve ardından muhalefete sunulması planlanıyor.

70 YAŞA EVDE İNFAZ

Mevcut sistemle 70 yaş üzerindekilerin 1 yılın altında kalan cezalarının evde infazı mümkün. Bu süre şimdi 2 yıla çıkarılacak. 75 yaş ve üzerindekiler için ise 3 yıl olan süre ise 4 yıla yükseltilecek. Cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremeyeceğine dair Adli Tıp Kurumu tarafından rapor verilen kişiler 3 yıla kadar olan cezalarını konutta infaz edebilecek.

 

Kararara.com

Koronovirüs tehdidi hükümlü ve hükümlü yakınlarının uzun bir süredir beklediği infaz düzenlemesini yeniden gündeme getirdi. AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş ise infaz düzenlemesiyle alakalı son aşamaya gelindiğini söyledi.

KORONAVİRÜSTE DÜNYA ÇARESİZ! ÖLÜ SAYISI BİNLER!

Muş, “Meclis’te bu önümüzdeki hafta diğer siyasi parti gruplarıyla görüşmeler yapacağız. Onlarla görüştükten sonra teklifimizi nihai hale getirip Meclis Başkanlığına sunacağız” dedi.

Peki infaz düzenlemesinin bundan sonraki yol haritası ne şekilde olacak? Aslında Adalet Bakanlığı uzun bir süredir konunun tüm tarafları ile bir araya gelerek, kapsamlı bir çalışma yürütüyordu. Bu çalışmalar tamamlandı. Bakanlığın çalışması çok seçenekli olarak hazırlandı. HABERTÜRK daha önce bu çalışma neticesinde öngörülen düzenlemeleri haberleştirdi. Ancak paket uzun bir zaman geçmesine rağmen Meclis gündemine gelmedi.

TEDBİRLER ALINDI AMA…

Koronavirüs tehdidi nedeniyle cezaevlerinde de birçok önlem alındı. Dezenfekte çalışmaları ve giriş çıkışların kısıtlanması gibi atılan adımlar sayesinde şu ana kadar pozitif vakaya rastlanmadı. Ancak cezaevlerinin kapasitesinin çok üzerinde olması nedeniyle infaz paketi raftan indirildi. Çünkü 235 bin kapasitesi bulunan cezaevlerinde halen 300 bin dolayında tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Muhtemel bir virüs salgını bilançosunun etkilerinin en aza indirilmesi için bu kapasitenin azaltılması noktasında görüş birliğine varıldı.

KAPSAM GENİŞLEYEBİLİR

Ancak AK Parti Grubu bu hafta muhalefet partileri ile temas kuracak. Teklifte yer alan düzenlemeler müzakere edilecek. Teklifin kapsamının siyasi partilerden gelen önerilere göre genişleyebileceği ifade ediliyor. Cezaevlerinde arzulanan rahatlamanın sağlanması için özellikle; uyuşturucu madde ticareti ve örgütlü suçlar (organize suç örgütü) ile tekrar suç işleyenlerin kapsama alınmasını savunanlar da bulunuyor.

CHP TUTUKLULARI DA KAPSASIN İSTİYOR

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in düzenlemenin sadece hükümlüleri değil, tutukluları da kapsaması gerektiğini ifade etti. Uzun tutuklular ile hasta ve yaşlı tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilmesi gerektiğini savundu. CHP’nin bu önerisinin AK Parti tarafından nasıl karşılanacağı görüşmeler sonunda belli olacak.

30 BİN İLA 100 BİN ARASINDA KİŞİYE ERKEN TAHLİYE

Muhalefet partilerinin önerileri de alındıktan sonra teklifin kapsamı net olarak çizilecek. Kapsama göre; cezaevinden erken tahliye olacakların sayısının 30 bin ila 100 bin arasında değişebileceği ifade ediliyor. Tabi tahliye işlemi kademeli olarak gerçekleşecek.

NELER ÖNGÖRÜLÜYOR

Peki hali hazırdaki taslak metinde hangi düzenlemeler var ve bu düzenlemelere göre kaç kişiye tahliye yolu açılması öngörülüyor? Teklifte koşullu salıverilme oranının 2/3’ten 1/2’ye indirilmesi öngörülüyor. Terör suçları hariç diğer suçlarda 3/4’lük oranın ise 2/3’e indirilmesi değerlendiriliyor. Bu projeksiyona göre, ilk etapta yaklaşık 50-60 bin kişinin erken tahliye edilmesinin gündeme geleceği öngörülüyor. Denetimli serbestliğin cezanın infazının 1/5’i kadar uygulanması düşünülüyor. Ancak bir defaya mahsus denetimli serbestliğin belirli bir tarih öncesi işleyen suçların failleri için 2 ya da 3 yıl olarak uygulanması da seçenekler arasında bulunuyor.

KAPSAM DIŞINDA TUTULANLAR

Uyuşturucu ticareti suçu, cinsel suçlar, kasten adam öldürme, özel hayatın gizliliğini ihlal suçları, anayasal düzene karşı suçlar ile terör suçlarının kapsam dışında kalması öngörülüyor. Bu durumda cezaevinden tahliye olacakların sayısının
30 ila 40 bin arasında olacağı değerlendiriliyor.

