Yargıtay’dan yoksulluk nafakası ödemeyen eşe hapis cezası – İçtihat Haberleri

Yargıtay’dan yoksulluk nafakası ödemeyen eşe hapis cezası – İçtihat Haberleri
Yargıtay’dan yoksulluk nafakası ödemeye eşe hapis cezası – Erzincan’da evli çiftler arasında yaşanan olayda şimdiye kadar görülmemiş bir olay yaşandı. Yoksulluk nafakası kaldırılması talebi üzerinde iş ‘tazyik hapsi’ ile sonlandırıldı. Ardından yaşanan gelişmeler sonrası karar şekli seyir değiştirdi.Yargıtay Kararları, şaşırtmaya devam ediyor. Birbirlerini şikayet eden evli çift arasında 250 TL yoksulluk nafakasının kaldırılması talep edilmek üzere dava açıldı. Mahkeme giderlerini kabul etmeyen davalı kadın, mahkeme belgeleri inceledikten sonra giderlerin davacıya yüklemesinden sonra olaylar gelişti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nde yaşanan olay, Erzincan Aile Mahkemesinde Y.K. ile Y.K. arasında yoksulluk nafakasının kaldırılması üzerine gelişen olayda başlangıç ve bitiş arasında verilen hükümler belki de ilk defa görülen karar denilebilir.

NAFAKA VERMEYEN EŞ’E TAZYİK HAPSİ

Davacı erkek dava dilekçesi ile davalı kadın yararına boşanma davası ile hükmedilen 250 TL yoksulluk nafakasının kaldırılmasını talep etti. Davalı kadın işlem süresi boyunca erdiği cevap dilekçesi ile davayı kabul ettiğini ancak vekalet ücreti ve yargılama giderlerini kabul etmediğini beyan etti. Ön inceleme duruşmasında da bu beyan tekrarlandı. Mahkemece yapılan yargılama sonunda davanın kabul neden ile kabulüne, davalının dava açılmasına sebebiyet vermediği anlaşıldığından yargılama giderleri davacı üzerine bırakılmasına, vekalet ücreti takdirine yer olmadığından karar verildi. Hükme karşı davacı istinaf mahkemesine başvurdu. Bölge Adliye Mahkemesi hukuk dairesi kararın miktar itibari ile kesin olması sebebiyle istinaf dilekçesinin reddine karar verdi.

Somut olayda dosyanın incelemesinden; davacı erkeğin bu davadan önce de yoksulluk nafakasının kaldırıması için dava açtığı gözlemlendi. Davalı kadının davacı hakkında birikmiş nafaka alacağı için icra takibi, nafaka yükümlülüklerine uyulmaması sebebi ile  davacı erkek hakkında şikayetçi oldu. Olay neticesinde davacı erkeğin Erzincan 1. İcra Ceza Mahkemesinin yargılama sonucunda ‘tazyik hapsi’ ile cezalandırılmasına karar verildi. Davalı kadının eylemleri sonucu davanın açılmasına sebebiyet verdiği anlaşıldı. Davalının dava açılmasına sebebiyet vermemiş olması koşulu bu dava için sağlanmamıştır. Bu nedenle davalı kadın aleyhine yargılama giderlerine hükmedilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve kanuna aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünün, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun dayalı kanun yararına temyiz isteğinin açıklanan sebeple kabulü ile hükmün sonuca etkili olmamak üzere ‘BOZULMASINA’ oy birliğiyle karar verildi.

Bir Cevap Yazın