PDF Uzantılı Dosyalar UDF Formatına Nasıl Çevrilir? PDF Uzantılı Dosyalar UYAP’a Nasıl Yüklenir?

PDF Uzantılı Dosyalar UDF Formatına Nasıl Çevrilir? PDF Uzantılı Dosyalar UYAP’a Nasıl Yüklenir?

PDF Uzantılı Dosyalar UDF Formatına Nasıl Çevrilir? PDF Uzantılı Dosyalar UYAP’a Nasıl Yüklenir?

 

Uyap doküman formatı olan .udf formatı ülkemize özgü ve yalnızca Uyap Kelime İşlemci tarafından oluşturulan bir dosya uzantısıdır. Bu nedenle .pdf uzantılı dosyaları .udf’ye dönüştürmek biraz zordur. Bunu yapabilmenin farklı birkaç yolu olabilir:

1 – .pdf uzantılı bir belgeyi aşağıdaki linkte olan programı kurduktan sonra .tif belgesine dönüştürebilirsiniz:

pdf converter

2 – .pdf uzantılı dosyaları öncelikle Word formatına dönüştüren programları kullanabilirsiniz fakat bu durumda yazım hataları ihtimali ile karşılaşabileceğinizi belirtmeliyiz. Bu programların en ünlülerinden biri ABBYY Finereader programıdır:

http://finereader.abbyy.com/

Bu programı kullanarak .pdf dosyasını .doc dosyasına çevirip içeriğindeki yazıları Uyap Kelime İşlemci’de açacağınız yeni bir belgeye yapıştırıp .udf uzantılı belge elde edebilirsiniz.

Doğru çözüm için belge içeriği ve ne şekilde göndermek istediğinizi belirtmeniz gerekir. Yukarıda da belirtildiği gibi kendi tarayacağınız evrakı doğrudan .tif uzantısı ile tarayabilir ve gönderebilirsiniz. Size .pdf olarak gelmiş belgeyi de .tif’e dönüştürüp Uyap’tan gönderebilirsiniz.

İçeriğinde değişiklik yapacağınız evrakı .pdf’ten .doc’a dönüştürmeniz gerekir. Ancak o zaman değişiklik yapıp .udf uzantılı olarak gönderebilirsiniz.

3-Boş bir word dökümanı açıp, resim belgesini, fareyle tutup içinde bırakırsanız, resmi word’ün içine aktarmış olursunuz ve daha sonra word formatında kaydedebilirsiniz.

Ancak yukarıda belirtildiği gibi zaten resim olan bir dosyayı TIFF’e çevirmek aslında oldukça zahmetsiz ve kolay. Irfanview gibi ücretsiz bir resim programı kullanırsanız açtığınız resmi, TIFF dahil istediğiniz formatta kaydedebilirsiniz. Aynı şekilde internette bu işlemi ücretsiz yapan pekçok site de var. Örneğin:
http://image.online-convert.com/convert-to-tiff

4-Dosya uzantısı UDF veya .udf dosyalar kolayca PDF printer yardımıyla PDF’e dönüştürülebilir.

PDF printer sanal bir printer olup herhangi bir printer gibi kullanılabilir. Tek farkı, PDF printerı PDF dosyaları oluşturur. PDF printer dosyanın içeriğini PDF dosyasına dönüştürür.

Bu şekilde herhangi dosyadan PDF sürüm oluşturabilirsiniz. Sadece, “yazdır” düğmesini tıklatın ve sanal PDF yazıcıdan “yazdır” ı tıklayın. UDF dosyası varsa, dosyayı basarak PDF’e dönüştürebilirsiniz.

Nasıl çalışır:

 1. PDF24 Creator’u yükleyin
 2. .udf dosyasını okuyucu ile aç
 3. Sanal PDF24 PDF yazıcı dosya yazdırın.
 4. PDF24 yardımcısı farklı kaydetme, email ve PDF kaydetme menülerini açar.

PDF24 creator hakkında daha fazla bilgi

Bilgisayar Üzerinden UDF Dosyasını PDF’ye Çevirme:

 • Bilgisayarınıza en güncel UYAP Editör programını https://www.uyap.gov.tr/ üzerinden direkt olarak indirebilirsiniz.
 • UYAP Editörü bilgisayarınıza indirildikten sonra birkaç aşamadan oluşan kurulum işlemini tamamlayın.
 • Kurulum sonrası PDF formatına çevirmek istediğin UDF dosyasını UYAP Editörüne aktarın.

PDF Olarak Kaydet Adımı

 • Yukarıdaki “Dosya” sekmesinden “PDF Olarak Kaydet” butonuna tıklayın.

UDF'yi PDF Kaydetme

 • PDF dosyasının kaydedileceği konumu belirleyip, “Kaydet” butonuna tıklayın.

UDF’yi PDF’ye çevirmek bu kadar kolay…. UYAP Editöründe yapılan iyileştirmeler ve güncelleştirmeler artık bizlere bu imkanı da tanımaktadır. Yukarıdaki işlemi ister Windows isterseniz de macOS üzerinden sağlayabilirsiniz.

Android ve iOS üzerinden UDF’yi PDF’ye Çevirme:

Uyap Doküman Editör uygulaması üzerinden de UDF dosyasını PDF formatına dönüştürebilirsiniz. Android veya iOS cihazınızın uygulama marketine giriş yaparak “Uyap Doküman Editör” araması sağlayın ve çıkan sonuçlardan ilgili uygulamayı mobil cihazınıza indirin.

Uygulamayı yükledikten sonra uygulamanın “Göz At” sekmesinden UDF dosyasını bulun ve açın. Açılan ekranın sağ üst kısmında “Alt Alta Üç Nokta” butonu olacaktır. Buraya dokunarak “PDF Olarak Çıkart” seçeneğini seçin. Ardından kaydedileceği alanı seçerek UDF dosyasını PDF olarak kullanabilirsiniz.

“PDF Uzantılı Dosyalar UDF Formatına Nasıl Çevrilir? PDF Uzantılı Dosyalar UYAP’a Nasıl Yüklenir?” üzerine 6 yorum.

 1. udf diye universal bi format yokki, udf formatı saçmalığı türkiye özgü bi saçmalık haliyle udf den pdf ye çeviri yapamıyorsun..!

 2. pdf den udf ye nasıl çeviririz diye aratıyoruz siz bize tif e nasıl çevriliri anlatıyorusnuz. boşa zaman kaybı.

 3. bu nasıl iştir kullanmadığım program kalmadı udf yok ayrıca tum dosyaları denedim udf olmalı diyor

Bir Cevap Yazın