DENETİM SÜRESİ 3 YIL OLURSA…

Koşullu salıverilme oranı 1/2’ye çekilirse denetimli serbestlik de 3 yıla çıkarılırsa ve sadece terör kapsam dışı bırakılırsa 30 bin olan tahliyenin 50-60 bin bandına çıkacağı ifade ediliyor.

KAPSAM GENİŞLERSE 100 BİNİ BULACAK

Kapsam genişletilirse tahliye sayısı 100 bini geçebileceği de dile getiriliyor. Özellikle; uyuşturucu madde ticareti ve tekrar suç işleyenlerin kapsama alınmasını savunanlar bulunuyor. Bu durumda sayının 100 bin dolayına rahatlıkla ulaşacağı belirtiliyor.

YAŞLILAR İÇİN DENETİM SÜRESİ 4 YIL

İnfaz paketine konulacak bazı geçici hükümler sayesinde cezaevinde ya da dışarıda 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ile 70 yaşını geçen hükümlüler için denetimli serbestliğin 4 yıl uygulanması değerlendiriliyor. Bu durumda da 2-3 bin civarında hükümlüye tahliye yolu açılacağı dile getiriliyor.

ALTERNATİF İNFAZ USÜLLERİ

İnfaz paketi ile ayrıca alternatif infaz usullerinin kapsamının da genişletilmesi öngörülüyor. Hafta sonu infaz, gece infaz, konutta infaz gibi usullere işlerlik kazandırılıyor. Yaşlılar, dezavantajlı gruplar ve yeni doğum yapan kadınlar için de önemli düzenlemeler yapılması hedefleniyor.

CEZAEVLERİNDE 300 BİN KİŞİ VAR

Öte yandan, cezaevlerinde halen 300 bin tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Bunların; 257 bini hükümlü yani cezaları kesinleşmiş kişilerden, 43 binini ise tutuklulardan oluşuyor. Tutuklu ve hükümlülerin 260 bin dolayı adli suçlardan, 37 bin dolayı terör suçlarından, 3 bin dolayı ise organize suç örgütü suçundan cezaevinde bulunuyor.

UYUŞTURUCUDAN 65 BİN KİŞİ CEZAEVİNDE

260 bin adli tutuklu ve hükümlünün; 65 bini uyuşturucudan, 45 bin dolayı hırsızlıktan, 34 bini adam öldürmeden, 27 bini yağma ve gasptan, 89 bini ise diğer suçlardan cezaevinde bulunuyor.

RAKAMLARLA CEZAEVİ

CEZAEVİ KAPASİTESİ: 235 BİN
HÜKÜMLÜ SAYISI: 257 BİN
TUTUKLU SAYISI: 43 BİN
CEZAEVİNDEKİ TOPLAM KİŞİ SAYI: 300 BİN

****

UYUŞTURUCU: 65 BİN
HIRSIZLIK: 45 BİN
CİNAYET: 34 BİN
TERÖR: 37 BİN
YAĞMA-GASP: 27 BİN
ÖRGÜTLÜ SUÇLAR: 4 BİN
DİĞER: 89 BİN
TOPLAM: 300 BİN

Devamı bu başlık altında paylaşılmaya devam edilecektir.

İnfaz affı ve denetimli serbestlik indirimi corona virüs tedbirleri kapsamında 23/03/2020 günü TBMM gündeminde görüşülmeye başlandı ve halen görüşülmeye devam edilmekte.

ÖNEMLİ BİLGİ: HENÜZ KANUN METNİ İÇERİĞİ YAYINLANMADI ANCAK AŞAĞIDA BELİRTİLEN DÜZENLEMELERİN YAPILACAĞI DEĞERLENDİRİLİYOR.

Af yasası son dakika bugün 24 MART 2020
2020 yılında korona virüs nedeniyle çıkarıldığından bahsedilen 3. yargı paketinde 01 MART 2020 tarihi esas alınıyor ve bu tarihlerden önce işlenmiş olan suçlar için cezaevlerinde geçirilmesi gereken süre 1/2 oranında indiriliyor. Ayrıca Denetimli serbestlik tedbiri ise hükümlüye bir kez 3 sene olarak uygulanacağı bildirildi.

Daha önce hükümlünün işlemin olduğu suça göre Denetimli Serbestlik tedbiri uygulama süresi 1 ile 2 yıl arasında iken şimdi 3 yıla çıkarılıyor. Tabi biraz sonra bahsedeceğimiz maddelerde de her suçun süresinin aynı olmadığından bahsedeceğiz.

Uyusturucu suçu da indirimden yararlanacak
Daha önce Uyusturucu kullanma ve bulundurma suçu ile Uyusturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti suçu da istisna suçlar içinde idi. Ancak MHP’in önerileri sonucunda bu suçların istisna suçlar arasından çıkarıldı.

Ayrıca yine MHP’nin önerisi ile istisna suçlar arasında daha önce yer bulan, Uyusturucu Kullanma ve Bulundurma (TCK 191) ile Uyusturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti suçu da kapsam içine alındı.

