Maske cezalarına nasıl itiraz edilir? – Av. Osman Talha Yıldız

Son dönemin en önemli konularından bir tanesi de maske takmama cezası oldu. Bazen evden çıkarken maske takmayı unutabiliyor veya evimizde maske kalmadığı için, dışarıya maskesiz çıkabiliyoruz.Bu gibi durumlarda Maskesiz sokağa çıkma yasağını ihlal eden vatandaşlara idari para cezası gibi yaptırımlar uygulanmakta!Peki cezayı yedik, şimdi ne yapacağız? İşte bu noktada,yapmamız gereken adımları sizlere bu yazı da anlatacağız. Peki nasıl itiraz edeceğiz? Gelin alınan emsal karara bir bakalım.

Maske takmayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi uyarınca 900 TL idari para cezası uygulanacaktır. Maskesiz sokağa çıkma cezalarına itiraz; cezaların kişilere tefhim veya tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde idari para cezasının uygulandığı yerdekiSulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır. Süresi içerisinde idari para cezasına kişi tarafından itiraz edilmediği veya Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan itiraz reddedildiği takdirde idari para cezaları kesinleşecektir ve idari para cezasına itiraz etme hakkı ortadan kalkacaktır. Yalnızca kolluk görevlileri tarafından idari para cezası kesilmiş olduğu durumlarda değil, diğer durumlarda da idari para cezalarına itiraz edilebilecektir.

Yargıtay 19. Ceza Dairesi, Bolu’da maske takmadığı gerekçesiyle Kabahatler Kanunu’na aykırı davranmaktan 392 TL ceza kesilen vatandaşın itirazını haklı bularak, insanları uyaran levha ve afişlerin asılması gerektiğini ifade etti.

Bekçiler, Kabahatler Kanunu’na aykırılıktan 392 TL idari para cezası kesti. Bolu Sulh Ceza Hakimliği cezaya itiraz eden vatandaşın itirazını haklı bularak, cezayı kaldırdı. Yargıtay 19. Ceza Dairesi ise polisin ve bekçilerin maske takmayanlar hakkında idari para cezası kesemeyeceği ancak tutanakla valiliğe bildirebileceğine karar verdi. Kısaca özetlemek gerekirse bir polis veya bir bekçinin size idari para cezası yazması halinde mahkemeye itiraz ederek cezanın iptalini isteyebilirsiniz. Yargıtay 19. Ceza Dairesi ise polisin maske takmayanlar hakkında idari para cezası kesemeyeceği ancak tutanakla valiliğe bildirebileceğine karar verdi.

Cezalara itiraz etmek istemeyen vatandaşlar bu cezaları 15 gün içerisinde ödemeleri durumunda ceza tutarı üzerinden %25 oranında indirim yapılarak ödenebilecektir. Vatandaşlar bu cezaları kendilerine en yakın maliye veznelerine ödeyebilecekleri gibi, vergi dairesinin resmi internet sitesi üzerinden de ödeme yapabileceklerdir.

Fakat Sulh Ceza Hakimliği’ne vatandaş tarafından yapılan itirazın, mahkeme tarafından kabul edilerek, maske takmama cezasının kaldırılacağı yönünde kesin bir karar bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın