Yüksek mahkeme vergi beyannamelerine erişimin önünü açtı: Trump için yolun sonu – Mahkeme Haberleri

Yüksek mahkeme vergi beyannamelerine erişimin önünü açtı: Trump için yolun sonu – Mahkeme Haberleri

ABD Yüksek Mahkemesi, eski Başkan Donald Trump’ın vergi beyannamelerini ve diğer mali kayıtlarını, Temsilciler Meclisi bünyesindeki mali mevzuatı denetleyen komiteye teslim etme emrini engelleme talebini reddetti.

ABD Yüksek Mahkemesi, eski Başkan Donald Trump‘ın yaptığı, vergi kayıtlarının Kongre özel komitesine teslim edilme sürecini engelleme talebini reddetti. Mahkemede fikri bir muhalefetin olup olmadığı belirtilmezken, kararla ilgili oy dökümü de henüz paylaşılmadı.Yüksek Mahkeme Salı günü yaptığı açıklamada, eski ABD Başkanı Donald Trump’a ait vergi beyannamelerine Meclis komitesinin erişimini engellemeyeceğini bildirdi. Karar Wall Street Journal’da “Uzun süredir devam eden mahkeme mücadelesinde eski başkan için mağlubiyet ” olarak değerlendirilirken, ABCNews’de “Trump için yolun sonu” ifadesiyle bildirildi.

“DAVANIN DÜŞMESİ HEDEFLENİYOR” YORUMU YAPILMIŞTI

Trump, 31 Ekim’de, Yüksek Mahkemeye yaptığı acil başvuruda, Temyiz Mahkemesinin aldığı, Temsilciler Meclisi Özel Komitesinin vergi kayıtlarına ulaşma kararını durdurmasını istemişti. Hukukçular, Trump’ın Yüksek Mahkeme yoluyla yıl sonuna kadar vergi kayıtlarının açıklanmasını engellemeyi başarması halinde, 8 Kasım’da yapılan ara seçimlerde Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elde etmesiyle davanın düşmesini hedeflediği değerlendirmesinde bulunmuştu.

Ara seçimler öncesi Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisindeki ilgili özel komite, 2019’da ABD Vergi Dairesinin denetimi çerçevesinde Trump’ın vergi işlemlerinin yasalara uygunluğuna ilişkin soruşturmanın bir parçası olarak Trump’ın vergi beyannamelerini talep etmişti.

Trump döneminde, Adalet Bakanlığının desteğini arkasına alan Hazine Bakanlığı, kayıtların açıklanmasını reddetmişti. Joe Biden’in göreve gelmesinden sonra ilgili Komite kayıtların teslimi talebini tekrar gündeme getirmiş, en son davanın getirildiği ABD Temyiz Mahkemesi de bu yaz Komitenin lehine karar vermişti.

Bir cevap yazın