Bu suçlar ve kanun maddeleri şöyledir;

TCK 191; Uyusturucu maddeyi (madde, madde, madde vb.) kişisel kullanım amacıyla satın alan, herhangi bir surette uyusturucu maddeyi kabul eden ve kullanma amacıyla bulunduran kişi uyusturucu madde kullanma veya bulundurma suçunu işlemiş olur

TCK 188; Uyusturucu madde ticareti suçu, uyusturucu veya uyarıcı maddelerin imali, ithali, ihracı, ülke içinde satılması, satışa arz edilmesi, başkalarına verilmesi (temin etme), sevk edilmesi, nakledilmesi, depolanması veya ticaret amacıyla satın alınması, kabul edilmesi ile işlenen seçimlik hareketli bir suçtur.

Düzenleme sonrasında bu suçlardan ceza alanlarda yeni indirimden yararlanmaları sağlanacak. Daha önceki yargı paketinde bu suçlar istisna idi.

Evde Ceza İnfazı Uygulaması Geliyor
Yeni bir uygulama ise 60 yaşından büyük olan hasta hükümlüler 4 yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirinden yararlanabilecek. (Bu şartlarda hastanın rahatsızlığını belirtir bir sağlık raporu olması gerektiğini değerlendirmekteyiz.)

Yukarıda görüldüğü üzere istisna suçlardan olmayanlara denetim tedbiri 3 yıl iken, 60 yaşından büyük hasta hükümlüler için bu süre 4 yıl uygulanacak.

Bu uygulama da hamile olan hükümlüler ve yaşlılar belirli şartlara göre cezalarını evde infaz edecekler.

3. Yargı Paketi Taslağı Maddeleri

3. af yasası ve yargı paketi adıyla kamuoyunun gündemine gelen bu pakette yer alması beklenen bazı maddeler ise çıkarıldı. Bunlardan bir tanesi Terörle Mücadele Yasası’nın 7’nci maddesinin 2. fıkrasında yer bulan terör örgütlerini övme suçu ile alakalı idi. Bu suçtan ceza alanlar dosyalarını temyiz (yüksek mahkemeye itiraz) itirazında bulunabilecek iken bu düzenleme iptal edildi.

Mükerrer Suçlara İndirim Yok
Gerek sosyal medyada gerekse haber platformlarında defalarca tartışılan mükerrer suçlar yine kapsam dışına alındı. Mükerrer suç şahıs belirli şartlar altında birden fazla suça karışmış veya aynı suçu birden fazla işlemiş olması durumunda mükerrer olmaktadır.

3. Yargı Paketi 1/2 (Yüzde 50) İnfaz – Yatar Hesaplaması 2020

Ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklular tarafından aslında 5 yıl ceza indirimi beklenmekte idi. Ancak covid-19 salgını ve korona virüse karşı alınan önlemlere binaen bu yargı paketi hızlandırıldı. Hükümlülerin 3. yargı paketi hesaplaması ise şöyle yapılacak.

Ceza infaz kurumunda geçirilecek süre bazında 2/3 oranında indirim yapıldı ve şuan hükümlü 1/2 oranında indirim hakkına sahip oldu.

Kanun hükümlerine göre 1 veya 2 sene uygulanan denetimli serbestlik müdürlüklerinde cezaların infazı 01 MART 2020 tarihinden önce ki cezalar için 3 sene olarak uygulanacak. Bu kapsamda açık ceza infaz kurumlarında Denetimli Serbestliğe çıkmak için süre bekleyen binlerce hükümlü salıverilerek Denetimli serbestliğe sevkleri yapılacak.

01 MART 2020 Öncesi Suçlarda İnfaz Yatar Hesaplama Programı
Eğer kişi suçu 01 MART 2020 tarihinden sonra işlemiş ise ceza infaz kurumlarında yatması gereken süreden 1/2 oranı düşülecek. Bu oran sonrasında hükümlünün kapan cezasının 5’te biri (1/5) Denetimli Serbestliğe çevirilecek. Yani şahıs toplam cezanın 5’te 4’ünü (4/5) ceza infaz kurumunda yatacak.

Örnek bir hesaplama yapmak gerekir ise bahsedilen tarihten önce istisna olmayan bir suçtan süreli hapis cezası alan bir hükümlü cezaevinde yatması gereken süre 12 yıl ise yarı yarına indirim alacak ve bu süre 6 yıl olacak. Kişi ceza infaz kurumlarında 3 yıl kalacak ve son 3 yıl kala Denetimli Serbestlik yasasından yararlanarak tahliye edilecek.

Eğer kişinin almış olduğu süreli hapis cezasının tümü 6 yıldan ibaretse 1/2 indirim nedeniyle 3 yıla düşürülecek ve geriye kalan 3 sene hapis denetim tedbiri uygulanarak tahliye edilecek.

01 MART 2020 Sonrası İşlenen Suçlarda İnfaz-Yatar ve Denetimli Serbestlik Hesaplaması
Örneğin 1 Mart 2020 öncesi hüküm almış kişinin infaz kurumunda geçirmesi gereken süre 6 yıl ise cezası önce yarıya indirilip 3 yıla düşecek, 3 yıl da denetimli serbestlik olduğu için hapisten salınacak.

