Ankara’daki hukuka aykırı hayvanat bahçesi yıkıldı – Mahkeme Haberleri

Ankara’daki hukuka aykırı hayvanat bahçesi yıkıldı – Mahkeme Haberleri

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bir mahallede faaliyet gösteren hayvanat bahçesi, aslan ve kaplanların kükreme sesi ve gürültüsünün bölgede yaşayanların psikolojisini bozacak kadar etkili olduğu gerekçesiyle mahkeme kararıyla ikinci kez mühürlenip ruhsatı iptal edildikten sonra yıkıldı. Hayvanat bahçesindeki aslan, kaplan ve diğer hayvanlar Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) ekiplerinin gözetiminde çevre illerdeki hayvanat bahçelerine nakledildi.

İşadamı Ahmet Zeki Öner, İncek Mahallesi’nde kiraladığı 4 bin metrekarelik arazi üzerine hayvanat bahçesi açtı. Hayvanat bahçesinin bitişiğinde evi bulunan Niyazi Gürel ve arazi sahibi Yılmaz Kıbrıs, hayvanat bahçesindeki aslan ve kaplanların kükreme seslerinin rahatsızlık verdiği ve çevreye kötü koku yayıldığı gerekçesiyle ruhsatın iptali için dava açtı. Ankara 18. İdare Mahkemesi’nde açılan dava kapsamında bilirkişi heyeti hayvanat bahçesinde inceleme yaptı.

Bilirkişi raporunda, hayvanat bahçesinde bulunan aslan ve kaplanların genetik yapılarında bölgenin hakimiyetini göstermek için sürekli kükremek zorunda oldukları, hayvanların çevreye verdiği gürültünün bölgede yaşayan insanların psikolojisini bozacak kadar etkili olduğuna dikkat çekildi. Rapor doğrultusunda mahkeme, Ankara Valiliği tarafından hayvanat bahçesi için verilen 13 Ağustos 2021 tarihli ruhsat ve iznin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Bunun üzerine Gölbaşı Kaymakamlığı, mahkeme kararı doğrultusunda 14 Eylül’de işletmeyi mühürledi.

İKİNCİ KEZ MÜHÜRLENDİ, RUHSAT İPTAL EDİLDİ

İşletme sahibi Yaşar Kaplan, mühürleme işleminin yetkisiz bir idare (Gölbaşı Kaymakamlığı) tarafından gerçekleştirildiği ve yetkinin Ankara Valiliği’nde olduğu gerekçesiyle idare mahkemesine başvurdu. Ankara 12. İdare Mahkemesi, kapatma kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Kaplan daha sonra mehter takımı eşliğinde hayvanat bahçesini yeniden açtı. Bu arada Niyazi Gürel, avukatı aracılığıyla mühürlemenin mahkeme kararıyla yapıldığı gerekçesiyle karara itiraz etti.

İtirazı değerlendiren 12. İdare Mahkemesi, hayvanat bahçesinin yeniden mühürlenmesine karar verdi. Bunun üzerine hayvanat bahçesi yeniden mühürlendi. Ankara 18. İdare Mahkemesi de gerekçeli kararını açıkladı ve hayvanat bahçesinin ruhsatının iptaline karar verdi.

ASLANLAR ANTALYA ve İSTANBUL’A GÖNDERİLDİ

Ruhsatın iptal edilmesine rağmen bir süre daha yasadışı olarak müşteri kabul etmeye devam eden işletmedeki aslan, kaplan ve diğer hayvanlar DKMP Genel Müdürlüğü’nün gözetiminde İzmir ve Antalya’daki hayvanat bahçelerine nakledildi. Hayvanat bahçesi yetkililer tarafından yıkıldı.

Bir cevap yazın