Ripple (XRP) Fiyatı Neden Yükselişe Geçti? – Mahkeme Haberleri

Piyasa değerine göre altıncı en büyük kripto para birimi olan XRP’nin fiyatı son 24 saatte %9 artarak 1.19 dolar’a ulaştı.

XRP yükselişi, Ripple’ın bu hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na karşı mahkeme salonu savaşının onuncu ayında yaptığı birkaç güçlü manevranın ardından geldi.

Bilindiği üzere 21 Aralık 2020’den bu yana Ripple, SEC ile zorlu bir yasal savaş içinde. SEC, Ripple’ın XRP’yi kayıtsız bir menkul kıymet olarak satarak 1.38 milyar dolar kazandığını iddia ediyor. Ripple, bu satışların menkul kıymet satışı oluşturduğunu reddediyor.

Perşembe günü, Ripple, ABD Sulh Hakimi Netburn’a, dava başladığından bu yana SEC’e sunduğu 30.000 Kabul Talebine (RFA) neredeyse hiç yanıt almadıktan sonra SEC’i davayı ele alırken ihmal ettiği için hizmete çağıran bir mektup gönderdi.

RFA’lar, hukuk davalarında keşif sürecinin bir parçasıdır. En basit haliyle, davadaki belirsizlikleri çözerek davayı daha hızlı ilerletmeyi amaçlayan “evet veya hayır” sorularıdır. Bir RFA’da, taraflardan biri diğer taraftan bir şeyin doğru olduğunu kabul etmesini ister.

SEC, RFA’ları “kötüleyici, mantıksız ve baskıcı” olarak nitelendirdi ve yaklaşık 254 RFA’ya yanıt vermenin 100 saatten fazla sürdüğünü öne sürerek, bunların çok sayıda olması karşısında ezildiğini iddia etti. SEC, doğru cevabı vermek için her RFA’da yaklaşık 24 dakikaya ihtiyacı olduğunu söylüyor çünkü bu cevaplar mahkemede aleyhine kullanılabilir.

Ripple ayrıca Perşembe günkü hakime yazdığı mektupta, SEC’in aradığı 1.38 milyar dolar’lık miktarın SEC’in tam olarak incelemediği sözleşmelerden kaynaklandığını söyledi.

Ripple bu hafta SEC’e karşı güçlü bir el daha oynadı. Bu yeni tartışmanın merkezinde, SEC’in Kurumsal Finansman Bölümü eski direktörü Bill Hinman’ın 2018 yılında yaptığı bir konuşma yer alıyor. Bill Hinman konuşmasında Ethereum’un menkul kıymet olmadığını söyledi. SEC, bunun Hinman’ın kişisel görüşü olduğunu iddia ediyor, ancak Ripple savunmasında bunun SEC’nin politikası olduğunu kanıtlayabilecek yazışmalar olduğunu belirtti.

Cuma günü, hakim Sarah Netburn, Ripple lehine karar verdi ve incelemesine bu yazışmaların yer aldığı e-posta zincirini dahil edecek. Sonucun ne zaman belirleneceği bilinmiyor.

XRP’nin bu son fiyat performansı, bu hafta Ripple’ın yasal fırtınayı atlattığına dair artan güveni gösteriyor.

Bir Cevap Yazın