Eğer kişi aynı şekilde istisna dışı suçlardan birini 01 MART 2020 tarihinden sonra işlemiş olsun. Bu durumda şahıs 12 yıl hapis cezası almış ise 1/2 yarıya indirilecek. Geriye kalan 6 yılın 5’te biri denetime düşülecek. O da 14 ay 12 gün yapmaktadır. Kişi 4 yıl 9 ay 18 gün hapis yatacak.

Yine 6 yıl üzerinden hesaplama yapmak gerekirse şahsın toplam aldığı 6 sene hapis cezası 1/2 indirimi nedeniyle 7 ay 6 güne düşürülecek. Bu kapsamda şahıs 2 sene 4 ay 25 gün süresinde ceza infaz kurumunda cezası infaz edilecek.

10 YIL HAPİS CEZASI YATAR HESAPLAMA
01 MART 2020 tarihinden öncesi; 10 yıl 1/2 indirim = 5 yıl 3 yıl denetim düşümü, 2 yıl yatar kalacak.

01 MART 2020 sonrası işlenen suçlar; 10 yıl 1/2 indirim = 5 yıl 1/5 denetim indirimi 4 yıl kalacak. Şahıs 4 yıl boyunca hapis yatacak.

TÜM SUÇLULAR CEZA İNFAZ KURUMUNA GİRECEK
Kamuoyunda sıkça bahsedilen bir hususta yatar süresinin kanunlar nedeniyle bulunmaması nedeniyle suçluların adliyelerden salıverilmesi ile ilgilidir. Yapılan bu düzenleme ile 01 MART 2020 tarihinden sonra işlenen tüm suçlar da kişiler mutlaka ceza infaz kurumlarına girecekler.

Eğer kişi 20 gün hapis cezası almış olsa dahi bu süreden 1/2 oranında indirim uygulanacak ve ceza 10 gün kalacak. Bu süreye 10/5 = 2 gün denetim uygulanacak ve şahıs geriye kalan 8 günü cezaevinde geçirecek.

Uygulama öncesinde 3 yıldan az hapis cezası alanlar açık ceza infaz kurumlarına sevk ediliyor idi ve eğer süresi denetimli serbestliğe uygun ise denetim tedbiriyle salıverilmekte idiler. Ayrıca 1 seneden az hapis cezaları direk paraya çevrilmekte idi.

İyi Hal İndirimine İdare ve Gözlem Kurulları Karar Verecek
Daha önce yargılama aşamasında şahıslara iyi hal indirimi yapılmakta idi. Bu kapsamda cezanın bir kısmı şahsın duruşmada ki duruşu, mahkeme heyetine karşı hitabı göz önüne alınarak indirim uygulanmakta idi. Diğer tarafından Ceza İnfaz Kurumlarına sevk edilen tüm hükümlüler burada İdare ve Gözlem Kurullarınca ilk gözlem ve deneme gibi denetimlere tutulmaktadırlar. İşte hükümlüye yapılacak iyi hal indirimi İdare ve Gözlem Kurullarının tanzim ettiği 6 aylık denetim raporları sonucunda uygulanacak.

Bu kararın İdare ve Gözlem Kurullarının vereceği raporlara dayanarak İnfaz Hakimlikleri tarafından uygulanması bekleniyor.

Zira şahıs henüz ceza infaz kurumuna girmeden önce iyi halli olduğu yönünde indirim yapılmasının önüne geçiliyor.

Eğer şahıs ceza infaz kurumunda disiplin cezaları alırsa veya yeniden suç işlemesi yönünde olumlu kanaat oluşmaz ise cezasında indirim yapılmaması gündeme gelecek.

60 YAŞ ÜSTÜNE VE HAMİLE OLANLARA EV HAPSİ UYGULAMASI
Korona virüsü nedeniyle uygulaması erken tarihe alınan düzenleme ile terör yöneticileri hariç olmak üzere 60 yaş üstünde sürekli hastalığı bulunan şahıslar ile bakıma muhtaç olanlar tam teşekkülü hastanelerden durumu belirtir rapor almaları şartıyla cezaları evlerinde infaz edilmesine karar verilebilecek. Bu hükümlüler için bir kez olmak üzere Denetim Tedbiri 4 yıl süreyle uygulanacak.

Evde İnfaz Süresi Hesaplaması Nasıl Yapılacak?
65 yaş ve üstü hükümlüler için 1 SENE,
70 yaş ve üstü hükümlüler için 2 SENE,
75 yaş ve üstü ile hamile hükümlüler için 4 SENE
kalan ceza evde infaz edilebilecek. Bu cezaların infazında elektronik kelepçe adı verilen sistemin uygulanacağından bahsediliyor.

Daha önce infazın geriye bırakılması uygulaması 6 ay süreyle uygulanmakta idi. Korona virüsüne binaen erken çıkartılan yasa düzenlemesiyle bu süre 1 SENE olarak yapılandırılıyor. Yani ilgili makam cezanın infazını 1 yıl ara verdim diyebilecek.

Hangi Suçlar Yararlanamayacak?

