YARGITAY’DAN EMSAL KARAR: ARACIN KİLOMETRESİNİ DÜŞÜRENE HAPİS

YARGITAY’DAN EMSAL KARAR: ARACIN KİLOMETRESİNİ DÜŞÜRENE HAPİS

Siz kıymetli okuyucularıma bu hafta ceza hukukunda en çok merak edilen ve emsal bir karar olarak karşımıza çıkan aracın kilometresini düşürenlere ilişkin Yargıtay tarafından emsal nitelik teşkil eden kararını örneklerle birlikte anlatmaya çalışacağım.

Son dönemde karşımıza çok sık çıkan dolandırıcılık vakalarına bir yenisi daha eklenmiştir. Araç almak isteyen kişileri hedef alan yeni uygulamada aracın kilometre ayarını düşüren kişilere ilişkin karar dikkatleri üzerine çekmiştir. Yargıtay tarafından ceza hukuku konusuna ilişkin özellikle araç satın alacak kişileri ilgilendiren verilmiş çok önemli bir karar bulunmaktadır.

“Yargıtay’dan emsal karar: Aracın kilometresini düşürene 10 yıl hapis”

Tüketicilerin mağduriyetine sebep olan 2. el araçlarda kilometre düşürülme olayıyla ilgili milyonlarca tüketiciyi yakından ilgilendiren karara Yargıtay tarafından imza atılmıştır. Yargıtay, kilometresi düşürülen aracın değerinin üzerinde satılmasının Türk Ceza Kanunu m.158 uyarınca “nitelikli dolandırıcılık” suçunu oluşturduğuna karar vermiştir.

İnternet sitesi üzerinden 68 bin kilometrede bir otomobil için ilan sahibiyle anlaşmaya varan bir tüketici, bir süre sonra arızalanan otomobilini yetkili servise götürünce büyük şaşkınlık yaşayarak hukuki yollara başvurma kararı almıştır. Aracın gerçek kilometresinin 200 bin olduğunu öğrenince dolandırıldığını anlayan mağdur tüketici, ilgili yerin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuş olup, yapılan soruşturma neticesinde şüpheliler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame iddianame düzenlenmiştir. İddianame Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmiş ve sanık hakkında yarılama başlamıştır.

Aracı satan kişi sanık sıfatı ile Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmış olup toplanan deliller ve alınan ifadeler ışığında, ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından hapis cezasına çarptırılmıştır. Sanık, Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen hapis cezası karara itiraz ederek dosyayı Yargıtay’a taşımıştır. Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay; kilometresi düşürülmüş aracı değerinin üzerinde satmanın, ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçunu oluşturduğuna dikkat çekti.

Yargıtay’ın vermiş olduğu kararda şöyle denilmektedir;

“Davacının aracı satın aldığı ancak aracın yetkili servise götürülmesi ile, aracın kilometre saatinin değiştirildiğinin ve 200 bin kilometrede olduğunun tespit edilmiştir. Bu suretle sanığın nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediğinin iddia edildiği olayda; tüm dosya çerçevesine göre sanığın mahkûmiyetine yönelik mahkemenin kabulünde isabetsizlik görülmemiştir. Mahkeme hükmünün onanmasına oy birliği ile kabul edilmiştir.”

KİLOMETREYİ DÜŞÜRÜP ARAÇ SATANLARA 10 YIL HAPİS

Aracın gerçek değerinden daha yüksek değere satmak için yapılan hilelerden biri de aracın kilometresini düşürmek olduğu görülmektedir. Gerek teknik yöntemlerle gerekse de yeni araçlarda yazılım vasıtasıyla araçlarım kilometre değeri düşürülmektedir.

Araçlarda kilometresi aracın değerini etkileyen asli unsurlarından birisi olarak görülmektedir. Aracın yıpranma payının hesaplanması ve ileride çıkabilecek sorunların ve motor ömrü bakımından çok önemli bir husus olarak bilinir. Türk Ceza Kanunu’nun 158. maddesinde ‘Nitelikli dolandırıcılık’ başlığı altında bu tür hileye başvuranlara yönelik verilecek cezalar şöyle hüküm altına alınmıştır;

“Nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası 3 yıl ila 10 yıl arasında hapis olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak 5000 güne kadar adli para cezası da hükmedilmektedir.”

Avukat Gizem GONCE

Bir Cevap Yazın