Anayasa Mahkemesi, 68 bin dosyayı Adalet Bakanlığı’na devredecek – İçtihat Haberleri

Anayasa Mahkemesi, 68 bin dosyayı Adalet Bakanlığı’na devredecek – İçtihat Haberleri

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı yeni yargı paketinde, Anayasa Mahkemesi’nin baktığı dosya sayısını azaltacak düzenleme  yer alacak. Bu kapsamda, uzun yargılama nedeniyle Anayasa Mahkemesi’nde bekletilen 68 bin dosya, Adalet Bakanlığı bünyesindeki İnsan Hakları Tazminat Komisyonu’na devredilecek.

Yargı paketine eklenecek geçici madde ile hayata geçmesi planlanan bu düzenleme sayesinde, Anayasa Mahkemesi önündeki dosya sayısının azaltılması amaçlanıyor. Öte yandan, uzun yargılama nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuranlar kısa sürede tazminatını alabilecek.

Toplamda 428 bin 554 başvuru var

Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının tanındığı 2012 yılından bugüne toplamda 428 bin 554 başvuruda bulunulurken, bunların 320 bin 253’ü sonuçlandırıldı.

Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru istatistiklerine göre; sonuçlandırılan başvuruların karar türüne göre dağılımında yüzde 91,3’ünün “kabul edilemezlik” kategorisine girdiği belirlendi. 2021 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye aleyhine 6 bin 221 başvuru sonuçlandırılırken, bu başvurulardan sadece 76 dosyada ihlal kararı bulunuyor.

Bozdağ, bireysel başvuru hakkının yeniden düzenleneceğini açıklamıştı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bakanlığının 2023 bütçesinin görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının yeniden düzenleneceğini bildirmişti.

Bekir Bozdağ, bireysel başvuru yolu açıldıktan sonra vatandaşların yeni bir hak arama yolu bulduğunu, bu yolun vatandaşlara ve ülkeye çok şey kazandırdığını açıklamıştı. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru konusunu yeniden ele aldıklarını belirten Bozdağ, “Dostane çözüm çerçevesinde önemli bir kısmını önümüzdeki süreçte getireceğimiz yargı paketi kapsamında Adalet Bakanlığı’na alacağız; yeni dönemde de bu konuyu daha sağlıklı işleyen bir hale dönüştüreceğiz” diye konuşmuştu.

Bir Cevap Yazın