3. Yargı paketinin dışında tutulan istisna suçlar ise aşağıda belirtilmiştir.

-Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmaeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs
-Cinsel istismar,
-Çocukların cinsel istismarı suçu,
-Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller,
-İnsan üzerinde deney suçu,
-İnsanlığa karşı işlenen suçlar,
-Kadına ve çocuğa şiddet,
-Kasten adam öldürme,
-Organ ve doku ticareti,
-Örgütlü terör suçları,
-Reşit olmayana cinsel istismar,
-Soykırım suçları,
-Terör suçları,

Koronavirüs salgını nedeniyle ceza infaz kurumlarında birçok tedbirin alındığı Adalet Bakanımız tarafından açıklanmıştı. Bu yargı paketi sayesinde ceza infaz kurumlarından 100 bin civarında hükümlünün tahliye edileceğinden bahsediliyor.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Henüz kanun yasalaşmadı. İndirim Oranları ve Tasarı yasalaştığında içeriğimiz güncellenecektir.

İnfaz Affı Mart 2020 Taslağı Tam Metni:
Cezalarda indirim yapan 3. Yargı Paketi, AK Parti’nin ittifak ortağı MHP ve muhalefetle yaptığı görüşmeler sonrası dün itibarıyla kesinleşti.

Düzenleme ile 1 Mart 2020’den önceki suçlarda infaz kurumunda geçirmesi gereken süreden ½ oranında indirim yapılacak ve denetimli serbestlik de bir defaya mahsus olmak üzere 3 yıl uygulanacak.

Böylece MHP’nin 5 yıllık önerisi de Cumhur İttifakı arasında yapılan uzlaşı ile denetimli serbestliğin 3 yıla indirilmiş oldu.

Ayrıca yine MHP’nin önerisi ile istisna suçlar arasında daha önce yer bulan, Uyusturucu Kullanma ve Bulundurma ile Uyusturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti suçu da kapsam içine alındı.

Bu suçu işleyenler de indirimden yararlanacak.

Yapılan bir diğer yeni düzenleme ile örgüt lideri olmamak kaydıyla 60 yaşından büyük hasta her mahkum denetimli serbestlikten yararlanacak ve bu kişilere 4 yıl olarak uygulanacak.

Ayrıca yargılamada reform yapılarak evde infaz uygulamasına geçilecek ve yaşlılar ile hamileler cezalarını evlerinde çekebilecek.

Pakette daha önce yer alması beklenen bazı maddeler de ayıklandı; Terörle Mücadele Yasası’nın 7’nci maddesinin 2. fıkrasında yer bulan terör örgütlerini övme suçuna ilişkin cezaların da temyize götürülmesine olanak sağlayan düzenleme paketten çıkarıldı.

Kapsam içine alınmayan mükerrer suçlara ilişkin indirim oranı da tüm eleştirilere karşın düzenlemede aynı kaldı.

İNDİRİM NASIL HESAPLANACAK

Adalet Bakanlığı ve AK Parti’nin üzerinde çalıştığı üçüncü yargı paketi, Covid-19 salgını nedeniyle hızlandırıldı.

Kapasitesinin 100 bin üzerine çıkan cezaevlerinde boşalmayı sağlamak amacıyla infaz kurumunda kalma süresini indirmeyi hedefleyen düzenleme üzerinde Cumhur İttifakı bileşenleri AK Parti ve MHP dün itibarıyla uzlaştı.

MHP’nin daha önce getirip, AK Parti’nin soğuk baktığı için geri çektiği cezadan infaz hükümlerine göre, çekmeleri gereken toplam ceza süresinden 5 yıl indirilmesini öngören öneri pakette farklı şekilde düzenlendi.

Bu kapsamda mevcut yasada infaz kurumunda geçirilmesi gereken süreden 2/3 oranında yapılan indirim, ½’ye yükseltildi.

Mevcut kanunda 1 yıl olan denetimli serbestlik süresi de MHP’nin önerisi dikkate alınarak 1 Mart 2020’den önceki cezalarda 3 yıl uygulanacak.

1 Mart 2020 sonrası suçlarda ise bir kişinin infaz kurumunda geçirmesi gereken süresinin ½’si düştükten sonra, geri kalan cezasının 1/5’i denetimli serbestlik olarak düşülecek, 4/5 hapiste kalacak.

Örneğin 1 Mart 2020 öncesi hüküm almış kişinin infaz kurumunda geçirmesi gereken süre 6 yıl ise cezası önce yarıya indirilip 3 yıla düşecek, 3 yıl da denetimli serbestlik olduğu için hapisten salınacak.

Bu kişi 1 Mart 2020 sonrası hüküm almışsa, 6 yıl yarıya inecek, kalan 3 yılın 1/5’i olan 7 ay 6 gün denetimli serbestlik olarak inecek; 2 yıl 4 ay 24 gün hapis yatacak.

Veya 20 yıl cezası olan mahkum eğer 1 Mart 2020’den önce hüküm almışsa, infaz kurumunda kalması gereken süreden ½ oranında indirilecek, ceza 10 yıla inecek; bundan da 3 yıl denetimli serbestlik düşülecek ve yatması gereken süre 7 yıla inecek.

Bu tarihten sonraki suçlarda ise denetimli serbestlik 1/5 olarak uygulanacak.

Buna göre 20 yıl ceza alan kişinin cezası ½ indirilip 10 yıla düşecek, bunun denetimli serbestlik için getirilen 1/5’i olan 2 yıl düşülecek, 8 yıl hapiste kalacak.

