Kiraya Verilen Evde Su Basması Olursa Masrafları Kim Karşılar? Ev Sahibi Mi Kiracı Mı Sorumludur? – Hukuki Makaleler

Kiraya Verilen Evde Su Basması Olursa Masrafları Kim Karşılar? Ev Sahibi Mi Kiracı Mı Sorumludur? – Hukuki Makaleler
Ev sahipleri ile kiracılar arasında zaman zaman anlaşmazlıklar ortaya çıkabilmektedir. Esasında bu anlaşmazlıkların tamamının hukuki bir çözüm yolu bulunmaktadır. Ancak taraflar bunu kabul etmedikleri için anlaşmazlıklar çekişmeli hukuki süreçlerin başlangıcı olabiliyor. Özellikle de bir evin kiraya verilmesi sonrasında o evde su baskını meydana gelirse masrafların kime ait olduğu anlaşmazlıklara yol açabiliyor.

 

SU BASMASINDA SORUMLULUK KİMİN?

Kiraya verilen evde gerçekleşen su basması olayında kiracıların da büyük zararları meydana gelebiliyor. Böyle bir durumda kiracılar zararlarının tanzimi için ev sahiplerinden talepte bulunurken ev sahipleri de kiracılarından su basması nedeniyle eve verilen hasardan dolayı masrafların karşılanmasını istiyorlar. Peki böyle bir durum hukuk ne diyor? Mahkeme süreci başlarsa ev sahibi mi yoksa kiracı mı kazançlı çıkar?

KULLANIM HATASI VEYA İHMAL TESPİT EDİLİRSE SORUMLULUK KİRACININ

Kiraya verilen evin su basması sonucu zarar görmesinin ardından zararın kim tarafından karşılanacağının belirlenmesi için öncelikle su basmasının nedenine bakılıyor. Su basmasının oluşmasında bir kullanım hatası veya ihmal olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır. Eğer kullanım hatası veya ihmal tespit edilmişse oluşan hasarın tamamı kiracı tarafından karşılanır.

TESİSAT YIPRANMASINDA MASRAFLARI EV SAHİBİ ÖDER?

Yapılan inceleme sonucunda su tesisatında bir kusur veya yıllar içerisinde kullanımdan dolayı olağan yıpranma tespit edilirse böyle bir durumdan kiracılar sorumlu tutulamazlar. Oluşan hasarın tamamı ev sahibi tarafından ödenmek zorunda kalınır. Kiracının zarar gören eşyalarını yenilemesi de ev sahibinin sorumluluğunda olur. Mahkeme süreci başlarsa mahkemede bu şekilde karar verilir.

Ev sahipleri ile kiracılar arasında bu şekilde yaşanan süreç için mahkeme yoluna başvurmadan çözüm bulmak daha maliyetsizdir. Bunun için taraflar su basmasının nedenini inceleyecek bir uzmandan yardım alarak ona göre bir anlaşmaya varabilirler. Meydana gelen hasarın kim tarafından karşılanacağı da böylelikle tespit edilir.

Bir Cevap Yazın