Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması: Meclis’ten geçen düzenleme neler getiriyor? – Mahkeme Haberleri


bir saat önce

Kaynak, DHA

Kamuya ilk kez alınacaklara yönelik “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi”, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Statüsü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın ilk kez veya yeniden memuriyete ya da kamu görevine atanacaklar hakkında arşiv araştırması yapılacak. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını yürütecek kurumlar ise Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve mahalli mülki idare amirlikleri olacak.

AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile kabul edilen kanunla; kamuya ilk kez alınacaklara ilişkin güvenlik soruşturması kriterleri belirleniyor.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılmasına ve elde edilecek verilerin kullanılmasına ilişkin temel ilkelerin neler olduğu, soruşturma ve araştırmanın kimler hakkında yapılacağı, araştırma konusu edilecek bilgi ve belgelerin neler olduğu, bu bilgilerin ne şekilde kullanılacağı, hangi mercilerin soruşturma ve araştırma yapacağı tespit ediliyor; veri güvenliği ile verilerin saklanma ve silinme süreleri yeniden düzenleniyor.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre teklifte, “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar” şöyle sıralandı:

Bir Cevap Yazın