HER SUÇLU MUTLAKA CEZA İNFAZ KURUMUNU GÖRECEK

Düzenlemenin bu hale gelmesindeki amaç, mahkeme kapısından salıverilme olayına son vermeyi amaçlıyor.

Buna göre diyelim ki bir kişi bir ay bile hapis alsa cezaevinde kalacak; önce cezası ½ oranında düşürülüp 15 güne inecek, bunun da 1/5’i olan 3 gün denetimli serbestlik olarak uygulanacak ve 12 gün hapis yatacak.

Oysa daha önce bir yıldan az ceza alanların hepsi paraya çevriliyor ve hapishane yüzü görmeden mahkeme kapısından ayrılıyordu.

İYİ HAL İÇİN DE YENİ DÜZENLEME GELİYOR

Paket iyi hale ilişkin de düzenleme getiriyor.

Daha önce mahkeme sırasında eğer adli, ancak iyi hal uygulamasını baştan indirilmek yerine, 6 aylık denetimler sonucu yerine getirilecek.

Bu amaçla kurulan ancak çalışmayan infaz hakimlikleri kapsama alınacak, ayrıca Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun “dışarıda yeniden suç işlemeye yatkınlığını içeren” raporları da iyi hal için geçerli olacak.

Daha yargılama safhasında adli ve idare disiplinsizliği yoktur diye iyi hal indirimi uygulanmayacak.

HAMİLE VE 60 YAŞ ÜSTÜNE EV HAPSİ GELİYOR

Düzenleme reform niteliğinde bazı yeni düzenlemeleri de getiriyor.

En yeni düzenleme de terör örgütü yönetici olmamak kaydıyla 60 yaş üstünde bakıma muhtaç durumda olan veya sürekli hastalığı bulunanlar tam teşekküllü hastaneden rapor almak kaydıyla cezalarını evlerinde çekebilecek, bu kişiler için denetimli serbestlik bir defaya mahsus olmak üzere 4 yıl uygulanacak.

Ayrıca 65 yaş için 1 yıl, 70 yaş için 2 yıl, 75 yaş üstü ve hamileler için 4 yıla kadar kalan cezanın evde çekmesi hükmü de getirildi.

Eğer cezasının bitmesine 4 yıl kalmış ve 75 yaşına ulaşmış ise infaz süresini evinde tamamlayacak.

Bunun için elektronik kelepçe yöntemi uygulanacak.

Bir yeni düzenleme de infazın geriye bırakılmasına ilişkin; mahkumiyeti 10 yılın altında ise 6 ay infaza ara verilebiliyordu, bu süre bir yıla çıkacak.

MHP VE CHP’DEN TAM DESTEK

MHP 5 yıllık teklifini geri çekerken, lideri Devlet Bahçeli infaz düzenlemesi ile ilgili olarak, “AK Parti ikinci yargı paketini TBMM’den geçirecek siyasal çoğunluğa sahiptir” demişti.

Yeni pakette MHP’nin de önerileri dikkate alındı.

Geçmişteki 5 yıllık indirim düzenlemesinin hazırlayıcılarından MHP’nin Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız dünkü sohbetimizde görüşmelerini tamamladıklarını ve pakete destek vereceklerini bildirdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de önceki gün yaptığı açıklamada cezaevlerinin kapasitesini çok aştığını belirterek pakete olumlu baktıklarını açıklamış ve eklemişti:

“Burada konuya yaklaşımımız, tarihsel yaklaşımımızla uyumludur. Türkiye’deki cezaevlerinin kapasite sorunu vardır. Cezaevlerinde insanlık dışı bir infaz sistemi uygulanmaktadır. Yapılacak düzenlemeye olumlu katkı vereceğiz. Temel yaklaşımımız, reddedici değildir, uzun süredir yaptığımız çağrının karşılık bulduğunu görüyoruz. Üzerinde çalışacağız ve olumlu katkı sağlayacağız.”

KAPSAM DIŞI SUÇLAR:

Paket ile getirilen infaz indiriminden yararlanamayacak suçlar ise şöyle:

“Terör suçları, örgütlü terör suçları, kasten adam öldürme, cinsel istismar, kadına ve çocuğa şiddet, soykırım suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar, insan üzerinde deney suçu, organ ve doku ticareti, reşit olmayana cinsel istismar, çocukların cinsel istismarı suçu, devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs, TCK’nın 76’ncı maddesinde düzenlenen (Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet veya köleleştirme, kişi hürriyetinden yoksun kılma, bilimsel deneylere tabi kılma, zorla hamile bırakma, zorla fuhşa sevk etme) suçların tamamı her türlü eziyet, işkence, Atatürk aleyhine işlenen suçlar ve Orman Kanunu’na aykırı suçlar…”

25 Mart 2020 Tarihli 02:24 Güncelleme

Muhalefet partileri Adalet ve Kalkınma Partisi ‘nin (AKP), koronavirüs salgını nedeniyle öncelikli gündemine aldığı yeni infaz paketine iki önemli konuda itiraz etti.

AKP yöneticilerinin ziyaret ederek görüşlerini aldığı muhalefet partilerinin sözcüleri, “çocuk yaştakilerle evlenenleri” de kapsayan cinsel istismar suçları ile uyuşturucu imal, ticaretini yapanların infaz indirimi kapsamından çıkarılmasını istedi.

