Kiracı ve ev sahibi için arabuluculuk düzenlemesi Ekim’de Meclis’e geliyor – Mahkeme Haberleri

Kiracı ve ev sahibi için arabuluculuk düzenlemesi Ekim’de Meclis’e geliyor – Mahkeme Haberleri
Özellikle bu sene kira fiyatlarının artması ile birlikte ev sahibi ve kiracı arasında anlaşmazlıkların daha da arttığı görüldü. Bu artışın ardından ise pek çok ev sahibi ve kiracı mahkemelik olurken, aralarında yaşanan anlaşmazlığı çözmek aylar aldı. Sık sık haberlerde de yer alan konu ile ilgili nasıl bir çözümün bulunabileceği merak edilirken, özellikle hukuki açıdan bazı konularda düzenleme yapılması gerektiği belirtildi. Daha önce de sık sık gündeme gelen arabuluculuk çözümü hakkında tarih verildi. Ev sahibi ve kiracı arasındaki anlaşmazlığı çözmek için arabuluculuk düzenlemesinin Ekim ayında Meclis’e geleceği bildirildi.

ARABULUCULUK ÇÖZÜMÜ YOLDA!

Yaşanan bu anlaşmazlıklar nedeniyle pek çok vatandaş tarafından davaya giden olaylara daha kolay bir çözüm bulundu. Adalet Bakanı Bozdağ tarafından yapılan açıklama ile öğrenilen arabuluculuk çözümü için Bozdağ tarafından şu açıklama yapıldı;

“Kiracılar, ev sahipleri ve komşular arasındaki itilafları onları mahkeme kapılarına düşürmeden ve birbirlerini mahkeme kapılarında suçlamadan arabulucu marifetiyle daha erken bir süre içerisinde sorunlarını çözme konusunda yeni bir alternatif çözüm yolunu onlar için önümüzdeki dönemde ortaya koyacağız” 

Bu açıklamanın yanı sıra detayları merak eden vatandaşlar için ise, “Yeni dönemde de arabuluculuğun kapsamının genişletilmesi konusunda ciddi adımlar atma kararındayız. Uygulama güzel, sonuçlar vatandaşımızı mutlu ediyor. Daha az zamanda daha az masrafla ihtilafları büyümeden kaynağında çözen bu uygulamayı genişletmekte kararlıyız. Bu çerçevede bakanlığımızın şu anda hazırladığı çalışmalar çerçevesinde önümüzdeki dönemde kira alacaklarıyla ilgili ihtilaflar, toplu konut kanunundan doğan ihtilaflar, kat mülkiyeti kanunundan doğan ihtilaflar ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz. Bu ihtilaflar arabulucuya gidecek daha kısa sürede daha az masrafla eminim ki çözüme kavuşacaktır.” açıklamalarında bulundu.

EKİM’DE MECLİS’TE

Tüm bunlar ile birlikte uzun süredir gündemde olan ve merak edilen arabuluculuk düzenlemesinin Ekim ayında Meclis’e geleceği açıklandı. Yapılan açıklamalarda kişileri mahkeme kapılarına düşürmeden, erken ve kısa süre içerisinde çözüm bulmaları amaçlandığı bu nedenle de TBMM’nin yeni dönemde açıldığı süreçte konunun gündeme geleceği konuşulmuştu. Konu hakkında tüm gelişmeler ve detaylar Ekim ayında belli olacak.

Bir Cevap Yazın