Amiraller davasında ara karar… MSB’ye bir ret daha – Mahkeme Haberleri

Amiraller davasında ara karar… MSB’ye bir ret daha – Mahkeme Haberleri

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya yargılanan bazı emekli amirallerin yanısıra çok sayıda avukat, az sayıda gazeteci ve duyuruya imza atan amirallerin aileleri katıldı.

Saat 10.25’te başlayan duruşma gergin başladı. Mahkeme Başkanının duruşma açılış konuşması sırasında adının Dr. Bülent Gürkut olduğunu söyleyen bir izleyici, “Sizin sesinizi duyamıyorum, sizi ben duyacağım, duyamıyorum” diye çıkışınca, Mahkeme Başkanı, tepki gösteren kişinin dışarı çıkarılmasını istedi. Buna karşı tepki gösteren vatandaş “Ben çıkmıyorum, sizin başkanlığınızı da kabul etmiyorum” dedi. Arkasından mahkemeyi izlemeye gelen vatandaşlara ve avukatlara dönerek, “Hiçbiriniz ses çıkarmıyorsunuz, size yazıklar olsun!” ifadesini kullanınca ortalık gerildi. Avukatlar da ilgili kişiye tepki gösterdi. Kişi mahkeme dışına çıkarıldı.

MSB’DEN MAHKEMEYE DİLEKÇE

Mahkeme Başkanı mahkemeye gelen evrakları okurken Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) davaya yeniden müdahil olma talepli dilekçe sunduğunu söyledi. MSB’nin müdahillik talebi daha önce reddedilmişti.

ORGANİZE SUÇ DUYURULARI

Duruşmada söz alan sanık avukatları, iddianamenin çelişkilerine dikkat çekti. Avukatlar, toplu olarak gönderilen suç duyurusunun organize şekilde üretildiğinin ispatlı olduğunu, hatta metni hazırlayanların 3 örnek suç duyurusu hazırladığının tespit edildiğini vurguladı. Metinde suç duyurusunu yapacak kişiyi uyarmak için ‘Lütfen bu kısmı silin’ ifadesinin bile yer aldığı ve bu alanın bile silinmediğine dikkat çekildi.

Montrö ve Sarıklı Amiral konusunda duyuruyu imzalayan amirallerin haklı çıktığının herkes tarafından kabul edildiğini belirten avukatlar, savcının hazırladığı iddianamenin komik olduğunu söyledi.

Balyoz kumpasından yargılanan ve uzun süre cezaevinde kalan Amiral Semih Çetin’in amirallere duyuru öncesi yaptığı, “Korkuyorum, bu duyuruya imza atamam” sözünü hatırlatan avukatlar, “İfade özgürlüğünün geldiği noktayı bu açıklama çok net gösteriyor” denildi.

Avukat Hüseyin Ersöz de, yaptığı açıklamada, Amirallerin konuştuğu WhatsApp görüşmesine değindi. Ortada bir ortak suç işleme durumu varsa, bu WhatsApp grubundaki herkesin tanık olarak dinlenmesini talep etti.

MAHKEMEDEN ARA KARAR

Avukatların beyanlarının ardından duruşma savcısı mütalaasını açıkladı. Savcı MSB’nin davaya katılma talebinin reddine, MSB talebinin reddine, WhatsApp grubunda bulunanların tanık sıfatıyla dinlenmeleri talebinin kabulüne, sanıkların duruşmalardan vareste tutulmaları talebinin kabulüne karar verilmesini istedi. Savcı adli kontrol şartının kaldırılması talebinin ise reddini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tanıklık taleplerinin ve MSB’nin katılma talebinin reddine karar verdi. Dosyanın esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa gönderilmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 19 Eylül 2022 tarihine erteledi. 

Bir cevap yazın