Cinsel istismar suçları ile ilgili kısmi değişiklik ya da tümüyle paketten çıkarma seçeneğini değerlendireceği mesajı veren AKP muhalefetle uzlaşma sağlanması halinde infaz düzenlemesine ilişkin yasa teklifini bu hafta TBMM Başkanlığı’na sunmayı, gelecek hafta da yasalaştırmayı planlıyor.

AKP Grup Başkanvekilleri Cahit Özkan, Mehmet Muş ve Adalet Bakanlığı yetkilileri dün muhalefet partileri CHP, İYİ Parti ve HDP gruplarını ziyaret ederek, bir gün önce muhalefete ilettikleri infaz düzenlemesine ilişkin teklif taslağı ve cezaevlerindeki son duruma ilişkin bilgi verirken, muhalefet partilerinin önerilerini aldı.

CHP’nin itiraz ve önerileri neler?

AKP yöneticilerinin ilk durağı CHP oldu. Grup Başkanvekilleri Engin Özkoç, Engin Altay ve partinin hukukçu milletvekillerinin de katıldığı görüşmede “uyuşturucu ticareti” suçları ile cinsel istismar, kadına şiddet suçlarının infaz paketi dışında bırakılmasını istedi.

CHP, Terörle Mücadele Yasası’ndan kaynaklı mağduriyetlerin giderilmesinin yanı sıra tutuklu gazeteci, akademisyen ve muhaliflere yönelik de düzenleme yapılmasını önerdi.

AKP heyetinin ağırlıklı olarak muhalefetin önerilerini dinlediği belirtilirken özellikle Fethullah Gülen yanlılarına tahliye yolunu açacağı kaygısıyla terör suçlarının infaz indiriminden yararlanmasına karşı olduğu belirtildi.

Görüşme sonrasında kulislere yansıyan bilgilere göre CHP, cinsel istismar suçlarını “kırmızı çizgi” olarak belirledi ve tekliften istismar suçlarının çıkarılmaması halinde destek vermeyecekleri mesajını da iletti.

İYİ Parti: İstismar tanımı ve çocuk evliliklerine karşı yeni düzeleme

AKP heyeti ile görüşen İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise cinsel istismar ve uyuşturucu suçlarına ilişkin partisinin çekincelerini iletti.

Edinilen bilgiye göre İYİ Parti, cinsel istismar suçunun yapılacak yeni bir düzenlemeyle yeniden tanımlanması, çocuk yaştakilerin evlendirilmesi nedeniyle cinsel istismar suçunu işleyenlere ilişkin de ayrı bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini, teklifte istismar suçlarının kapsam dışında bırakılmasını istedi.

HDP: Siyasi suçlular kapsama alınmalı

HDP ise başta eski HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere, şiddete karışmamış siyasetçi, gazeteci, siyasetçilerin de infaz kapsamına alınması talebinde bulundu.

HDP de diğer muhalefet partileri gibi kadına ve çocuğa yönelik cinsel istismar, uyuşturucu ticareti suçlarının kapsam dışında bırakılmasında ısrarlı ve bu haliyle Meclis’e sunulması halinde destek vermeme eğiliminde.

Cinsel istismar suçu paketten çıkarılabilir mi?

Görüşmelerde, pakette yapılacak düzenlemelerin bazılarının esnetilebileceği ve bu konuda iktidarla muhalefet partilerinin grup yöneticileri arasındaki diyaloğun sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Yansıyan bilgilere göre AKP, cezaevlerinde en büyük kesimi oluşturan uyuşturucu suçlarından cezaevinde kalanların infaz indirimi kapsamından çıkarılmasına sıcak bakmıyor.

Ancak AKP’nin ilk infaz taslağında da yer almayan cinsel istismar suçlarıyla ilgili yeni bir formül getirmesi ya da tümüyle kapsam dışı bırakılması olasılık dahilinde değerlendiriliyor.

Cinsel istismar suçlarının infaz indirimi kapsamına alınmasının en önemli gerekçelerinden birisi, çocuk evlilikleri gösteriliyor.

AKP, anlaşmalı olarak evlenen ve bu evlilikten çocuğu olanların, cinsel istismar suçu nedeniyle cezaevinde olması nedeniyle ailelerin mağduriyet yaşadığını savunuyor.

Teklif ne zaman verilecek?

AKP, muhalefetin de önerileri doğrultusunda son şeklini vereceği infaz düzenlemelerini içeren 3. yargı paketini bu hafta içinde TBMM Başkanlığı’na sunmayı, gelecek hafta da yasalaştırmayı planlıyor.

İnfaz paketinin öncelikle çıkarılması kararı nedeniyle, geçen hafta Meclis’e sunulan 2. yargı paketinin TBMM Adalet Komisyonu’ndaki görüşmeleri ertelendi.

Uzlaşma sağlanması halinde komisyon gündemine infaz paketinin alınması bekleniyor.

Cezaevlerinde hangi suçtan kaç kişi bulunuyor?

Edinilen bilgiye göre cezaevlerindeki son durumla ilgili Adalet Bakanlığı yetkilileri muhalefet partilerine sunum yaptı. Buna göre cezaevlerinde 300 bin dolayında tutuklu ve hükümlü bulunuyor.

Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre cezaevlerinde kalanların yaklaşık 22 binini cinsel istismar, 18 bini, mükerrer olarak aynı suçu işleyenlerle birlikte yaklaşık 80 binini de uyuşturucu suçlarından hüküm giyen ya da tutuklu bulunanlar oluşturuyor.

Bakanlık verilerine göre hırsızlıktan 45 bin, dolandırıcılıktan da 7 bin dolayında kişi cezaevinde bulunuyor.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Henüz kanun yasalaşmadı. Tasarı yasalaştığında İndirim Oranları ve içeriğimiz güncellenecektir.

Konuyla ilgili soru ve yorumlarınız için aşağıdaki linki kullanın:
Soru – cevap forumu ve bilgi paylaşımı

“Son dakika af haberleri: 2020 af yasası ve ceza indirimi ne zaman çıkacak, son durum nedir?” üzerine 12 yorum.

  1. Avatar

   Sanığa verilen ceza 4 yıl 2 ay 0 gün hapis cezasıdır.

   Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 2 YIL 1 AY 0 GÜN HAPİS cezasıdır.

   Sonuç ceza 2 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

   Sanık 0 YIL 1 AY 0 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

   Sanığa verilen ceza 3 yıldan fazla ve 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliğinin 6. maddesindeki ‘cezaları on yıldan az olanlar bir ayını kapalı kurumlarda infaz edip, iyi hâlli olma ve koşullu salıverilme tarihine 7 yıldan az süre kalması’ şartı gereğince; 1 ay kapalı ceza infaz kurumunda kaldıktan sonra açık ceza infaz kurumuna alınır.

  1. Avatar

   Sanığa verilen ceza 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezasıdır.

   Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 2 YIL 4 AY 3 GÜN HAPİS cezasıdır.

   Sonuç ceza 2 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

   Sanık 0 YIL 4 AY 3 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

   Sanığa verilen ceza 3 yıldan fazla ve 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliğinin 6. maddesindeki ‘cezaları on yıldan az olanlar bir ayını kapalı kurumlarda infaz edip, iyi hâlli olma ve koşullu salıverilme tarihine 7 yıldan az süre kalması’ şartı gereğince; 1 ay kapalı ceza infaz kurumunda kaldıktan sonra açık ceza infaz kurumuna alınır.

  1. Avatar

   Sanığa verilen ceza 25 yıl 0 ay 0 gün hapis cezasıdır.

   Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 12 YIL 6 AY 2 GÜN HAPİS cezasıdır.

   Sonuç ceza 2 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

   Sanık 10 YIL 6 AY 2 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

   Sanığa verilen ceza 10 yıldan fazla olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliğinin 6. maddesindeki ‘cezasının onda birini kapalı kurumlarda infaz edip, iyi hâlli olma ve koşullu salıverilme tarihine 7 yıldan az süre kalması’ şartı gereğince; 5 YIL 6 AY 2 GÜN HAPİS cezasını kapalı ceza infaz kurumunda çektikten sonra açık ceza infaz kurumuna geçer.

 1. Avatar

  Eşim 2016 da firar etti ve sahte kimlikle yakalandı ayrıca 21 gün hücre cezası vardı hücre cezası 15 güne düşürülerek hücreye girdi şuan hücre cezasını yatıyor cumartesi günü acık cezaevine sevk edilecekmiş içerden çıkma olasılığı nedir cevap verirmisin lütfen

  1. Avatar

   Aldığı cezanın ne olduğunu ve kaç gündür içerde olduğunu yazarsanız hesaplamaya çalışırız.

   1. Avatar

    Firar etti 21 gün hücre cezası vardı sahte kimlikle yakalandı ve 27 gün kapalı cezaevinde daha sonra hücreye aldılar 13 gün oldu hücreye girişi cumartesi günü hücreden çıkartacaklar 40 gündür kapalı cezaevinde yatıyor dediklerine göre hücreden çıkınca acık cezaevine göndereceklermiş sahte kimliğin cezasını içerde yatarmı yoksa denetimliye çıkma olasılığı var mı ?

 2. Avatar

  Ben terör örgütü üyeliğinden 6 yıl 3 ay 15 gün ceza aldım. Ayrıca 10 ay da içerde kaldım. Yatar daha ne kadardır

 3. Avatar

  1 yıl 3 ay…
  ( 31.08.2016.. 1/2 )
  2 ay 15 gün…
  (15.10.2016.. 2/3)
  1 yıl 11 ay 26 gün…
  (01.09. 2017.. 3/4 1.tekerrür)
  9 ay…
  (15.09.2017.. 3/4 1.Tekerrür)
  7 ay 15 gün…
  (01.01.2019 3/4 1.tekerrür)

  Yatarım Ne Olur..

 4. Avatar

  1 yıl 3 ay…
  ( 31.08.2016.. 1/2 )
  2 ay 15 gün…
  (15.10.2016.. 2/3)
  1 yıl 2 ay 26 gün…
  (01.09. 2017.. 3/4 1.tekerrür)
  9 ay…
  (15.09.2017.. 3/4 1.Tekerrür)
  7 ay 15 gün…
  (01.01.2019 3/4 1.tekerrür)

  Yatarım Ne Olur..

Bir cevap yazın