BitMEX davasında bir yönetici daha suçunu itiraf etti – Mahkeme Haberleri

BitMEX davasında bir yönetici daha suçunu itiraf etti – Mahkeme Haberleri
Kripto para borsası BitMEX’in üç kurucu ortağına bir yönetici daha katıldı. Söz konusu yönetici, ABD Güney New York Bölge Mahkemesi’nde suçunu kabul etti. “U.S. v. Hayes et al.” adlı iki senedir devam eden davada BitMEX yönetimi, ABD Banka Gizliliği Yasası’nı ihlal etmekle suçlanıyor.

 

Wall Street Journal’ın 8 Ağustos tarihli haberine göre, BitMEX’in iş geliştirme başkanlığını yürütmüş olan Gregory Dwyer, Banka Gizliliği Yasası’nı ihlal ettiğini mahkemede kabul etti. Uzlaşma kapsamında Dwyer, 150.000 dolar ceza ödeyecek.

Manhattan Savcısı Damian Williams, gelişmeyle ilgili şöyle bir yorumda bulundu:

“Bugünkü suç ikrarı gösteriyor ki, kripto para borsalarında yönetim yetkisi olan çalışanlar, o borsanın kurucusu olmadığı sürece, Banka Gizliliği Yasası kapsamındaki sorumluluklarını isteyerek ihlal edemez.”

Williams’ın bahsettiği tüm kurucular suçunu daha önce itiraf etti. Eski CEO Arthur Hayes ve kurucu ortaklardan biri olan Ben Delo, 24 Şubat 2022’de suçlarını ikrar etmişti. Üçüncü kurucu ortak Samuel Reed ise iki hafta sonra suçunu kabul eden yöneticiler arasına katılmıştı.

Hayes 6 ay ev hapsi ve iki yıl denetimli serbestlik ile cezalandırılırken, Delo 30 ay denetimli serbestlik aldı. Reed ise beş yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. Reed tek başına 10 milyon dolar ceza ödemeyi kabul ederken, Hayes ve Delo da aynı cezayı ortak ödeyecekler.

BitMEX kurucu ortakları ve Dwyer hakkında suç duyurusu 2020’de yapılmıştı. Seyşeller merkezli borsa, Amerikan kullanıcıların borsaya üye olmasını durdurmak için yeterince sıkı çalışmadığından dolayı savcılar tarafından ABD piyasasından yanlış bir şekilde çekilmek ile suçlanıyor. Buna ek olarak, yeterli AML ve KYC protokollerine sahip olmayan platformun para aklama platformu gibi çalıştığı da iddia ediliyor.

Bir cevap yazın