SEC’in Kazandığı Bu Altcoin Davasından Sonra Sırada Ne Var? – Mahkeme Haberleri

SEC’in Kazandığı Bu Altcoin Davasından Sonra Sırada Ne Var? – Mahkeme Haberleri
Dünya çapında birçok düzenleyici, odağını kripto para birimlerine kaydırıyor. Bilindiği gibi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’nun kazandığı en son dava, altcoin projesi LBRY’e karşıydı. Peki, bu sonucun sektör üzerindeki etkisi ne? Sırada neler var?

SEC, altcoin projesine karşı kazanmıştı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Kasım ayında, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile blockchain geliştirme şirketi LBRY arasındaki yasal savaş sona erdi. Mahkeme, LBRY Credits (LBC) altcoin projesinin kayıtsız bir menkul kıymet olduğuna karar verdi.  Mahkemenin bu davadaki kararı, yalnızca blockchain tabanlı platformların düzenleyici algısını değil, aynı zamanda kripto para birimlerini de etkileyebilecek bir emsal teşkil ediyor.

Yeni teknolojilerin düzenlenmesi söz konusu olduğunda eski standartlar her zaman geçerli değildir. LBRY davası çoğunlukla, 1946’da ABD Yüksek Mahkemesi davasının sonucu olarak ortaya çıkan ve bir işlemin menkul kıymet olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirleyen bir çerçeve olan Howey Testi temelinde merkezlendi. Bitcoin ve çoğu stablecoin gibi varlıklar bu testte menkul kıymet olarak kabul edilmese de karar, tokenin değişebilen özelliklerine bağlı olarak değişim gösteriyor. SEC, LBRY’nin LBRY Credits’i bir yatırım olarak “olası kullanımının” farkında olduğunu iddia etti. Bu görüşü mahkeme de destekledi.

New Hampshire Bölge Mahkemesi Yargıcı Paul Barbadoro tarafından verilen karar, LBRY’nin tokenlerinin değerindeki artışı açıkça varsaydığını ve tokenlerin “olası bir yatırım” olarak hareket etmesi için bir beklenti belirlemesine yol açtığını belirledi. Barbadoro’ya göre, LBRY’nin tokenları kendisi için tutması ve ayrıca bunları çalışanlarına “tazminat teşvikleri” olarak vermesi, yatırımcılara şirketin değerini artırmayı amaçladığını gösterme niyeti olduğu anlamına geliyordu. Ayrıca staking işlevi de bu noktada öne çıktı. Yargıç, staking özelliği ile fiyatta yükseliş beklentisi yaratılacağını savundu.

SEC Avukatı Şok Etti: Bu Kripto Para Menkul Kıymet!

Staking için herhangi bir emsal yok

Foley & Lardner LLP’nin dijital varlıklar başkanı Patrick Araugherty’nin Bloomberg Law’a yaptığı yorumlara göre, hissedarların staking’i bir değer artışı veya vaat biçimi olarak gördüğü varsayımına dayandığından, yargıcın kararı, bilinmeyen yasal bir bölgede yer alıyor.  Daugherty, “Mahkeme, bu görüş için herhangi bir yasal emsal göstermedi, belki de hiç olmadığı için,” dedi. Sheppard Mullin Richter & Hampton LLP’de Blockchain ve fintech ekibine liderlik eden James Gatto, LBRY davasında bulunan yasal sorunların birçoğunun diğer projelerde de tekrarlanabileceğini söyledi ve kripto şirketlerine genel yasal yöntemlerdense farklı şeyleri benimsemelerini tavsiye etti.

Ayrıca LBRY’nin kurucusu ve CEO’su Jeremy Kauffman, mahkemenin sonucunda neler olduğunu açıkladı. Duruşmanın sonucunun kesinlikle mali bir etkisi vardı. Zira şirket, direkt olarak CEO’su tarafından “neredeyse kesinlikle ölü” ilan edildi. Başlamak için Kauffman, şirketin milyonlarca yasal ücret ödemek zorunda kaldığına ve “on milyonlarca dolar yatırım parası kaybettiğine” işaret ederek, duruşmanın inanılmaz derecede yüksek masraflarının altını çizdi. Kauffman, yargılamanın mali maliyetinin ötesinde, kararın en büyük sonucunun LBC tokenlerinin yavaş benimsenmesi olduğunu söylüyor. Kauffman, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

LBRY, yasal zorluklara rağmen herhangi bir kesinti olmadan içerik paylaşmak için on milyonlarca insan tarafından kullanılan merkezi olmayan bir protokoldür. Bir şirket olarak LBRY neredeyse kesin olarak öldü. Ancak LBRY’yi kullanmanın en popüler yolu olan Odysee’nin ve protokolün kendisinin parlak bir geleceği var.

Haftaya Bu 5 Kripto Para İzlenmeli: İşte Olacaklar!

Sıradaki ne?

Uzmanlara göre mahkemenin LBRY ile ilgili kararı, gelişmekte olan mevcut bir davayı da etkileyebilir. SEC’in Ripple Labs’a karşı açtığı iki yıllık dava, şirketin argümanlarının Kauffman’ın ekibi tarafından kullanılan argümanlarla ilgili olması nedeniyle benzer unsurlara sahip. Daugherty, LBRY davası 2016’dan beri aktif olduğu için bu argümanı doğru bağlamda ele almanın önemli olduğunu söyledi. “Altı yıl önce, ilgili zaman çerçevesi, neyin yasal olup olmadığı hakkında çok az şey biliniyordu. Mahkemenin aleyhlerine karar verdiği zamana göre değil, o sırada bildiklerine göre yargılamanız gerekirdi,” dedi.

Ripple davasıyla ilgili karar büyük olasılıkla Mart 2023’e kadar verilecek. Bir ABD Hazine yetkilisi, düzenleyicilerin şu anda kripto para birimlerini anlamanın çok erken aşamalarında olduğunu ve büyük ölçüde kullanıcı korumasına odaklandıklarını söyledi. Daugherty, blockchain endüstrisindeki şirketlere ve projelere tavsiyesinin, yasal stratejileri için LBRY’yi örnek almaları olduğunu söyledi. Düzenleyicilerin blockchain ve kripto para birimlerini anlamak için neye odaklanması gerektiği sorulduğunda Kauffman, “yoldan çekilmeleri” gerektiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın