Tosuncuk Lakaplı Mehmet Aydın’ın Çiftlik Bank Davası – Mahkeme Haberleri

Tosuncuk olarak bilinen Mehmet Aydın hakim karşısına 4 sayfalık savunmayla çıktı. Mağdurlarla ilk kez yüz yüze geldi. Mağdurlardan bir tanesi şikayetini geri çekmek istedi…

Mehmet Aydın adında Tosuncuk lakaplı Uruguay’a kaçmıştı. Yakalanmasının ardından Anadolu 6. Ağır ceza mahkemesinde yargılanıyordu. Görülen duruşmada Mehmet Aydın kendini 4 sayfalık yazılı savunmayla savundu. Tosuncuk savunmasında “Eğer bana fırsat verilirse tüm müştekilerin zararlarını el konulan mal varlıklarımdan karşılamak isterim” şeklinde ifadelere de yer verdi.

Mehmet Aydın, Çiftlik bank yönetiminde her kesimden insanın yer aldığını söylerken, sözlerine şunları da ekledi  “Benim ağzımdan çıkan her kelimeyi teyit edecek insanlar vardı”.

DEVRİNİ SAĞLADIĞIM KİŞİLER USULSÜZ DAVRANDI

Yapılan tüm işlemlerini yasalar uygun olduğunu söyleyen Tosuncuk, “Çalışanlarım tarafından bana, şirket faaliyetlerinin suç unsuru oluşturmadığı söyleniyordu. Ben yurt dışına çıktıktan sonra işimi devrettiğim kişiler usulsüzlük yapmıştır” dedi. Zarara uğrayan mağdurların tüm mağduriyetlerini giderebileceğini söyleyen Tosun,  “Zaten biz kimseye kar için garanti vermedik. 130 binden fazla üye olmasına rağmen sadece 4 bin üye parasını alamamıştır. Eğer fırsat verilirse onların da parasını el koyulan mal varlıklarımla ödemek isterim”  şeklinde konuştu.

ÇİFTLİK BANK KURARAK ÜKLEME FAYDALI OLACAKTIM

Hiçbir vatandaşa herhangi bir vaatte bulunmadığını söyleyen Mehmet Aydın, “Her zaman açık ve şeffaf oldum. Yurt dışına çıkmaktaki amacım orada da Çiftlik Bank kurarak ülkeme faydalı olmaktı. Uruguay’daki mal varlıklarıma el koyulunca yurt dışındaki mal varlıklarıyla üyelerime ödeme yapacağım sözümü tutamadım” şeklinde konuştu.

MAHKEME BAŞKANI DA İKNA EDEMEDİ

Duruşmaya gelen mağdurlardan bir tanesi de şu sözleri söyledi “30 bin lira yatırdım. 5 binini geri alabildim. Diğerini alamadım. Ben duruşmalara gelip gitmek istemiyorum şikayetçi değilim” dedi. Mahkeme başkanının, “Şikayetçi olabilirsin, duruşmalara gelip gitmek zorunda değilsin” diye uyarmasın rağmen mağdur şikayetçi olmak istemedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme ara kararını açıklayarak, Aydın’ın tutukluluk halinin devam etsine karar vererek duruşmayı erteledi.

ÇİFTLİK BANK DAVASINDA TOSUNCUK’UN CEZASI ARTTIRILDI

Çiftlik bank davasında bir yeni gelişme daha oldu. Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın cezası arttırıldı. Hazırlanan yeni bir iddianameye göre cezası 89 bin yıl oldu. Aydın’ın firarda olduğu dönemlerde hakkında 75 bin yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Yapılan ikinci iddianame de 11 bin 140 yıl daha hapsi istendi. Böylece Aydın için açılan davasının seyrinde cezası 89 bin yıl oldu.

Bir Cevap Yazın