Kanser numarası yaparak iyi niyetli insanlardan 45 bin sterlin topladı – Mahkeme Haberleri

Kanser numarası yaparak iyi niyetli insanlardan 45 bin sterlin topladı – Mahkeme Haberleri

İngiltere’nin kent şehrinde yaşayan 44 yaşındaki Nicole Elkabbas, bir GoFundMe sayfasında, yumurtalık kanseri olduğunu ve İspanya’daki bir hastanede özel bir tedavi görmek için paraya ihtiyaç duyduğunu yazdı.

Kampanyaya, önceden geçirdiği bir safra kesesi ameliyatı için hastane yatağında çekilmiş bir fotoğrafını koydu ve annesinin ağzından “Nicole’un Yardımımıza İhtiyacı Var” başlığını attı.

HASTALIĞININ KANSERLE HİÇBİR İLGİSİ YOK

Elkabbas’ın yalan söylediği durumunu takip eden doktorun bağış kampanyasını bulmasıyla ortaya çıktı. Buna göre Elkabbas, Kent’teki Spencer Özel Hastanesi’nde safra kesis ameliyatı oldu, hastane masrafları özel sağlık sigortası tarafından karşılandı ve hastalığının kanserle hiçbir ilgisi yoktu.

Ayrıca, bir çocuk annesi Elkabbas’ın yardım parası için gelen parayı Tottenham Hotspur biletlerine, kumar oynamaya ve lüks restoranlarda yemek için harcadığı öne sürüldü.

Diğer taraftan, hastane fotoğrafının İspanya’da değil, Margate Hastanesi’nde çekildiğinin anlaşılmasından sonra polis, kadının kaldığını iddia ettiği Barselona’daki Teknon Clinic ile temasa geçti. İspanyol medyasına göre klinik, Elkabbas’ın adını hiç duymadığı belirtti.

SADECE 5 STERLİN ÖDEYECEK

Ancak Elkabbas, Canterbury Crown Mahkemesi’ndeki görülen duruşmada, kanser olduğuna gerçekten inandığını iddia ederek suçsuz olduğunu söyledi. Mahkeme kadının 700 kurbanını tazmin etmek için parası olmadığını açıkladıktan sonra, sadece 5 sterlini geri ödemesi emretti.

“KURNAZ VE MANİPULATİF”

Fakat mahkeme, Elkabbas’ı sahte kanser kampanyası yoluyla Şubat ve Ağustos 2018 arasında aldığı parayla ilgili iki dolandırıcılık ve cezai mal bulundurmaktan suçlu bulundu.

Elkabbas’ı iki yıl dokuz ay hapse mahkum eden Yargıç Mark Weekes, kadının kanser numarası yaparak açtığı bağış kampanyasını “kurnaz ve manipülatif” olarak niteledi.

Weekes mahkemede Elkabbas’a hitaben “Size para yardımında bulunan kişileri tuzağa düşürmek için aldığınız tedavinin ayrıntılı ve zaman zaman grafik için sahte dökümanlarını hazırladınız. Bu arada kumar oynuyordunuz, İtalya ve İspanya’da onların pahasına alışveriş gezilerinin ve lükslerin tadını çıkarıyordunuz” dedi.

 

Bir cevap yazın